Music Media 2009

Wywiady
2010-02-08
Music Media 2009

5. Targi Instrumentów, Sprzętu Muzycznego, Scenicznego i Oświetleniowego jak na warunki kryzysu ekonomicznego muzyki oraz przedstawicieli branży przyciągnęły sporą grupę miłośników.

Około 5.000 osób w ciągu trzech dni odwiedziło stoiska wystawców prezentujących najnowsze instrumenty i różnorodny sprzęt estradowy. Targom towarzyszył konkurs Wygraj Domowe Studio Nagrań, warsztaty z zakresu realizacji dźwięku, prezentacje sprzętu i wydawnictw muzycznych. W krótkiej relacji nie sposób przedstawić wszystkich nowości i pełnego asortymentu poszczególnych wystawców, więc ograniczymy się jedynie do wymienienia tych z nich, których towar wzbudził szczególne zainteresowanie gitarowej braci.


Blisko wejścia do hali na stoisku firmy p-faktor e.K. wśród różnych instrumentów można było podziwiać legendarne niemieckie gitary marki Höfner (1). Firma Muzyczna (2) zaprezentowała m.in. wzmacniacze TecAmp (3) oraz szeroką gamę efektów i akcesoriów gitarowych. Na stoisku Ada-Music (4) można było obejrzeć gitary klasyczne i akustyczne. Interesujące gitary (także dwugryfowe) i basy zaprezentował Mensinger (5).


Na stoisku Składu Muzycznego (6) przyciągały wzrok kolorowe basówki Fleabass oraz wzmacniacze Epifani i Markbass. Gama (7), zgodnie ze swoją nazwą, pokazała gamę gitar akustycznych Martin. Salony Muzyczne Riff (8) przyciągały odwiedzających konkursami. Wydawnictwo Absonic (9) zaprezentowało bardzo szeroki wybór podręczników do nauki gry oraz coraz bardziej popularnych szkół multimedialnych, w tym dwie premierowe szkoły na bas autorstwa Kamila Skwary oraz Tomasza Grabowego.


W ofercie LDM Electronic (10) znaleźliśmy nowe modele wzmacniaczy do gitar akustycznych. ArtAcc Music pokazał wchodzące na polski rynek gitary Shine (11) budowane w tej samej chińskiej fabryce co instrumenty kilku znanych producentów, jednak sprzedawane po bardziej korzystnych cenach. Atmosfera na stoisku firmy Info Music (12) była wyjątkowo przyjemna, a to za sprawą odbywającego się tam jam session.


Nie zabrakło Paco Cases (13) z profesjonalnymi opakowaniami transportowymi oraz firmy Music Toolz (14). Na temat kariery można było porozmawiać z przedstawicielami Fabryki Zespołów (15). Targi Music Media były również miejscem promocji młodych zdolnych muzyków. Marianna Bednarska z nadzwyczajną biegłością prezentowała możliwości brzmieniowe marimbafonu (czyli instrumentu będącego połączeniem marimby z wibrafonem) firmy Studio 49. Na scenie przed halą ekspozycyjną wystąpili: zespół eXe z Gniezna (laureat i zwycięzca tegorocznej 12 edycji festiwalu Rockowe Ogródki w Płocku) oraz laureaci konkursu Wojny Gitarowe zorganizowanego przez wydawnictwo Absonic, który merytorycznie koordynował i redakcyjnie opracował nasz kolega z redakcji Krzysztof Błaś (16).


Jego trio nie tylko zagrało z laureatami, ale również zaprezentowało materiał z premierowej autorskiej płyty "Dreams" (jeden z utworów znalazł się na płycie dołączonej do bieżącego wydania "Gitarzysty" - przyp. red.).


Swoją twórczość przedstawili laureaci konkursu Fabryki Zespołów, a byli to: Infernalia, Pampeluna i Chico. Wystąpiły również zespoły Narcolipz, Nothing Inside oraz nasi dobrzy znajomi, zespół Vintage (17), którego koncert był jak zwykle żywiołowy i pełen niespodzianek (solo na perkusji zagrało całe trio). Przeboje rodem z miasta Seattle z lat 90. zaprezentowali muzycy związani z Firmą Muzyczną, a Tomasz Grabowy przedstawił szkołę "Moja basówka" (18).


Duże zainteresowanie wzbudził Ralf Gauck - niemiecki basista grający na bezprogowej "skrzypcówie" Höfner 5000/1 Deluxe Bass - który solo na scenie wykonał hity Beatlesów w zaskakujących interpretacjach z rozbudowaną harmonią. Jego pokaz na stoisku firmy p-faktor przerodził się w jam session (19), w którym uczestniczyli m.in. Bartosz Łęczycki, najlepszy harmonijkarz młodego pokolenia, a także czarująca jazzowym klimatem Krzysia Górniak i mistrz Jarosław Śmietana. W klimacie fusion zagrało trzech jazzowych żołnierzy z Three Jazz Soldiers: Krzysztof Misiak (gitara), Filip Sojka (bas) i Grzegorz Grzyb (perkusja) - goście Stowarzyszenia Muzycznego Rockowe Ogródki. Na stoisku Firmy Muzycznej można było posłuchać gry naszego redakcyjnego kolegi Piotra Słapy (20).


Na Targach nie zabrakło też stoiska wydawnictwa AVT Korporacja prezentującego magazyny "Gitarzysta", "Estrada i Studio", "Perkusista" oraz "Live Sound Polska" (21).

 

Dane kontaktowe firm wymienionych w relacji:
Absonic, Radwanice, tel. 071-336-73-10, www.absonic.pl
Ada-Music Kręcichwost sp.j., Dankowice, tel. 033-845-60-71, www.adamusic.pl
ArtAcc Music, Kraków, tel. 012-633-11-64, www.artacc-music.pl
Fabryka Zespołów, Poznań, tel. 061-670-62-48, www.fabrykazespolow.pl
Firma Muzyczna, Kraków, tel. 012-394-57-40, www.firmamuzyczna.pl
Gama, tel. 058-301-97-42, www.gama.gda.pl
Info Music, Gdańsk, tel. 058-520-27-91, www.infomusic.pl
LDM Electronic, Żuromin, tel. 023-657-53-82, www.ldm.com.pl
Mensinger Guitars, Waksmund, tel. 018-264-02-55, www.mensingerguitars.com
Music Toolz, Warszawa, tel. 022-423-90-96, www.musictoolz.pl
Paco Cases, Puszczykowo, tel. 061-819-40-20, www.paco-cases.pl
p-faktor e.K., Rostock (Niemcy), tel. +49(381)85-777-09, www.p-faktor.com
Riff, Warszawa, tel. 022-673-19-10, www.riff.net.pl
Skład Muzyczny, Kraków, tel. 012-346-18-42, www.skladmuzyczny.pl