Ben Bruce (Asking Alexandria)
Wywiady
Ben Bruce (Asking Alexandria)

Po niedługiej przerwie, Asking Alexandria powraca do Polski na dwa koncerty. Z tej okazji gitarzysta formacji, Ben Bruce udzielił nam wywiadu na temat ostatniej zmiany w składzie, opowiedział o wpływie bluesa na jego twórczość oraz zdradził szczegóły nowego albumu projektu solowego.

2015-10-07

Logo
Niedawno zakończyła się trasa Vans Warped Tour, w której braliście udział. Jakie wrażenia?


Logo
Była to bardzo długa i przyjemna, ale z drugiej strony ciężka trasa. Zagraliśmy prawie 60 koncertów w ciągu dwóch miesięcy, więc przyznasz, że było to dość męczące. Jednak wszystko to rekompensował niezwykle pozytywny odzew fanów.


Logo
Kilka miesięcy temu miejsce Danny’ego zajął Denis i niedługo potem ruszyliście w trasę. Czy nowy wokalista zdążył zaaklimatyzować się w zespole?


Logo
Oczywiście, że tak. Denis absolutnie wpasował się w nasz skład. Nie mieliśmy jakichś większych oczekiwań co do nowego wokalisty. Denisa znaliśmy z YouTube’a, gdzie publikował covery naszych utworów. Perfekcyjnie odnalazł się na miejscu Danny’ego. Wybór Denisa był strzałem w dziesiątkę. Czuć świetną atmosferę zarówno w zespole, jak i wśród publiczności.


Logo
Wydaliście singiel "I Won’t Give In" z Denisem na wokalu. Z jakim odbiorem się spotkał?


Logo
Nowy singiel został przyjęty bardzo pozytywnie. Wokale brzmią naprawdę silnie, a tekst trafia w sedno. Nie tylko nam, ale również fanom podoba się nowe, świeże oblicze Asking Alexandria.


Logo
Jesteś fanem bluesa. Jak ten gatunek wpłynął na Ciebie?


Logo
W bluesie słychać pasję. Istnieje mało gatunków, w których skumulowana jest taka ilość emocji i prawdy. Gdy piszę piosenki, inspiruję się podejściem bluesmanów, próbuję komponować, jak oni. Zastanawiam się, jak przemycić blues do utworów Asking Alexandria. Chodzi o podejście do komponowania i oddziaływanie na słuchacza.


Logo
Czego nauczył Cię B.B. King?


Logo
B.B. King był ojcem współczesnego bluesa. Poza Garym Moorem i Erikiem Claptonem jest moim ulubionym gitarzystą. B.B. King nie znał teorii i nie dysponował zaawansowanymi umiejętnościami technicznymi, grał prosto z serca. Podobnie, jak on, gram to, co czuję wewnątrz. Technika i teoria nie jest dla mnie priorytetem.


Logo
Co słychać w Twoim solowym projekcie?


Logo
Materiał na album mojego solowego projektu jest od dłuższego czasu gotowy. Wydanie płyty opóźni się ze względu na sytuację związaną ze zmianą wokalisty Asking Alexandria. Postanowiłem odłożyć premierę tego wydawnictwa na później. Przyjdzie na to czas. Z pewnością po nadchodzącym albumie Asking Alexandria i trasie.


Logo
Jak będzie brzmiał Twój album solowy?


Logo
Jest to na pewno materiał różny od twórczości Asking Alexandria. To typowo rockowa, momentami soft-rockowa płyta, nawiązująca do klasyki. Inspirowałem się też Keane, Robbiem Williamsem, Oasis.


Logo
Co aktualnie znajduje się w Twoim koncertowym rigu?


Logo
Gram na mojej sygnaturze Ibaneza. Jeżeli chodzi o wzmacniacze, to niezmiennie podstawą brzmienia jest head Peavey 6534. Używam go od dłuższego czasu i nigdy mnie nie zawiódł. W moim pedalboardzie znajduje się m.in. reverb i delay firmy Maxon.


Logo
Po krótkiej przerwie wracacie ponownie do Polski, tym razem na dwa koncerty.


Logo
Mamy za sobą kilka koncertów w Polsce. Ostatnio graliśmy w tym roku na Orange Warsaw Festival. Muszę przyznać, że trochę obawiałem się, jak ludzie odbiorą nasz występ. To dość specyficzny festiwal. Na chwilę przed występem, widziałem pod sceną niewielką grupkę fanów. Nie zapomnę tych biegnących tłumów pod scenę, po kilku zagranych przez nas dźwiękach. Był to jeden z naszych ulubionych koncertów europejskiej trasy.


Rozmawiał: Wojciech Margula


Koncerty Asking Alexandria, który wystąpi wraz z August Burns Red i In Hearts Wake odbędą się 12 października w krakowskiej Fabryce i dzień później w warszawskiej Progresji.

12 października 2015
Kraków @ Fabryka, ul. Zabłocie 23


Bilety:
89 zł - przedsprzedaż,
100 zł - w dniu koncertu
Organizator: Knock Out Productions

13 października 2015
Warszawa @ Progresja, ul. Fort Wola 22


Bilety:
89 zł - przedsprzedaż,
100 zł - w dniu koncertu
Organizator: Go-Ahead

Bilety dostępne na stronach www.go-ahead.pl, www.biletomat.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl, www.ticketpro.pl i w sklepach sieci Empik, Media Markt i Saturn.