Ben Davy (Mishkin)

Wywiady
2011-06-21
Ben Davy (Mishkin)

"W naszej twórczości łączymy ze sobą liczne kontrasty - jasność i mrok, ciężar i popową swobodę, piękną ciszę jak i nieustający hałas" - tak o swoim zespole opowiada Ben Davy, wokalista Mishkin. Zapraszamy do lektury.

Logo
Siemasz Ben? Stary, jestem naprawdę pod wrażeniem waszej epki. Mam nadzieję, że inni dziennikarze również.


Logo
Cześć! Wielkie dzięki stary. Póki co jesteś jednym z nielicznych, którzy ją recenzowali.


Logo
Przedstaw się, i opowiedz krótko o Mishkin.


Logo
Mishkin to pięcioosobowy zespół z Leeds w UK. Gramy progresywny rock/metal - w sumie wszystko to, co możesz wrzucić do worka 'progresywny'. Robimy to po to by wspólnie świetnie się razem bawić, tworząc przy tym żywiołową i na wskroś wesołą muzykę. W naszej twórczości łączymy ze sobą liczne kontrasty - jasność i mrok, ciężar i popową swobodę, piękną ciszę jak i nieustający hałas. W kapeli odpowiadam za wokale.


Logo
Dlaczego wybraliście nazwę Mishkin?


Logo
(śmiech) Wiesz co, zupełnie przypadkowo jeden z naszych znajomych miał trójnogiego psa o takim imieniu. Początkowo współczując maluchowi wybraliśmy właśnie taką nazwę, ale z założenia miała to być tylko nazwa robocza. Z biegiem czasu Mishkin pozostało z nami.


Logo
W waszej muzyce słychać wpływy The Dillinger Escape Plan, Faith No More, a nawet Incubus. Co jeszcze inspiruje Mishkin?


Logo
Stary. Ciężkie pytanie. Ale powiem Ci tak: inspiruje nas dosłownie każda gitarowa muzyka. Od Architects, przez Iron Maiden, Killswitch Engage, po Sikth, Faith No More a na Strapping Young Lad kończąc. Jest tyle zespołów, tyle artystów, którzy robią coś zupełnie szalonego, że chyba nie nadejdzie taki dzień by ktoś lub coś nie miało na nas wpływu. Ostatnio wszyscy mocno jaramy się Circles i Tesseract. Bardzo mocna, nowoczesna muzyka.


Logo
Celowo nie wymieniłem tutaj Devina Townsenda, ponieważ tylko Ty jesteś pod jego wpływem. Z mojej strony gratuluję tak zróżnicowanej barwy wokalu.


Logo
Dzięki! Masz rację, Devin to naprawdę niesamowity gość. Aż ciężko uwierzyć, że ten łysol potrafi tak śpiewa. Ogółem mówiąc, dla mnie osobiście ktoś, kto ma więcej niż cztery barwy głosu rządzi. Ja też (śmiech). Razem z Pattonem to dla mnie życiowa inspiracja.


Logo
Cofnijmy się trochę wstecz. Mamy rok 2008, gracie trasę w Chinach, i nagle dostajecie propozycję nagrania utworu na Olimpiadę. Jak do tego doszło?


Logo
Szalone prawda? Po dziś dzień nie mogę w to uwierzyć. Na jednym z naszych koncertów ktoś z chińskiego działu kultury widział nasz set i spodobało się (mu/jej - nieistotne) tak bardzo, że poproszono nas o nagranie oficjalnego utworu na Olimpiadę. Tematem przewodnim miało być zjednoczenie świata. Później spotkaliśmy śpiewaka blues/r'n'b Carltona J Smith'a, który miał sposobność koncertować w Szanghaju. Spisaliśmy ten utwór wspólnie, a następnie zaprezentowaliśmy go na trzech specjalnych występach za każdym razem dla tysiąca osób. Żeby było śmieszniej, tylko dla wysoko postawionych ludzi. Jak się jednak okazało, wszystkim się podobało. Bardzo surrealistyczne, ale jakże satysfakcjonujące przeżycie.


Logo
Chiny to dobry rynek dla metalowej muzyki?


Logo
A żebyś wiedział. Mają tam naprawdę mocno rozbudowaną scenę, i festiwal na który przychodzi około 10 tysięcy osób. Jednorazowo! To największy metalowy festiwal w Chinach, choć dam wiarę, że w przyszłości rozrośnie się do dziesiątek tysięcy. Przez ostatnie piętnaście lat dzieciaki bardzo mocno ukierunkowały się na zachód, i nie chodzi mi tutaj o styl bycia, a właśnie o muzykę rockową. Z racji na świetny odbiór Mishkin pojechaliśmy tam dwa razy, i pewnie jeszcze będziemy mieć okazję. Podsumowując: wspaniali ludzie, wspaniały kraj.


Logo
Zastanawiam się dlaczego jeszcze nie macie kontraktu. Może Basick przyjęło by Was pod swoje skrzydła? Może Lisa (Coverdale, agent PR - przyp.red) Wam w tym pomoże (śmiech)?


Logo
To miłe, że mówisz o nas w kontekście Basick. Mają naprawdę mocny katalog. Wiadomo, że wsparcie wytwórni byłoby logicznym krokiem w rozwoju naszego zespołu, ale z przykrością stwierdzam, że póki co nie jest to nam pisane. Nie martwimy się o to czy i dlaczego nas nie podpisano jak do tej pory, Basick stoi otworem przed każdym zespołem. Wystarczy ciężko pracować, i to właśnie robimy.


Logo
Trudno znaleźć muzyków w Leeds? Przeszliście tyle zmian personalnych, że aż trudno je zliczyć.


Logo
Posłużę się tutaj przykładem. Bycie w zespole to tak jakby prowadzić pięć indywidualnych związków naraz. W dodatku, z kobietami. Kiedy jedna jest niezadowolona albo nie umie zrzucić wagi (śmiech), to wtedy dzieją się złe rzeczy, i związek się sypie. Mieliśmy kilka takich sytuacji, ale to już przeszłość. Teraz jest naprawdę zajebiście. Wszystkie ''dziewczyny'' są zadowolone.


Logo
Istniejecie już kilka lat, nigdy nie było ofert od wytwórni? Nie mówimy tutaj o Basick. I czy trudno jest zajmować się wszystkim na własną rękę?


Logo
Kiedy masz pięciu ludzi w zespole wszystko można odpowiednio podzielić. Dlatego każdy z nas zajmuje się czymś innym. Odnośnie kontaktów z wytwórniami, mieliśmy kilka ofert, ale sukcesywnie je odrzucaliśmy, ponieważ za każdym razem wychodziło na to, że tymi samymi aspektami możemy zająć się sami.


Logo
Ralph Steadman jest autorem okładki do ''Row Away From The Rocks''. Jak namówiliście go do współpracy?


Logo
Ralph to nasz stary znajomy, który robił dla nas okładkę na debiut - ''State of Mute Fear''. Po wielu godzinach nękania go telefonami i e-mailami w końcu zgodził się zrobić dla nas kolejną pracę, za co osobiście jestem mu ogromnie wdzięczny. To jeden z najlepszych artystów na tę chwilę, i gorąco polecam pracę z nim.


Logo
Kilka dni temu wypuściliście do sieci klip do nowego kawałka. Dlaczego zdecydowaliście się na kreskówkową opowiastkę zamiast żywego klipu?


Logo
Z prostej przyczyny - to zbyt oklepany pomysł, a goście grający w czarnych koszulkach wyglądają po prostu żałośnie. Chcieliśmy zrobić coś nowego, co przyciągnie uwagę ludzi samym pomysłem, niekoniecznie wykonaniem. Mamy jednak to szczęście, że cały zamysł i wykonanie tego obrazka jest naprawdę wspaniały. Jeśli cenicie sobie nietuzinkowość i doskonałe wykonanie skontaktujcie się z Grape Productions.


Logo
Co cię wkurza w brytyjskiej scenie metalowej?


Logo
To, że ludzie kompletnie nie zwracają uwagi na młode zespoły. Jeśli nie ma cię na okładce magazynu, dzieciak albo nawet starszy już słuchacz, nie pójdzie na Twój gig. Zapomnij. Ma to jednak swoje plusy, ponieważ musisz starać się jeszcze bardziej by podbić ten ''rynek''.
 

Logo
Czego powinniśmy słuchać?


Logo
Karnivool, Circles, Tesseract, Marmozets, Middleman i FAITH NO MORE!


Logo
Dzięki za wywiad! Ostatnie słowa dla Ciebie.


Logo
To ja naprawdę serdecznie dziękuję. Kupujcie naszą epkę, i piszcie o nas gdzie się tylko da. Pozdrawiam fanów z Polski!

Grzegorz "Chain" Pindor