Koncerty Metalliki w Polsce

Wywiady
2010-03-22
Koncerty Metalliki w Polsce

W związku ze zbliżającym się koncertem Wielkiej Czwórki thrash metalu w naszym kraju Magazyn Gitarzysta postanowił przypomnieć poprzednie występy Metalliki w Polsce. Poniższy artykuł publikujemy dzięki uprzejmości portalu www.deathmagnetic.pl.

Metallica w swojej długoletniej historii zagrała już ok. 1600 koncertów występując w ponad 50 państwach. Słynny kwartet z Kalifornii dziewięć razy odwiedził Polskę, dając siedem niezapomnianych koncertów. Trzy razy również ktoś z zespołu pojawiał się u nas z okazji promocji nowego albumu. Skupię się jednak przede wszystkim na koncertach.

W 1986 roku Metallica była już bardzo znanym zespołem, który powoli zaczynał piąć się na sam szczyt. Po rewolucyjnym “Kill ‘Em All" i równie świetnym “Ride The Lightning" zespół wydał “Master Of Puppets“, album uważany dziś za największe dzieło muzyki metalowej. Grupę zaproszono na wspólną trasę z Ozzym Osbourne’m, która była dla Metalliki bardzo udana. Jesienią zespół wyruszył do Europy na własną trasę promującą “Master Of Puppets". O tym, co było przyczyną przerwania Damage Inc. Tour wszyscy wiemy… Gdyby nie tragiczny wypadek Metallica odwiedziłaby Polskę prawdopodobnie pod koniec 1986 roku. James i spółka mieli grać na Starym Kontynencie przynajmniej do końca roku, odwiedzając wraz z zespołem Anthrax m.in. Niemcy i Francję. Los chciał jednak inaczej… Po zaangażowaniu Jasona i “rozgrzewkowej" trasie po Japonii i Ameryce Północnej postanowiono dokończyć Damage Inc. Tour w Europie na początku 1987 roku. Tak też słynna grupa zawitała do Polski, przy okazji po raz pierwszy występując za tzw. żelazną kurtyną, co pewnie jeszcze bardziej ekscytowało muzyków. Dni 10 i 11 lutego 1987 roku na długo zapiszą się w pamięci polskich fanów Metalliki. Wtedy właśnie Czterej Jeźdźcy zagrali dwa koncerty w szczelnie wypełnionym katowickim Spodku. Według danych na wtorkowy i środowy występ przyszło ok. 8000 ludzi każdego dnia, co bardzo pozytywnie zaskoczyło Metallikę. Supportem był polski Kat. Metallica pierwszej nocy wykonała 15 utworów, drugiej: 14 (zabrakło “Blitzkrieg"). Setlista składała się z kompozycji z pierwszych trzech albumów oraz coverów zespołów Diamond Head i Blitzkrieg.

10 lutego 1987 - Spodek, Katowice
Zespoły: Kat, Metallica
Damage Inc. Tour

Battery
Master Of Puppets
For Whom The Bell Tolls
Welcome Home (Sanitarium)
Ride The Lightning
Whiplash
The Thing That Should Not Be
Fade To Black
Seek And Destroy
Creeping Death
The Four Horsemen
Am I Evil?
Damage, Inc.
Fight Fire With Fire
Blitzkrieg

11 lutego 1987 - Spodek, Katowice
Zespoły: Kat, Metallica
Damage Inc. Tour

Battery
Master Of Puppets
For Whom The Bell Tolls
Welcome Home (Sanitarium)
Ride The Lightning
Whiplash
The Thing That Should Not Be
Fade To Black
Seek And Destroy
Creeping Death
The Four Horsemen
Am I Evil?
Damage, Inc.
Fight Fire With Fire

Niestety Polska nie znalazła się w programie Damaged Justice Tour, trasy promującej “…And Justice For All“, zatem na kolejną wizytę Metalliki trzeba było czekać cztery lata…

W lecie 1991 roku zorganizowano Monsters Of Rock, słynne tournee, którego headlinerem było wówczas AC/DC. Metallica pomimo swojej wielkości osiągniętej pod koniec lat 80-tych zgodziła się na supportowanie AC/DC podczas Monsters Of Rock, dwumiesięcznej trasy obejmującej cały kontynent europejski i kończącej się słynnym już występem w Moskwie przed półmilionową publiką. 13 sierpnia 1991 roku, tuż po wydaniu najsłynniejszego albumu zespołu - “Metallica“, Czterej Jeźdźcy jeszcze nieświadomi olbrzymiego sukcesu swojego nowego dzieła przyjechali na Stadion Śląski w Chorzowie. Mieli zagrać jako drudzy w kolejności, po Queensrÿche grającym progresywny metal, a przed gwiazdą wieczoru - wspomnianym AC/DC. Metallica z racji ograniczonego czasu wykonała 13 utworów, w tym dwa z “The Black Album" (“Enter Sandman" i “Sad But True"). Po raz pierwszy Polacy mieli także okazję usłyszeć na żywo “Harvester Of Sorrow", “One" i “Last Caress". Mówi się, że występ Metalliki przyćmił nieco koncert AC/DC i fani żałowali, że grupa z Kalifornii nie dostała więcej czasu. Nasz kraj nie znalazł się niestety w rozpisce trzyletniej aż, właściwej trasy promującej płytę “Metallica", z trzygodzinnymi koncertami.

13 sierpnia 1991 - Stadion Śląski, Chorzów
Zespoły: Queensrÿche, Metallica, AC/DC
Monsters Of Rock

Enter Sandman
Creeping Death
Harvester Of Sorrow
Fade To Black
Sad But True
Master Of Puppets
Seek And Destroy
For Whom The Bell Tolls
One
Whiplash
Last Caress
Am I Evil?
Battery
              
Po wielkiej, długiej i zapewne męczącej trasie promującej tytułowy krążek zespołu, Metallica w 1996 roku wydała “Load“. Po wakacyjnych koncertach w Ameryce przyszedł czas na tournee promujące nowy album. Poor Touring Me, bo tak nazwano trasę, zaczęto w Europie we wrześniu 1996. 8 września zespół po raz trzeci miał okazję grać w katowickim Spodku. Supportem było Corrosion Of Conformity. Setlista składała się aż z 22 utworów, w tym 5 z “Loada". Zagrano również “Devil’s Dance", numer wydany rok później na “ReLoadzie". Oprócz tego po raz pierwszy wykonano w Polsce “So What", “Nothing Else Matters", “Wherever I May Roam", “Kill/Ride Medley", “The Shortest Straw", “Breadfan" i “Overkill". Efektowna scena prezentowała się jak na oficjalnym nagraniu zespołu “Cunning Stunts".

8 września 1996 - Spodek, Katowice
Zespoły: Corrosion Of Conformity, Metallica
Poor Touring Me

So What
Creeping Death
Sad But True
Ain’t My Bitch
Whiplash
Bleeding Me
King Nothing
One
Devil’s Dance
Wasting My Hate
Nothing Else Matters
Until It Sleeps
For Whom The Bell Tolls
Wherever I May Roam
Fade To Black
Kill/Ride Medley
The Shortest Straw
Master Of Puppets
Enter Sandman
Last Caress
Breadfan
Overkill

Następne dwie wizyty w Polsce mają związek z albumem “Garage Inc.". Pod koniec 1998 roku Lars i Kirk przyjechali do Warszawy w celu promocji tej płyty. Pół roku później, a dokładnie 1 czerwca Metallica dała koncert w ramach The Garage Remains The Same Tour, europejskiej trasy nieco skromnie promującej ostatnie dzieło zespołu. Grupa po raz pierwszy, i jak do tej pory jedyny, zagrała w stolicy na Stadionie Gwardii. Przed słynnym kwartetem wystąpił duński Mercyful Fate, amerykański Monster Magnet i fińscy wiolonczeliści a zarazem fani Metalliki - Apocalyptica. Na wypełnionym po brzegi stadionie było ok. 30 000 fanów. Repertuar gwiazdy wieczoru składał się z 19 utworów, w tym zaledwie dwóch coverów (“Breadfan" i “Die, Die My Darling"). Debiut w Polsce, oprócz wspomnianego “Die, Die My Darling", odnotowały także: “Of Wolf And Man", “Fuel" i “The Memory Remains". Był to ostatni występ w Polsce z Jasonem Newstedem.

1 czerwca 1999 - Stadion Gwardii, Warszawa
Zespoły: Mercyful Fate, Monster Magnet, Apocalyptica, Metallica
The Garage Remains The Same Tour

Breadfan
Master Of Puppets
Of Wolf And Man
The Thing That Should Not Be
Fuel
The Memory Remains
Bleeding Me
The Four Horsemen
For Whom The Bell Tolls
King Nothing
Wherever I May Roam
One
Fight Fire With Fire
Nothing Else Matters
Sad But True
Creeping Death
Die, Die My Darling
Enter Sandman
Battery

Na następny koncert Metalliki w Polsce trzeba było czekać aż 5 lat. Zanim jednak do tego doszło, Kirk pod koniec 1999 roku odwiedził nas promując “S&M", a w 2003 dołączył do Jamesa z okazji wizyty promocyjnej “St. Anger". Oczywiście obydwa spotkania odbyły się w Warszawie. Rok 2004 był dla zespołu rokiem bycia w trasie. Madly In Anger With The World Tour to nazwa tournee promującego album “St. Anger". Po Japonii, halowej trasie po Europie, występach na Antypodach i halowej trasie po Ameryce, lato 2004 roku Metallica przeznaczyła na koncerty typu open-air na Starym Kontynencie. Z tej okazji 31 maja zespół po raz drugi zagrał na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Nie muszę chyba dodawać, że była to pierwsza wizyta Roberta Trujillo w Polsce.

Jako support wystąpił polski Vader oraz dobrze znany Slipknot, jednak wcześniej mówiło się o zespole Godsmack, który grał z Metalliką podczas amerykańskiego etapu trasy. Na koncert stawiło się ponad 50 000 ludzi. Wielka scena zawierała telebimy, co wcześniej nie miało miejsca na polskich występach Metalliki. Zespół wykonał zróżnicowany repertuar składający się z 18 utworów, prezentując rzeczy ze swoich wszystkich autorskich albumów. Tym razem obeszło się bez coverów. Polacy po raz pierwszy mieli okazję usłyszeć u siebie na żywo “Blackened", “Frantic", “No Leaf Clover", “St. Anger" oraz “Dyers Eve". Warto wspomnieć, że był to europejski debiut tego ostatniego utworu, który Metallica zaczęła grać dopiero 16 lat po wydaniu “…And Justice For All". Na dodatek grupa po raz pierwszy wykonała “No Leaf Clover" w Europie bez wsparcia orkiestry symfonicznej, a “King Nothing" nie było grane na kontynencie od pięciu lat. Chorzowski koncert można pobrać ze strony LiveMetallica.com.

31 maja 2004 - Stadion Śląski, Chorzów
Zespoły: Vader, Slipknot, Metallica
Madly In Anger With The World Tour

Blackened
Fuel
The Four Horsemen
Fade To Black
Frantic
King Nothing
No Leaf Clover
St. Anger
Sad But True
Creeping Death
Battery

Wherever I May Roam
Nothing Else Matters
Master Of Puppets
One
Enter Sandman

Dyers Eve
Seek And Destroy

Jak dobrze wiemy, Metallica kilka razy wpadła do Europy podczas tworzenia “Death Magnetic". W 2006 i 2007 mini-trasy ominęły Polskę, ale rok później legendy z Kalifornii postanowiły rozpocząć nieco większe europejskie “wakacje" właśnie od nas. Zespół przyleciał do kraju 27 maja i zagrał próbę przed koncertem mającym odbyć się następnego wieczoru. Zainteresowanie tym wielkim muzycznym wydarzeniem było tak olbrzymie, że ok. 60 000 biletów rozeszło się bardzo szybko. Jak do tej pory był to prawdopodobnie największy koncert Metalliki w Polsce. Przed mistrzami wystąpiły grupy Mnemic i Machine Head.

Zawierająca 18 utworów setlista składała się głównie ze starszych i cięższych kawałków, co zwiastowało kierunek w jakim podąży Metallica na nowym albumie (“Death Magnetic"). Pomimo, że był to siódmy występ w Polsce a zespół nie promował żadnej płyty, po raz kolejny polscy fani usłyszeli coś nowego. Tym razem były to: “The Unforgiven", “…And Justice For All" i “Disposable Heroes". Ciekawostką jest fakt, że “Devil’s Dance" ostatni raz wykonano bez orkiestry symfonicznej w 1998 roku, więc pojawienie się w setliście tego ciężkiego numeru z “ReLoada" było sporym zaskoczeniem. Tak jak poprzedni chorzowski koncert, również i ten można pobrać z witryny LiveMetallica.com.

28 maja 2008 - Stadion Śląski, Chorzów
Zespoły: Mnemic, Machine Head, Metallica
European Summer Vacation Part III

Creeping Death
For Whom The Bell Tolls
Ride The Lightning
Harvester Of Sorrow
The Unforgiven
…And Justice For All
Devil’s Dance
Disposable Heroes
Welcome Home (Sanitarium)
Master Of Puppets
Whiplash
Nothing Else Matters
Sad But True
One
Enter Sandman

Last Caress
So What
Seek And Destroy

Na koniec trochę statystyk:

na łącznie siedmiu koncertach Metallica zagrała 119 utworów, co daje średnią 17 na występ (średnią zaniża stosunkowo krótka setlista jako support AC/DC). Jeśli chodzi o same utwory i ich różnorodność to James i spółka wykonali w Polsce 45 kompozycji, odpowiednio:
- 3 z “Kill ‘Em All" - “Seek And Destroy", “The Four Horsemen", “Whiplash"
- 5 z “Ride The Lightning" - “Creeping Death", “Fade To Black", “Fight Fire With Fire", “For Whom The Bell Tolls", “Ride The Lightning"
- 6 z “Master Of Puppets" - “Battery", “Damage, Inc.", “Disposable Heroes", “Master Of Puppets", “The Thing That Should Not Be", “Welcome Home (Sanitarium)"
- 6 z “…And Justice For All" - “And Justice For All", “Blackened", “Dyers Eve", “Harvester Of Sorrow", “One", “The Shortest Straw"
- 6 z “Metallica" - “Enter Sandman", “Nothing Else Matters", “Of Wolf And Man", “Sad But True", “The Unforgiven", “Wherever I May Roam"
- 5 z “Load" - “Ain’t My Bitch", “Bleeding Me", “King Nothing", “Until It Sleeps", “Wasting My Hate"
- 3 z “ReLoad" - “Devil’s Dance", “Fuel", “The Memory Remains"
- 7 z “Garage Inc." - “Am I Evil?", “Blitzkrieg", “Breadfan", “Die, Die My Darling", “Last Caress", “Overkill", “So What"
- 2 z “St. Anger" - “Frantic", “St. Anger"
- 2 inne - “Kill/Ride Medley", “No Leaf Clover"

Utwory “Creeping Death" i “Master Of Puppets" były częścią każdej polskiej setlisty.

Marmetal