Music Media - 25-27.09.2008 - Kraków

Relacje
Music Media - 25-27.09.2008 - Kraków

Organizowane w Krakowie czwarte już z kolei Targi Instrumentów, Sprzętu Muzycznego, Scenicznego i Oświetleniowego - to najważniejsza tego typu impreza w Polsce.


W ciągu trzech dni na 81 stoiskach zajmujących ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych zaprezentowano bardzo szeroki asortyment instrumentów, urządzeń i produktów związanych z branżą muzyczną. Z uwagi na charakter naszego magazynu przedstawiamy w naszej relacji tylko to, co najbardziej interesuje wszystkich gitarzystów, natomiast sprzęt studyjny i nagłośnieniowy prezentowany jest w czasopismach "Estrada i Studio" oraz "Live Sound Polska".

Wchodząc do hali - już podczas rejestracji i wydawania identyfikatorów - zwiedzających witały ciężkie brzmienia gitar Dean i PRS nagłośnionych wzmacniaczami Krank (nowy model Krankenstein+) i Genz Benz, dochodzące ze stoiska FX Music Group. Oprócz wymienionych marek dystrybutor ten ma w swej ofercie również produkty takich firm, jak: Parker, Blade, Samick, Rivera czy Kustom (www.fxmusic.pl ). Po raz pierwszy na krakowskich Targach można było wypróbować znakomite instrumenty firmy Karl Höfner GmbH & Co. Kg, które oficjalnie pojawiły się na polskim rynku od marca tego roku (www.hofner.com), a które rozsławione zostały na świecie przez Paula McCartneya - to właśnie on kupił w Hamburgu swoją najsłynniejszą basową "skrzypcówkę" w 1961 roku. Oczywiście oferta tej firmy to nie tylko mutacje Violin Bass, ale również szeroki asortyment wspaniale wykończonych gitar elektrycznych (głównie do jazzu i bluesa) oraz gitar klasycznych i akustycznych.

Na stoisku firmy Kisielewski uwagę przykuwały ekspozycje marek T. Burton i Farra, których firma jest właścicielem, oraz Taylor i Garrison (www.kisielewski.com.pl ), a także akcesoria i elektronika gitarowa Artec, Fishman, Belcat i Grover. W bliskim sąsiedztwie znajdowało się stoisko wydawnictwa AVT-Korporacja, gdzie oprócz przedstawicieli magazynu "Gitarzysta" można było spotkać kolegów z redakcji "Estrada i Studio" (www.eis.com.pl ), "Live Sound Polska" (www.livesound.pl ) i powstającego właśnie magazynu "Perkusista" (www.magazynperkusista.pl ). Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, a chwilami było wręcz oblegane przez zwiedzających. Usłyszeliśmy dużo miłych słów od naszych Czytelników, odwiedziło nas też wielu znanych muzyków. Podobna sytuacja miała miejsce na stoisku czasopisma "Top Guitar", którego załogę serdecznie pozdrawiamy.

Na stoisku Salonów Muzycznych Riff (www.riff.net.pl ) co pewien czas rozstrzygano konkursy muzyczne, a spragnieni większej ilości informacji branżowej mogli je uzyskać na stoisku portalu InfoMusic.pl (www.infomusic.pl ). PHU Gama (www.gama.gda.pl ) zaprezentowało legendarne gitary akustyczne Martin, o których zwykło się mówić, że gdy gitarzysta nabędzie taki instrument, przestaje kupować kolejne gitary, bo lepszej nie potrzebuje.

W drugim dniu Targów w sali konferencyjnej odbyła się premiera najnowszej szkoły gry na gitarze "Żadnych tajemnic" przygotowanej przez naszego redakcyjnego kolegę Krzysztofa Błasia (www.krzysztofblas.com), a wydanej przez specjalizujące się w edukacji muzycznej wydawnictwo Absonic (www.absonic.pl ). Redakcyjny specjalista od stylu fingerpicking Piotr Słapa i gitarzysta rockowy Wojciech Hoffmann prezentowali na stoisku firmy Interton (www.interton.com.pl ) możliwości gitar akustycznych Cole Clark i Ibanez. Można było również sprawdzić klasyczne gitary marki Ibanez, Kantare i Jose Ramirez. Do grania na gitarach elektrycznych zachęcały (czy raczej kusiły) dwie niezwykle atrakcyjne hostessy.

Dużą popularnością wśród testujących instrumenty cieszyły się amerykańskie gitary Carvin, duńskie procesory T.C. Electronic, niemieckie basówki Sandberg oraz amerykańskie wzmacniacze basowe Epifani prezentowane na stoisku ich wyłącznego dystrybutora - firmy Audiostacja (www.audiostacja.pl ) - odwiedzanego tłumnie również przez muzyków grających na instrumentach klawiszowych.

Box Electronics (www.box.com.pl ) zaprezentował szeroką ofertę wzmacniaczy gitarowych i basowych linii Taurus. W niektórych montowane są głośniki z efektywnymi, a przy tym lekkimi magnesami neodymowymi.

Wiele nowości eksponowano na stoisku firmy Music Info (www.music.info.pl ). Miłośnicy klasycznych konstrukcji mogli podziwiać tam ważniejsze modele wzmacniaczy Hiwatt i Crate. Zwolennicy rozwiązań typu modern na gitarach Music Man i OLP mogli sprawdzić piece B-52 i Randall, w szczególności model sygnowany przez Kirka Hammetta, a także efekt. Szczególną uwagę zwróciły dwa czterokanałowe wzmacniacze lampowe Egnater z serii Tourmaster oraz niewielki zestaw lampowy Blackheart. Basistów skutecznie przyciągały wzmacniacze Ampeg i David Eden.

 

 

Aplauz (www.aplauzaudio.pl ) przedstawił szeroką gamę gitar koncernu Fender, począwszy od podstawowych modeli marki Squier poprzez klasyczną linię Fenderów i serię Deluxe aż po instrumenty z Custom Shopu, m.in. model Mark Knopfler Stratocaster. Szczególne zainteresowanie Gitarzystawzbudził fabrycznie postarzany, mocno "zużyty" Telecaster z serii Relic.

Interesująco przedstawiały się niemieckie instrumenty Mensinger (www.mensingerguitars.com) - gitary elektryczne i basowe, budowane na zamówienie ze starannie dobranych materiałów, które z jednej strony bazują na klasycznych wzorcach, a z drugiej strony są zupełnie nowatorskimi konstrukcjami. Właścicielem dwóch modeli dwugryfowych jest Krzysztof Toczko - mistrz tappingu - znany pod pseudonimem pARTyzanT. Nowa gitara, na którą czekał i którą odebrał właśnie podczas Targów, ma jeden gryf z sześcioma strunami, a drugi - z siedmioma.

Stoisko firmy Lauda Audio (www.lauda-audio.pl ) było swoistą oazą dla miłośników ciężkich brzmień. Bogata ekspozycja gitar Epiphone i Gibson, w tym modeli Supreme i samostrojących się Robotów, dobrze prezentowała się w sąsiedztwie wzmacniaczy Mesa (od najmniejszych, typu combo z serii Express, po ekskluzywnie wykończone zestawy budowane na zamówienie). Natomiast wystawione Marshalle były swego rodzaju powrotem do korzeni - honorowe miejsce zajęły modele Vintage Modern i Randy Rhoads. Możliwości cyfrowo-lampowego wzmacniacza Line 6 Spider Valve prezentował Wacław Kiełtyka, gitarzysta grupy Vader.

Niemiecki Sound Service GmbH (www.soundservice.de), mający swój oddział w Polsce, zaprezentował gitary elektryczne ESP i LTD oraz lampowe wzmacniacze i efekty marki Blackstar budowane przez inżynierów wywodzących się z Marshalla. Ofertę uzupełniają wzmacniacze oraz efekty gitarowe i basowe Tech 21, Zoom, a także przetworniki DiMarzio.

Warwick GmbH (www.warwick.pl ) na jednym z większych stoisk zaprezentował niezwykle bogatą gamę basów i kontrabasów elektrycznych oraz gitar Framus (www.framus.pl ), nieopodal których stały dwie ściany wzmacniaczy. Miłym zaskoczeniem była ekspozycja prostokątnych futerałów gitarowych z fantazyjnymi wzorami. Firma Case-Pack (www.case-pack.com.pl ) będąca jednocześnie dystrybutorem głośników Eminence USA, a także firma Paco Cases (www.paco-cases.pl ) - zaprezentowały wiele ciekawych i bardzo praktycznych rozwiązań z dziedziny opakowań transportowych typu flight case.

Kolejna firma MusicToolz (www.musictoolz.pl ) zaprezentowała interesującą ofertę skierowaną do muzyków kreatywnych, w której największe zainteresowanie wzbudziła gitara Moog Paul Vo Collector Edition oraz efekty z serii Moogerfooger. Na stoisku firmy Digipark (www.digipark.pl ) można było zdobyć informacje na temat warsztatów z produkcji i postprodukcji dźwięku - ProTools MusicCreation Tour. Wśród wystawców nie zabrakło także firm Polsound (www.polsound.pl ) oraz ESS-Audio (www.essaudio.pl ). Na ich wspólnym stoisku można było zapoznać się m.in. z kostkami efektowymi DigiTecha z serii Hardwire. Z kolei firma Mega Music (www.megamusic.pl ) zaprezentowała szeroką paletę produktów znanych i cenionych marek, takich jak: Vox, Godin, Laney czy wzmacniacze VHT. Swoje miejsce na tegorocznych Targach miały również wortale: powszechnie znany serwis aukcyjny Allegro (www.allegro.pl ), niezwykle popularny serwis branżowy wspierający polską muzykę Fabryka Zespołów (www.fabrykazespolow.pl ), E-Muzyk (www.e-muzyk.net.pl ) - ciekawe źródło informacji o instrumentach i sprzęcie muzycznym, a także PomArt (www.pomart.pl ) - katalog branży artystycznej ułatwiający nawiązywanie kontaktów między organizatorami imprez artystycznych i branżą muzyczną. Wyjątkowo interesujące publikacje przedstawiła specjalistyczna księgarnia internetowa i wydawnictwo Audiologos (www.audiologos.pl ) - mówiąc w dużym skrócie - to literatura z dziedzin związanych z dźwiękiem i jego przetwarzaniem. Wydawnictwo dzieliło stoisko z Polskim Stowarzyszeniem Realizatorów Dźwięku (www.psrd.pl ). Można było również porozmawiać z przedstawicielami Stowarzyszenia Rockowe Ogródki (www.rockoweogrodki.com.pl ) organizującego festiwal młodych zespołów, warsztaty muzyczne i wydającego płyty.

Nie sposób w krótkiej relacji opisać tego wszystkiego, co działo się podczas Targów, tak samo jak niemożliwością było obejrzenie i uczestniczenie we wszystkich imprezach towarzyszących, a więc: w prezentacjach, dyskusjach, warsztatach, występach zarówno znanych muzyków, jak i zespołów dopiero co wkraczających na rynek po wygraniu konkursów czy festiwali. Tak samo trudno jest wymienić wszystkich cenionych gitarzystów, którzy odwiedzili krakowskie Targi "służbowo", tzn. z koncertem, albo zupełnie prywatnie - choć w tym wypadku jedno łączy się z drugim. Z pewnością cieszył fakt, że w ciągu kilkunastu minut można było pod jednym dachem spotkać takich muzyków, jak: Jerzy Styczyński, Marek Raduli, Krzysztof Ścierański, Tomasz Ślotała, Piotr Królik, Ryszard Sygitowicz, Krzysztof Wałecki czy Krzysztof Bożek.

Muszę podkreślić, że w tym roku dokładniej przemyślano rozstawienie stoisk, dzięki czemu udało się zminimalizować rozmiary konkursów rozgrywanych przez miłośników sportów ekstremalnych pod hasłem: "Który sprzęt bardziej niesie?". Odniosłem ogólne wrażenie, że tegoroczne Targi były bardziej łaskawe dla ucha, czyli cichsze od poprzednich (głównie dzięki zmniejszeniu liczby zestawów perkusyjnych), przez co można było spędzić w halach więcej czasu. Organizatorom Targów należą się słowa szczególnego uznania przede wszystkim za stworzenie imprezy o ogromnym znaczeniu dla polskiej branży muzycznej i za budowanie pomostów łączących ją z rynkami na całym świecie. Mamy nadzieję, że ta impreza będzie realizowana w przyszłości z jeszcze większym rozmachem i że jej ranga dalej będzie rosła ku zadowoleniu nas wszystkich. Wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko podczas tegorocznych Targów, serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

Nasz Typ 2008Podczas tegorocznych Targów po raz pierwszy miała miejsce gala wręczenia Nagród Czytelników magazynów "Estrada i Studio", "Gitarzysta" oraz "Live Sound Polska" w plebiscycie "Nasz Typ 2008". Impreza odbyła się przy współpracy z firmą Targi w Krakowie. Plebiscyt miał na celu wyłonienie najlepiej rozpoznawalnych i uznawanych przez naszych Czytelników produktów, a jego wyniki prezentują opinię o konkretnych wyrobach dostępnych na naszym rynku. Zwycięzców we wszystkich kategoriach wytypowali Czytelnicy trzech wyżej wymienionych magazynów za pośrednictwem specjalnych ankiet, które dołączone były do pism w łącznej ilości 37.400 sztuk. Ankiety z listą nominowanych produktów posiadały dodatkową pozycję o nazwie "Inne", która umożliwiła Czytelnikom wskazanie produktu spoza listy. Mała liczba głosów uzyskanych w tej właśnie pozycji świadczy o tym, że nominacje redakcyjne były jak najbardziej trafione i reprezentatywne dla poszczególnych kategorii. Należy jednak podkreślić, że uzyskane wyniki nie odzwierciedlają redakcyjnych ocen poszczególnych produktów. Więcej informacji o imprezie oraz film z gali wręczenia nagród można znaleźć na naszej witrynie internetowej. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

 

Wojciech Wytrążek