Mark Lanegan
Wywiady
Mark Lanegan

Mark Lanegan Band wkrótce wystąpi w Polsce na koncercie w Poznaniu, a my z tej okazji rozmawiamy z liderem, Markiem Laneganem o fascynacji muzyką elektroniczną oraz dwóch ostatnich albumach artysty.

2015-08-04

Logo
Co ostatnio trafiło do Twojej muzycznej kolekcji?


Logo
Dużo by wymieniać. Ostatnio słucham nowszych płyt, dużo muzyki eksperymentalnej i elektroniki, np. ostatnią EPkę Blood Music, "Faith in Strangers" Andy’ego Stotta, "Teenage Tapes" D. Edwardsa, czy bardzo dobrej płyty Tropic of Cancer - "Restless Idylls".


Logo
Twoja fascynacja muzyką elektroniczną trwa od dłuższego czasu.


Logo
Tacy wykonawcy, jak Kraftwerk, Harmonia, czy Neu!, czyli klasycy krautrocka fascynowali mnie niemal od zawsze. Jak to często bywa, muzyczne inspiracje wyznaczają kierunek, w jakim muzyk podąża. W moim przypadku było podobnie. Również współpraca z artystami zajmującymi się elektroniką inspiruje mnie do tworzenia muzyki w podobnym stylu.


Logo
Inspiruje Cię też nowa technologia. Część "Phantom Radio" została zrealizowana z użyciem aplikacji FunkBox na smartfona.


Logo
Z aplikacji skorzystałem w celu uzyskania podkładów do niektórych wersji demo. Nie było to główne narzędzie i nie pozbyłem się na dobre analogowego sprzętu, bez którego nie wyobrażałem sobie pracy nad ostatnim albumem. Jednak muszę przyznać, że to bardzo użyteczna aplikacja, która zawiera dużo oldschoolowych automatów perkusyjnych.


Logo
"A Thousand Miles Of Midnight" jest czymś więcej, niż albumem z remiksami. To tak naprawdę nowo powstała muzyka.


Logo
Chciałem, by nie były to zwykłe, szybkie remiksy, zrobione na poczekaniu, które po dwóch dniach są gotowe i ciach do tłoczni. Na "A Thousand Miles Of Midnight" znajdują się interpretacje utworów z mojej ostatniej płyty "Phantom Radio". Zrealizowali je moi muzyczni przyjaciele, z którymi mniej lub bardziej mogłem współpracować na przestrzeni lat mojej muzycznej kariery, m.in. Greg Dulli, Moby, Magnus czy UNKLE.


Logo
Czy możemy spodziewać się reaktywacji projektu The Gutter Twins z Gregiem Dulli?


Logo
Rozmawiałem z Gregiem o drugim albumie i reaktywacji projektu. Obydwaj mamy trochę szkiców i pomysłów. Nie wiemy jednak, kiedy nowy materiał się ukaże. Zobaczymy, czas pokaże.


Logo
Wziąłeś gościnny udział w nagrywaniu ostatniego albumu Queens Of The Stone Age "…Like Clockwork". Czy dostrzegasz jakieś różnice między pisaniem muzyki jako członek zespołu, a jako gość?


Logo
Właściwie nie ma żadnej różnicy. Mimo że mój udział na ostatnim albumie Queens był naprawdę gościnny, bo miałem swój udział w komponowaniu "Fairweather Friends", zaśpiewałem też w chórkach w innym utworze.


Logo
Pracujesz nad nowym solowym materiałem?


Logo
Nad nowym materiałem jeszcze nie pracuję, nie mam nawet skonkretyzowanego stylu, w jakim chciałbym go zrealizować. Na pewno nie odejdę zbyt daleko od kierunku, w jakim podążyłem na ostatnim albumie.


Logo
Czy zechciałbyś przekazać parę słów polskim fanom przed koncertem w Poznaniu?


Logo
Wkrótce się zobaczymy po raz kolejny. Lubię wracać do Polski, do fanów, których mam nadzieję w tym roku będzie jeszcze więcej. Do zobaczenia.


Rozmawiał: Wojciech Margula

 

Cena biletów:
70 zł (przedsprzedaż)
80 zł (w dniu koncertu)

Miejsca zakupu: www.go-ahead.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl, www.ticketpro.pl, www.biletomat.pl oraz sklepy sieci Empik, Media Markt i Saturn