John Mayall

Wywiady
2010-05-26
John Mayall

John Mayall to żyjąca legenda brytyjskiej muzyki bluesowej. Stworzył podwaliny tego gatunku na Wyspach, a niejeden z wykonawców grających w przeszłości w jego zespole jest dzisiaj wielką gwiazdą. On sam jest wciąż w znakomitej formie, co będzie starał się udowodnić podczas trwającej już trasy koncertowej w trakcie której odwiedzi również Warszawę. Na moment przed nią udało mi się z nim chwilę porozmawiać.

Logo
Jesteś nazywany ojcem brytyjskiego bluesa. Jak postrzegasz różnice pomiędzy amerykańskim, a brytyjskim bluesem?


Logo
Sama próba zdefiniowania bluesa jako amerykański bądź brytyjski rodzi pewne problemy. Blues jest muzyką, która powinna opowiadać o życiu wykonawcy. Jego celem jest zaś przekazanie tych doświadczeń swoim słuchaczom. Pochodzenie bluesa jest w tym wypadku ściśle związane z pochodzeniem danego artysty.


Logo
Jak widzisz bluesa w XXI wieku?


Logo
Cóż, blues ma się ciągle dobrze. Duża ilość muzyków wykazuje sporą aktywność w tej dziedzinie. I ludzie chcą tego słuchać.


Logo
Jak widzisz swój idealny zespół?


Logo
Moim idealnym zespołem jest ten, który mam w tej chwili. A zatem są to następujący muzycy: Rocky Athas (gitara), Greg Rzab (gitara basowa), Jay Davenport (bębny) i Tom Canning (klawisze). Tych wszystkich muzyków można usłyszeć na mojej ostatniej płycie, czyli wydanym w 2009 roku albumie "Tough".


Logo
Zaczynałeś swoją karierę w Londynie, na początku lat 60’tych. Jakim miastem był wówczas Londyn dla muzyków?


Logo
Londyn w latach 60tych był miejscem, w którym rozpoczął się bluesowy ruch i to był bardzo ekscytujący czas. Wielu muzyków rozpoczęło wtedy swoją karierę. To było właściwe miejsce, gdzie każdy początkujący muzyk powinien się znaleźć. Dlatego też i ja tam osiadłem.


Logo
W jakim wieku są ludzie przychodzący na Twoje koncerty?


Logo
W różnym wieku. Począwszy od bardzo młodych, aż po starsze osoby. Jest to łatwe do zaobserwowania, gdy wejdzie się na moją stronę internetową i obejrzy zdjęcia. Tam faktycznie jest uchwycony cały przekrój wieku.


Logo
Co w tej chwili bardziej Cię fascynuje: nagrywanie w studiu czy trasy koncertowe?


Logo
Nie rozdzielam tych dwóch rzeczy. Wszystko jest dla mnie równie frapujące. Zarówno praca w studiu jak i trasy koncertowe.


Logo
Jakie masz plany na przyszłość?


Logo
Przede wszystkim zbliżająca się trasa koncertowa, której rozpiska widnieje na mojej stronie internetowej. Są również plany dotyczące nowego albumu.


Logo
Jakich utworów słuchacze mogą spodziewać się na koncercie w Warszawie?


Logo
Rzecz jasna będą utwory pochodzące z mojej najnowszej płyty, czyli z "Tough". Poza tym jak zwykle mieszanka utworów pochodzących z różnych okresów mojej twórczości, tak, by każdy słuchacz znalazł coś dla siebie.


Logo
Grasz na wielu instrumentach. Który z nich wydaje Ci się najbliższy?


Logo
Klawisze i harmonijka. Czasem korzystam z gitary, gdy nagrywam coś w studiu, ale w zasadzie mam kontakt z tym instrumentem wówczas, gdy występuję na scenie. Poza sceną gram głównie na klawiszach i harmonijce.


Logo
Jak dużo czasu poświęcasz w tej chwili na ćwiczenia swojego warsztatu instrumentalnego?


Logo
W tej chwili już w ogóle nie ćwiczę. Nie odczuwam takiej potrzeby. Moje ćwiczenia sprowadzają się do tego, co zagram ze swoimi muzykami w trasie koncertowej. Gdy jestem w domu to nie dotykam instrumentów.


Logo
Czy słuchasz współczesnego bluesa?


Logo
Słucham różnych gatunków muzyki. Bez względu, czy to jest blues, jazz lub soul. Wystarczy, że znajdę w muzyce coś ciekawego, co mnie zainteresuje. Trudno jednak byłoby mi wskazać jakichś konkretnych artystów.


Kuba Chmiel