Psycho (Thy Disease)

Wywiady
2009-12-15
Psycho (Thy Disease)

Thy Disease to polska grupa muzyczna, wykonująca początkowo black/death metal, a obecnie death metal z wpływami muzyki elektronicznej. Przy okazji premiery ich nowego krążka, rozmawialiśmy z liderem zespołu - Psycho.

Logo
Witam i gratuluję udanego nowego wydawnictwa! Na świecie szaleje (głównie w mediach...) świńska grypa a na waszym świeżym krążku mówicie o tajemniczej epidemii w fikcyjnym państwie Anshur Za... Przyznajcie się, co członkowie Thy Disease (choróbsko z ang. - tak na wszelki wypadek) mają wspólnego z wirusem A/H1N1? (śmiech)


Logo
Witam! Gdybyśmy chcieli być konsekwentni i podążyli za logiką "Anshur-Za", to za epidemią grypy na pewno stoi Syndykat? A może to po prostu koncerny farmaceutyczne wymyśliły tą epidemie? W każdym razie muszę stwierdzić, że żyjemy w ciekawych czasach, które dostarczają wielu inspiracji na pisanie tekstów.


Logo
Kiedy narodziły się pierwsze pomysły na "Anshur Za" i  jak przebiegało pisanie kompozycji? Kto był głównym kompozytorem płyty i dał więcej zielonego światła elektronice niż to bywało poprzednio?


Logo
Pierwsze pomysły narodziły sie już bezpośrednio po sesji nagraniowej poprzedniego naszego krążka  - "Rat Age", czyli przeszło trzy lata temu. Jak zwykle w przypadku naszych albumów, głównym kompozytorem był Yanuary. Duży wkład w muzykę miał oczywiście nasz klawiszowiec Cube. Taki styl tworzenia muzyki przez duet Yanuary - Cube, wypracowaliśmy już jakiś czas temu i myślę, że sprawdza się on znakomicie. Nie sądzę natomiast, żeby na Anshur-Za było więcej elektroniki niż np. na naszym poprzednim krążku. Jest jej oczywiście sporo, jest wręcz wszechobecna, ale już w czasach "Rat Age" nazywaliśmy naszą muzykę mianem cybernetycznego death-metalu. Teraz po prostu  poruszamy się w obrębie tej samej stylistyki.


Logo
Gdzie nagrywaliście album i w jakiej atmosferze przebiegały nagrania?


Logo
Sesja nagraniowa była bardzo rozciągnięta w czasie i w zasadzie możemy mówić o kilku sesjach, ponieważ pracowaliśmy w trzech różnych studiach nagraniowych. Ślady perkusyjne w Dominik Studio, wokale, gitary i bas w Shindler’s factory Studio, natomiast klawisze, miksy i mastering w studio ZED. Producentem płyty podobnie jak w przypadku Rat Age był Tomek Zalewski. Jeżeli chodzi o atmosferę, to ze swojej strony muszę przyznać, że przy nagrywaniu wokali bawiliśmy się wyśmienicie!


Logo
Znowu mamy do czynienia z historią o "Syndykacie". Który z was wpadł na pomysł owego "Syndykatu" i czym on właściwie jest?


Logo
Syndykat to taka super-korporacja, która jest dominującą siłą w świecie opisanym w historii "Anshur-Za". Organizacja ta jest dalece potężniejsza niż klasyczne państwa, a jej wpływy ogarniają cały świat. Na pomysł pisania o Syndykacie wpadłem ja, ale nie mam pojęcie skąd wzięła mi sie ta nazwa. Myślę, że tego typu futurystyczne historie pasują do naszej przesiąkniętej elektroniką muzyki. Syndykat ma też swoje logo i myślę, że jest już ono nierozerwalnie związane z nazwą Thy Disease.


Logo
Muzycznie i tekstowo mamy do czynienia z rozwijaniem i ewolucją pomysłów z "Rat Age". Kto wpadł na pomysł konceptu "Anshur Za"? Czym inspirowaliście się wymyślając liryki?


Logo
Jak słusznie zauważyłeś już nasz poprzedni album był koncepcyjny. Spodobała nam sie taka stylistyka i dlatego postanowiliśmy iść za ciosem. Akcja historii "Anshur-Za" odbywa sie w realiach świata opisanego na naszej poprzedniej płycie, ale jest to zupełnie inna opowieść, nie związana z "Rat Age". Jeżeli chodzi o inspirację to była nią dla mnie na pewno obecna sytuacja w stosunkach międzynarodowych i różne możliwe scenariusze, rozwoju tej sytuacji.


Logo
Bardzo łatwo powiązać waszą wymyśloną opowieść z realiami współczesnego świata...Jednak gdy przemyśleć wasz koncept do końca, tak naprawdę nie stajecie po żadnej ze stron, wszak na koniec waszej historii "A new tyranny was born"...Czyli wg was utopijny "światowy pokój" jest nieosiągalny?


Logo
Faktycznie nie wierze w harmonijny pokój na świecie, jak i w dobre intencję Wielkiego Brata czy jego konkurentów, jakiejkolwiek maści by oni nie byli. Jeżeli przypatrzymy się uważniej dziejom rodzaju ludzkiego to, pomimo górnolotnych haseł, każdy kolejny system był tylko zamaskowaną kalką poprzedniego. Weźmy np pod lupę najnowszą historie - faszyzm zastąpił komunizm, po upadku którego zwyciężył chory kapitalizm, który być może jest najbardziej przewrotny z nich wszystkich. Nie wiem czy istnieje dla niego alternatywa i między innymi to pytanie zostało postawione pod koniec historii Anshur-Za.


Logo
Ciężko było namówić Paulę i Vogga do gościnnych występów na "Anshur Za"?


Logo
Nie, nie było z tym żadnego problemu. Jesteśmy dobrymi znajomymi i tak to już jest w światku muzyków, że lubimy sie dobrze bawić, a tak właśnie należy potraktować gościnny udział Pauliny i Vogga w sesji nagraniowej Anshur-Za.


Logo
Uderzycie z nowym materiałem na zachód?


Logo
To oczywiście zależy od naszej wytworni, ale z tego co wiem są już takie plany. Myśle, że najwyższy już czas wypromować nasz zespół za granicą, ponieważ myślę że nie mamy się czego wstydzić. Dzięki odzewowi w Internecie, wiemy że nasza muzyka spotyka sie z bardzo dobrym odbiorem poza Polską i na pewno bylibyśmy usatysfakcjonowani gdyby Anshur-Za było powszechnie dostępne poza naszym rodzimym podwórkiem.


Logo
Jak przebiegają przygotowania do styczniowej trasy z Virgin Snatch?


Logo
Podobnie jak w przypadku naszych poprzednich tras, "Creative Act Of Music" jest organizowana przez Creative Music, czyli przez nas samych. Z tego względu mamy na głowie masę spraw organizacyjnych. Z drugiej strony doświadczenie zdobyte podczas naszych poprzednich tras procentuje i wszystko przebiega bez problemów. Jeżeli chodzi o występ Thy Disease, to cieszymy sie że będziemy mogli w końcu zaprezentować fanom większą dawkę muzyki z naszego najnowszego albumu.


Logo
Brovar będzie z wami na tej trasie, czy kto inny wywijać będzie na basie w czasie jesiennych wojaży po Polsce?


Logo
Oczywiście na trasę zabierzemy Brovara. Jest on juz w zasadzie pełnoprawnym członkiem zespołu i chociaż nie brał udziału w sesji nagraniowej nowego albumu, to już od dłuższego czasu występuje z nami na koncertach.


Logo
Jak trafiliście na Mystic i czy jesteście zadowoleni ze współpracy z firmą ze Skały?


Logo
Jeżeli chodzi o krajowe wytwornie, to Mystic jest ostatnią z którą dotychczas nie współpracowaliśmy? Jest to w tym momencie najprężniej działająca firma wydawnicza w naszym kraju i póki co współpraca na linii zespół - wytwórnia przebiega bez zakłóceń. Kontrakt podpisaliśmy na trzy kolejne wydawnictwa, więc możemy ze spokojem patrzyć w przyszłość.


Logo
Zwróciliście uwagę na to, że coś pokiełbasiło się w wydaniu "Anshur Za"? To Mystic coś pomotał, czy to przemyślany zabieg - już mówię o co chodzi - teksty do utworów w booklecie są pomieszane w stosunku do tracklisty (gdy leci np. "Code Red" wg wkładki mamy do czynienia z "Fog of War")?


Logo
Faktycznie cos się pomieszało na ostatecznym wydaniu i nie chce tu wnikać co poszło nie tak i dlaczego... W każdym razie cieszę sie, że to zauważyłeś, bo to znaczy że przeglądałeś teksty i być może ten błąd skłoni fanów do bliższego zapoznania sie z lirykami na płycie?


Logo
Jesteście zadowoleni z reedycji "Rat Age"?


Logo
Reedycja to zawsze dobra rzecz dla promocji zespołu. Przy okazji wydania nowej płyty fani, którzy nie znają dotychczasowej twórczości Thy Disease będą mieli możliwość zapoznania się z naszą poprzednią płytą.


Logo
Obrażacie się gdy porównuje się was do Crionics i Hate?


Logo
Jeżeli już masz nas do kogoś porównywać to na pewno do tych zespołów. To poniekąd naturalne, bo to właśnie Thy Disease i dwa wyżej wymienione zespoły grają taką bardziej futurystyczną odmianę metalu. Nie można oczywiście zapominać, ze niektórzy z nas są także członkami Crionics.


Logo
W czym ostatnio zasłuchują się członkowie Thy Disease?


Logo
Ja mam w odtwarzaczu Bjork, a gdzieś obok leży płyta Portishead. Z metalu słuchałem ostatnio Satyricon.


Logo
Skąd pomysł na ponowne nagranie coveru "Frozen"? Jesteście aż tak wielkimi fanami Madonny? (śmiech)


Logo
Szczerze powiedziawszy z zamiarem ponownego nagrania "Frozen" nosiliśmy sie już od dłuższego czasu. Przede wszystkim dlatego, że to poniekąd najważniejszy dla Thy Disease cover, a wersja która znalazła sie na naszej pierwszej płycie pochodziła z  dema "Art Of Decadence" i była nagrana z automatem perkusyjnym. Chcieliśmy po prostu zarejestrować ten utwór jeszcze raz, z lepszym brzmieniem. Poza tym w tym roku obchodzimy dziesięciolecie istnienia zespołu i umówmy sie że to z tej okazji nagraliśmy "Frozen" jeszcze raz.


Logo
Skoro jesteśmy już przy coverach, to Depeche Mode moim zdaniem to absolutny strzał w dziesiątkę!


Logo
Też tak uważam? Depeche Mode to mój ulubiony zespół i aż wydawało mi sie dziwne, że do tej pory nie nagraliśmy żadnego ich coveru. Nie jest to może jakiś wielki hit, ale kawałek ten wydawał nam sie najbardziej odpowiedni do przerobienia na metal. Poza tym ma bardzo adekwatny tytuł i tekst...


Logo
Jesteście obecnie bardzo trudnym do zaszufladkowania zespołem. Death metal, Industrial, słyszałem nawet opinie o was jako o...metalcore'owcach (śmiech). Jak sami podchodzicie do własnego stylu, jak będzie rozwijał się Thy Disease w przyszłości?


Logo
Mnie osobiście nie interesuje przypinanie sobie żadnych łatek. Tworzymy muzykę, która nas cieszy, bez oglądania się na poszczególne style. Nie jestem też oczywiście w stanie teraz powiedzieć w jakim kierunku podążymy w przyszłości. Jeżeli ktoś chce juz koniecznie usłyszeć jakoś nazwę to sugerowałbym po prostu "cybernetyczny metal".


Logo
Dzięki za wywiad i widzimy się 14 stycznia pod sceną w Częstochowie!


Logo
Ja również dziękuje i do zobaczenia na trasie!


Grzegorz Żurek