Łukasz Dunaj

Rammstein - Die Band

Gatunek: Metal

Pozostałe recenzje wykonawcy Łukasz Dunaj
Recenzje
2014-11-19
Łukasz Dunaj - Rammstein - Die Band Łukasz Dunaj - Rammstein - Die Band
Nasza ocena:
8 /10

Łukasz Dunaj jest znany nie tylko jako krytyk muzyczny, ale też jako biograf Behemotha i Queens of the Stone Age. W swojej najnowszej książce postanowił przeanalizować fenomen i historię Rammstein. Z jakim skutkiem?

Trzeba przyznać, że biografia Rammstein nie należy do wdzięcznych tematów dla autorów książek. Może stąd taka mała liczba publikacji na temat zespołu? W przeciwieństwie do tuzów pokroju Led Zeppelin, AC/DC, Black Sabbath czy Metalliki nasi zachodni sąsiedzi muszą należeć do strasznych nudziarzy. Jak powiedział w jednym z wywiadów Lars Ulrich grupy młodszego pokolenia "nie tworzą własnych legend". Coś w tym jest! O ile bowiem w historiach wyżej wymienionych legend rocka roi się wręcz od skandali, eksperymentów z używkami czy tragicznych śmierci, to już dzieje Rammsteina bardziej nadają się na notkę prasową dotyczącą początków i rozwoju przeciętnej firmy.

Sami twórcy "Mutter" wywołują kontrowersje najwyżej własną twórczością aniżeli wywlekanymi na wierzch problemami osobistymi czy konfliktami wewnętrznymi zespołu. W ostatnich latach pojawiły się najwyżej informacje o kłótniach pomiędzy Tillem Lindemannem a Richardem Kruspe czy plotki o odejściu tego pierwszego z grupy. Czy można jednak porównać to z obrośniętym mitami wyrzuceniem Dave’a Mustaine z Metalliki, śmiercią Bonza z Led Zeppelin czy wreszcie samobójstwem Kurta Cobaina, czemu poświecono nawet osobną książkę i film dokumentalny?

Co w takich okolicznościach może począć biedny biograf? Pozostaje zebranie jak największej liczby materiałów i sklecenie ich jak najbarwniejszym językiem. Tak też  swoją pracę wykonał Łukasz Dunaj. Skoro udaje się historykom tak nudnych ministrantów jak U2, z Rammstein powinno być wręcz łatwiej!

Na sam początek mamy przedstawienie person dramatu - wszystkich sześciu muzyków zespołu. Dowiadujemy się sporo ciekawostek o ich najmłodszych latach, początkach karier (w przypadku części z nich pojawiają się wątki polskie!) a także otrzymujemy trochę informacji o życiu prywatnym. Autor postarał się także o analizę genezy stylu grupy. I to zdaje się już wyzwaniem dla niejednego audiofila. Samo wymówienie nazw niektórych mniej znanych przedstawicieli niemieckiego industrialu jest sporą gimnastyką dla języka. Chwała jednak dla redaktora Dunaja, że nie poszedł na łatwiznę upraszczając wpływy Rammstein do ich awangardowych kolegów z Einstürzende Neubauten czy Die Krupps i KMFDM. Nawet porównania do Metalliki nie zdają się tutaj przesadzone biorąc pod uwagę niektóre riffy grupy czy nawet rozwój jej stylu na poszczególnych albumach (od bardziej ortodoksyjnego grania po bardziej eklektyczną mieszankę na "Reise, Reise").

Kolejne rozdziały noszą już piętno typowej biografii zespołu-korporacji. Mamy więc kolejno: problemy z przekonaniem do siebie wydawców, pierwsze sukcesy spowodowane determinacją i zbiegami okoliczności (anegdota o tym, jak David Lynch poznał twórczość Rammstein), wreszcie zwycięstwo i jego nie zawsze szczęśliwe konsekwencje (domniemane wypalenie i jednak subtelnie zasugerowane problemy z narkotykami). Gdyby za "Die Band" stał niedoświadczony autor zapewne druga część książki byłaby idealną lekturą do poduszki ze względu na jej usypiający charakter. Całe szczęście Dunaj przyozdabia schematyczny ciąg kariery muzyków licznymi opowiastkami dotyczącymi życia w trasie (chcecie wiedzieć, jakimi "herbatnikami" są członkowie Limp Bizkit, polecam sięgnąć po książkę) czy sesji nagraniowych. Sporo tutaj także cytatów z wywiadów, jakich udzielili na przestrzeni lat muzycy. Brakuje co prawda "ostrzejszych" fragmentów, ale - jak sam biograf przyznaje - Krupse i spółka bronią swojej prywatności i większość konfliktów pomiędzy nimi rozgrywa się raczej za zamkniętymi drzwiami.   

Oczywiście nie mogło obejść się bez szczegółowych recenzji wszystkich płyt. Tu zaskoczeń może i nie ma, ale niedzielnego fana grupy zaskoczą zapewne informacje o niewydanych dotychczas oficjalnie utworach.

"Die Band" to rzetelnie napisana biografia Rammstein, którą mogę polecić zarówno zagorzałym fanom zespołu, ale także osobom zainteresowanym współczesnym przemysłem muzycznym. Czy bowiem istnieje lepszy przepis na sukces aniżeli dzieje właśnie TEGO zespołu?

Łukasz Dunaj - Rammstein - Die Band
Wydawnictwo Kagra
275 stron

Jacek Walewski