Pawkin

Taka jak Ty

Gatunek: Rock i punk

Pozostałe recenzje wykonawcy Pawkin
Recenzje
2014-08-19
Pawkin - Taka jak Ty Pawkin - Taka jak Ty
Nasza ocena:
6 /10

Pawkin działa od 2011 r., choć pierwsze nagranie "Blues mieszka w Polsce" powstało pod tym szyldem w 2006 r. Była to piosenka Sławka Wierzcholskiego, który zagrał na harmonijce ustnej, a na gitarze Marek Raduli.

Zespół został zauważony w 5. edycji Must Be The Music, gdzie dotarł do półfinału. Aktualny skład koncertowy tworzą: Andrzej Pawka (wokal), Irek Muszyński (perkusja), Lesław Krasoń (bas), Bartek Abramowicz (instrumenty klawiszowe), Maciek Płokita (gitara) i Piotrek Koszałka (gitara). Płyta "Taka jak Ty" została nagrana w nieco innej obsadzie - pojawiają się dodatkowe gitary i chórki.

Hasło zespołu brzmi "Energetycznie, rockowo, po polsku" i nie jest to pusty slogan, bo Pawkin istotnie tak gra. W zalewie anglojęzycznych wykonań, które często z angielszczyzną nie mają zbyt wiele wspólnego, śpiewanie w ojczystym języku można potraktować jako swego rodzaju akt odwagi cywilnej. Andrzej Pawka dysponuje poruszającym wokalem z bardzo dobrą dykcją i niebanalną barwą, nieco przywodzącą na myśl Andrzeja Adamiaka z zespołu Rezerwat. Teksty 10 piosenek dotyczą relacji damsko-męskich - miłości szczerej, z serca płynącej, czasem prostej, czasem nieco powikłanej, jednak zawsze z nadzieją na dobre zakończenie. Specyficzna monotematyczność zapewne przypadnie do gustu płci pięknej, mam jednak pewne wątpliwości, czy nadzwyczajnie poruszy słuchaczy płci brzydszej. Ci jednak mogą skupić się na melodiach i spójnym brzmieniu zespołu. Kraśnicko-lubelski skład wywodzi się z różnych środowisk stylistycznych, co akurat jest atutem. Oprócz umiejętności muzyków na brzmienie płyty ma również wpływ talent realizatora, który pod względem produkcyjnym wykonał kawał dobrej roboty - całość brzmi naturalnie i dynamicznie, materiał nie jest zanadto sprasowany i odrealniony przesadzonym masteringiem.

Słuchając płyty i śledząc kalendarz koncertowy Pawkina można się łatwo zorientować, że jest to bardzo dobry zespół plenerowy, gwarantujący solidną dawkę dobrej zabawy przy melodyjnym pop-rockowym graniu. Warto wspomnieć, że Pawkin ma również drugie, stricte bluesowe oblicze, które ukazuje bardziej wtajemniczonej publiczności. Takim przykładem może być chociażby występ podczas festiwalu Kraśnik Blues Meeting 2014. Obecność w składzie Piotra Koszałki - laureata I edycji Solo Życia - gwarantuje w tym względzie znakomity poziom artystyczny.

Wojtek Wytrążek