Kostas Georgakopulos (Avant Art Festival)

Wywiady
2010-08-25
Kostas Georgakopulos (Avant Art Festival)

Kostas Georgakopulos to postać nietuzinkowa. Muzyk awangardowego Kostas New Progrram, współorganizator festiwalu Era Nowe Horyzonty i przede wszystkim główny organizator Avant Art Festival. Ta ostatnia impreza była też głównym tematem naszej rozmowy. Tegoroczna trzecia edycja festiwalu odbędzie się we Wrocławiu w dniach 24-26 września i 1-4 października. Jakie niespodzianki przygotowali dla uczestników organizatorzy? O tym już sam Kostas...

Logo
Cześć Kostas! Przygotowania do Avant Art Festival idą pełną parą. Miło mi, że mimo tego znalazłeś chwilę na rozmowę ze mną.


Logo
Tak, pracy jest dużo, ale oczywiście z przyjemnością porozmawiam.


Logo
Dlaczego tegoroczna edycja nie jest współorganizowana także przez Roberta Chmielewskiego? W poprzednich latach chyba dobrze się Wam współpracowało…


Logo
Nie, sytuacja jest inna, tegoroczna edycja to trzecie  spotkanie  z muzyką i sztuką eksperymentalną i awangardową, którą mam radość prowadzić i programować, w 2008 r. rzeczywiście zaprosiłem do współpracy Roberta i wspólnie ten festiwal zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy w Firleju, wspominam ten czas z przyjemnością, jako ważne doświadczenie, to była pierwsza edycja festiwalu we Wrocławiu, teraz mamy już trzecią. A co ważne dla nas, od niedawna mamy  motto festiwalu Avant Art Festival -  "festiwal o Muzyce - koncerty, teatr, videoart , taniec współczesny"


Logo
W tym roku nie zaprosiliście takich mega-gwiazd jak Ken Vandermark. Postawiliście na artystów cenionych w dość wąskich kręgach jak np. Maja Ratkje czy Jono El Grande. Dlaczego?

 
Logo
Jestem pewien, że każdego roku zapraszamy wspaniałych artystów, ale również często są to gwiazdy sceny niezależnej czy awangardowej, dwa lata temu był to Vandermark czy Mathew Shipp. Rok temu mieliśmy tak znane postaci jak leader Einstürzende Neubauten, Blixa Bargeld, czy projekt słynnego  Marca Ribot "Marc Ribot’s Ceramic Dog"; tegoroczna edycja to  koncerty tak wspaniałych artystów jak James Plotkin i  Mick Harris, projekt Offonoff basisty "Zu" Massimo Pupillo , gitarzysty "The Ex" Terrie Ex oraz Paala Nillsena Love, cudowna norweska artystka Maja Ratkje - wielka gwiazda  europejskiej sceny niezależnej. Również z Norwegii  gwiazdorski duet Arve Henriksena i Jana Banga, znanych ze współpracy min z Nilsem Petterem Molvarem, austriacki Radian, Alva Noto, jedna  z najważniejszych postaci współczesnej sceny elektronicznej. I informacja z ostatniej chwili, 4 października, ostatniego dnia festiwalu wystąpi  gwiazdorski team tj.  The Thing Matsa Gustafssona z Otomo Yoshihide, to jedyny koncert w Polsce. Na koniec festiwalu absolutny hit, obok siebie staną może najwybitniejszy saksofonista barytonowy sceny improwizowanej  i najwybitniejsza postać współczesnej japońskiej awangardy i jazzu.

Edycja 2010 festiwalu Avant Art to z całą pewnością edycja  najbogatsza w udział gwiazd współczesnej muzyki awangardowej czy eksperymentalnej , z całą pewnością wyróżniająca się programem w Polsce w tym roku.

 
Logo
Jak już sam po części wspomniałeś w tym roku wybieraliście zaproszonych artystów jako klucz obierając ich norweskie pochodzenie...


Logo
Od 2009 r. realizujemy pomysł związany z prezentacją sceny awangardowej konkretnego kraju. To bardzo specjalne artystyczne retrospektywy, w 2008 r. były to Węgry, w 2010 mamy Norwegię, w 2011 będzie bardzo duża prezentacja sztuki szwajcarskiej.


Logo
Który z zaproszonych przez Was projektów jest Twoim faworytem?


Logo
Hmm, często bywa że to mniej znane projekty. Podobnie mam na festiwalu Era Nowe Horyzonty, gdzie pełnię funkcję dyrektora artystycznego odpowiedzialnego za część muzyczną. W tym roku to norweskie Puma i Jono El Grande, Offonoff, szwajcarski Phall Fatale, ale też wspaniała Maja Ratkje, niezwykły polski projekt 2 G. Oczywiście z wielką niecierpliwością czekam na koncert Plotkina i Harrisa, udało się namówić Micka Harrisa do zagrania na perkusji, co bardzo dawno nie miało miejsca, przypomnę tylko, że kiedyś był to jeden z najlepszych bębniarzy na świecie, znany m.in.  z zespołów Napalm Death czy Painkiller Johna Zorna i Billa Laswella.

Bardzo ważny dla nas jest spektakl "And All the Questionmarks Started to Sing"  norweskiej grupy teatralnej Verdensteatret z Oslo.


Logo
Właśnie! Avant Art Festival to nie tylko muzyka, ale także teatr nowoczesny. Przybliż nam może zaproszone grupy z tego kręgu.


Logo
Tak, to teraz bardzo ważna cześć festiwalu. Przy wyborze spektakli kierujemy się mottem poszukiwania ważnych związków sztuki performatywnej z muzyką w różnej postaci, często w skrajnie odmienny sposób. Trzy spektakle, które pokażemy (dwa z nich koprodukujemy jako fundacja Avant Art w 2010) właśnie w bardzo odmienny sposób przedstawiają  te związki . Te performanse to próba przybliżenia publiczności związanej głównie z muzyką innej estetyki, czy spojrzenia na sztukę w kontekście silnych związków z muzyką. Mamy spektakle z bardzo ważnych ośrodków teatralnych z Norwegii, mamy też koprodukcję belgijsko-holendersko-norweską - to słynna w całej Europie Needcompany.
 
Nie chcemy już robić festiwalu muzycznego, tylko tak jak wcześniej mówiłem, festiwal o Muzyce, to bardzo ważna zmiana w myśleniu o tym festiwalu, w selekcji i w wyborze repertuaru i koncertów. Po raz pierwszy w tym roku realizujemy warsztaty i panel dyskusyjny. To pierwsza edycja projektu Platformy Edukacji Kulturalnej. PEK realizowana przez Fundację Avant Art w trakcie AAF,  to  naszym zadaniem wyjątkowa w Polsce propozycja edukacyjna dla młodych kuratorów i producentów projektów w dziedzinie sztuk performatywnych. Przyjeżdżający na PEK i na sam festiwal goście,  to kuratorzy i dyrektorzy placówek kulturalnych z Norwegii, Szwajcarii, dziennikarze z kultowego, angielskiego pisma The Wire i oczywiście z Polski.


Logo
Czy myślałeś może o rozszerzeniu "oferty" AAF także na film? Np. kino alternatywne.
 

Logo
Tak, w edycji 2011 będziemy próbować zaprezentować kilka filmów o tematyce muzycznej czy okołomuzycznej.


Logo
Wracając do muzyki - z pewnością nie udało Wam się zaprosić wszystkich artystów czy projektów, których chcieliście. Ze względów - powiedzmy, logistycznych - nie wystąpi super-grupa 7K Oaks. Słyszałem też, że zaprezentować polskiej publiczności miał się również Peter Brotzmann…


Logo
Zgadza się, nie będzie 7 K Oaks, właściwie to mieliśmy kłopot bogactwa... Bardzo żałuję, że nie zagrają, ponieważ to wspaniały zespół. Alfred Harth mieszka jednak w Korei i to bardzo utrudnia realizację koncertu. Może za rok się uda... Jeśli chodzi o Brotzmanna, myślę, że obecny profil festiwalu jest juz wyraźnie mniej jazzowy niż kiedyś, bardziej  mnie dzisiaj interesuje muzyka syna Petera, Caspara Brotzmanna, ale niestety on gra epizodycznie...


Logo
Przed chwilą przyznałeś, że przy organizacji tego typu imprezy jak AAF bardzo istotną rolę odgrywają pieniądze. Rozumiem, że festiwal nie odbyłby się bez wsparcia licznych sponsorów…


Logo
Tak, wspiera nas już od kilku lat Urząd Miejski, w tym roku po raz pierwszy dostaliśmy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Projekty szwajcarskie zaprosiliśmy dzięki pomocy Pro Helvetia, a austriackie dzięki Konsulatowi  Generalnemu Austrii z Krakowa, natomiast cały, duży projekt Avant Art Festival 2010 Norwegia został sfinansowany dzięki środkom Funduszy Wymiany Kulturalnej MKiDN.

Naszym najważniejszym partnerem w tym roku jest CS Impart, ich pomoc jest dla nas bardzo ważna i nieoceniona, wszystkie koncerty oraz spektakle odbędą się właśnie na Mazowieckiej w Imparcie, natomiast projekt Austrian video arts "vision and sounds "  w galerii BWA, w siedzibie naszego  kolejnego ważnego partnera.

Co ważne, festiwal objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Dutkiewicza.


Logo
Rozmawiając z Tobą nie mogę nie zapytać o Kostas New Progrram, którego liderem jesteś. Co dzieje się z tym zespołem?


Logo
Muzyka jest najważniejsza. Gram już, wstyd przyznać, jakieś 25 lat. Projekt Kostas New Progrram jest w tej chwili zawieszony, od jakiegoś czasu muzykuję i eksperymentuję z Bartkiem Kuźniakiem, znakomitym basistą i kompozytorem, znanym  m.in. z projektów 3 Metry oraz  2 G.


Logo
Twojego kompana od jammów będziemy mieć więc okazję zobaczyć wkrótce live w czasie AAF. Dziękuję Ci w każdym razie za udzielenie wywiadu. Myślę, że wielu naszych czytaeników już nie może doczekać się festiwalu.


Jacek Walewski