Robur i Muzg (Hasiok)

Wywiady
2009-11-23
Robur i Muzg (Hasiok)

Hasiok znaczy po śląsku śmietnik. Zespół powstał w zamierzchłej przeszłości w 1996 roku na Wydziale Prawa UŚ w Katowicach. Do jego słuchania przyznaje się wielu ludzi w całym kraju a także za granicą, wśród znamienitszych miłośników można wymienić: Maćka Maleńczuka, Marka Wiernika, czy Artura Gadowskiego z IRY.

Logo
Czemu na nazwę zespołu wybraliście Hasiok, czyli śmietnik?

 
Logo
Po pierwsze bo jest to śląski wyraz, a chcieliśmy podkreślić "śląskość" zespołu. Po drugie, bo można do Hasioka wrzucać co się chce i nikt nie może mieć pretensji, że coś w tym śmietniku za duży bałagan. Oczywiście stosujemy wstępną selekcję "śmieci"


Logo
Nieco gorzej z recyclingiem, bo udało nam się zaśmiecić już niejedną psychikę. Prędzej jednak po nas posprzątają, niż my po sobie.

 
Logo
Mimo iż istniejecie od wielu już lat to jednak nie jesteście jakoś super popularni...Przybliżcie swoją historię ludziom, którzy nie słyszeli o Hasioku.


Logo
Powstaliśmy w 1996 roku w Katowicach na tamtejszym Wydziale Prawa, od razu nagraliśmy płytę "Brudy", było to puszczane tu i ówdzie, trochę koncertów. Potem przerwa i w 2003 "Siła konkretu", trochę koncertów i pauza do "Znaku niepokoju", który jak sądzę przyniesie nam pewną popularność, ale nie tą tanią, tylko taką przez duże "P".


Logo
Poza tym nie żyjemy z popularności. Hasiok nie jest zjawiskiem popkultury i nie musi o sobie na siłę przypominać . Nasi fani pamiętają i odczuwamy to przy każdej nowej płycie.


Logo
A czemu studyjnie milczeliście przez 6 lat?


Logo
Materiał powstaje z wewnętrznej potrzeby, a takiej widocznie nie było tak od razu po wydaniu "Siły konkretu". Poza tym zależy nam by to co robimy było najlepsze co jesteśmy w stanie zrobić, a to wymaga czasu. Odrzuciliśmy masę całkiem dobrego materiału w trakcie tworzenia nowej płyty.

 
Logo
Co takiego zdarzyło się na scenie Off imprezy Fryderyki w Fabryce Trzciny, że odkryliście iż scena muzyczna jest skomercjalizowana i ogólnie zidiociała?


Logo
Wystarczy patrzeć. To nie jedno wydarzenie, to nie tylko Fryderyki, które są tutaj symbolem, to cały rynek, gdzie rządzą jakieś kliki i układziki. Nie jest to wielkie odkrycie, ale trzeba o tym mówić.

 
Logo
Ciężko było namówić Maleńczuka i Gadowskiego do gościnnego udziału na "Znaku Niepokoju" (a tego pierwszego nawet do występu w teledysku)?


Logo
Łatwo, to nasi fani i obydwaj wystąpili w naszych teledyskach. Ważne jest to, że szanujemy się nawzajem jako artyści. Np. ja słucham Maleńczuka od początku lat dziewięćdziesiątych, szczególnie Homo Twist, okazało się, że Maciek bardzo lubi Hasioka, więc...


Logo
To po prostu ludzie dobrej woli.


Logo
Jak przebiegał proces komponowania i nagrywania utworów na nowy album?


Logo
Najpierw dyskusje nad pomysłami, potem powstawały teksty, które dla nas są najważniejsze, no a potem muzyka i nagranie. Jeżeli o mnie chodzi, to wiele trudu kosztowała mnie praca w studio, ale warto było. Osobiście preferuję "pracę" na żywo, na scenie.


Logo
Po nagraniach ślady wędrowały do producenta. Seba Piekarek wykonał gigantyczną pracę, dogrywając instrumenty, wokale i nadając brzmienie utworom.


Logo
Co muzycznie inspirowało was podczas komponowania? I jak sami określacie swój styl muzyczny? Rozrzut macie konkretny - od rocku przez reggae, hip-hop po nawet moc metalu z industrialnymi samplami...


Logo
Słuchamy wszystkiego, co nam wpadnie w ucho i jest naszym zdaniem szczere. Stylu nie określamy, przylepia się nam różne łatki, nie przykładam do tego żadnej uwagi. Nie należymy do żadnej subkultury, nie zamykamy się w żadnych szufladach, mamy otwartą drogę w każdym kierunku, muzyka jest jedna.


Logo
Tworząc płytę skupiliśmy się raczej na tym, by była robiona przez jednego producenta i do niego należało głównie zadbanie o spójność tak różnorodnego materiału.

 
Logo
A co poza-muzycznie inspirowało was do komponowania?


Logo
Rzeczywistość i nierzeczywistość - wystarczy się porozglądać. Lubimy tematy trudne, które od nas i naszego odbiorcy wymagają nieco większego zaangażowania mentalnego niż standardowe. Hasiok to nie przerywnik między reklamami ani towarzysz prac biurowych czy domowych.  Chyba że niemiły.


Logo
Wspomniałem chwilę temu o teledysku do utworu "Synu"...Jakieś wrażenia z planu, refleksje? Jak przebiegała realizacja klipu?


Logo
Mieszanina skupienia i dobrej zabawy, a potem zobaczyliśmy z Maćkiem w hotelu śnieżny mecz Polska- Czechy..., kto to widział, to wie o czym mówię.


Logo
Samo kręcenie nie należy do najłatwiejszych zajęć, ale pomogło nam świetne przygotowanie Maćka i ekipy Heavyvisions odpowiedzialnej za ten obraz.


Logo
Buńczucznie twierdzicie, że na koncertach waszych ma miejsce totalny amok, ale koncertów jakoś specjalnie dużo nie gracie. Nie myślicie o jakiejś trasie?


Logo
Może będzie i trasa, ale ja osobiście nie jestem zwolennikiem zbyt częstego grania, chcę by wszystko było świeże i na maksa, a tego się nie da chyba zrobić grając dzień w dzień przez np. miesiąc. Mimo tego chciałbym popróbować jak smakuje trasa. Co do amoku, to zapraszam do weryfikacji, ja z pewnością w nim będę.


Logo
Z tekstów waszych wynika, że jesteście ciągle zbuntowani i wkurwieni na otaczającą rzeczywistość. Nie boisz się, że kiedyś ten nerw przejdzie, złość się skończy, że stracisz siłę do walki?


Logo
Jak stracę, to będę co innego robił, np. muzykę kontemplacyjną - (bardzo mi się podoba instrument o nazwie hang), albo zacznę po prostu zbierać złom. Zresztą wszystko się kiedyś kończy, więc i to wkurwienie przeminie, najpóźniej gdy wyruszę w swoją ostatnią podróż nogami do przodu.


Logo
Najbardziej to ja się obawiam tego, że stanę się w realu jednym z bohaterów naszych własnych opowieści.

 
Logo
Wyobrażacie sobie Hasioka kontynuującego działalność w sytuacji, gdybyście przeprowadzili się ze Śląska gdzieś indziej?


Logo
Tak, ponieważ to co robimy i tak przekracza czasem wszelkie granice. Natomiast jak na razie, to nie wyobrażam sobie wyprowadzki ze Śląska na dłużej. Tu mi jest dobrze.


Logo
Śląska scena undergroundowa rośnie w siłę. Czujecie się jej częścią? Możecie polecić jakieś inne dobre śląskie kapele?


Logo
Ja się czuję. Z podziemia śląskiego bardzo lubię Ausdrucka, Dohtora Mioda i Syntetica. Każdego z tych artystów za co innego.


Logo
Posiadacie niebanalne teksty...Chcecie skłonić nimi do refleksji, być impulsem do zmian, czy w ogóle nie obchodzi was jak odbiorca podejdzie do warstwy lirycznej Hasioka?


Logo
Po napisaniu i nagraniu tekstu, niech on sobie żyje własnym życiem. Zauważyłem, że są różne stopnie zrozumienia naszych tekstów i tak jest dobrze. Wiele utworów podoba się zarówno dresiarzom- kibicom jak i profesorom, a każdy znajduje tam co innego i to jest Hasiok, tak będziemy trzymali o ile nam się nie odechce.


Logo
Świata nie zmienimy, bohaterowie naszych historii i tak za nic tam siebie nie zobaczą w zdrowym przeświadczeniu że to dotyczy innych.


Logo
Czego oczekujecie po wydaniu "Znaku Niepokoju"?


Logo
Dobrej zabawy dla nas i ludzi wokół, no i inspiracji do dalszych działań artystycznych. Niekoniecznie związanych ściśle z muzyką.


Logo
Reakcji odbiorców, która przyspieszy pracę nad kolejną płytą.


Grzegorz Żurek