OCN

Waterfall (edycja specjalna)

Gatunek: Rock i punk

Pozostałe recenzje wykonawcy OCN
Recenzje
2014-08-26
Nasza ocena:
9 /10

Czas oczekiwania na siódmy longplay, formacja OCN umila fanom wydając edycję specjalną albumu "Waterfall".

Od premiery "Waterfall" minęło kilkanaście miesięcy. Zespół w ciągu tego czasu uzbierał trochę dodatkowych materiałów w postaci dwóch nowych utworów, wideoklipów, nagrania z występu na Orange Warsaw Festival 2013 oraz wywiadów i postanowił je wydać na dwupłytowej edycji specjalnej.

Płyta CD to znany nam album "Waterfall" z dwoma bonusowymi utworami. Pierwszy z nich to "Definicja", czyli owoc współpracy z Tomkiem "Miodem" Mioduszewskim z zespołu Jamal. Wydawać by się mogło, że to polskojęzyczna wersja "Waterfall" i oczywiście tak jest, jednak od strony instrumentalnej utwór ma nieco inny charakter, niż oryginał. Brzmienie perkusji jest zmodyfikowane, a gitary mniej nasycone, co sprawia, że utwór zyskuje na lekkości. Drugi bonus track to "Definicja" w wersji zremiksowanej przez producenta o pseudonimie DrySkull, z zachowaniem melodii i klimatu oryginalnego utworu.

Zawartość dodatkowego DVD to zbiór wideoklipów do utworów "Waterfall", "The First Cut" oraz "Definicji". Dzięki uprzejmości organizatorów Orange Warsaw Festival, zespół uzyskał prawa do nagrania zarejestrowanego podczas ich koncertu, poprzedzającego występ Beyoncé w ramach zeszłorocznej edycji festiwalu. Obecność OCN w line-upie pod względem stylistycznym mogła być zaskoczeniem, jednak zespół nawiązał bardzo dobry kontakt z publiką.

Najdłuższym, a zarazem najbardziej interesującym elementem płyty DVD jest podzielony na trzy części wywiad nagrany w studio Custom 34, którego bohaterami są lider Maciek Wasio oraz producent "Waterfall", Vance Powell. Z rozmowy, a właściwie swobodnej pogawędki dowiadujemy się m.in., jak doszło do współpracy z Powellem, jak przebiegała sesja nagraniowa albumu oraz co producent sądzi o tekstach w języku polskim w odniesieniu do twórczości OCN. Dalszą część rozmowy zdominował Vance, opowiadając o własnych doświadczeniach, wspominając pracę z Jackiem Whitem, dzieląc się spostrzeżeniami co do technik nagrywania oraz realizacji materiału w studio.

Mimo, że część materiału zawartego na krążkach edycji specjalnej jest znana, to ze względu na niepublikowane wcześniej nagranie live oraz wywiady stanowi on gratkę zarówno dla starych fanów OCN, jak i nowych, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się z pierwszą wersją "Waterfall". Aktualnie trwają prace nad nowym albumem, zespół na jesień wchodzi do studia, a efektów spodziewać możemy się w przyszłym roku.

Wojciech Margula