Saxon

Heavy Metal Thunder - Live - Eagles Over Wacken

Gatunek: Metal

Pozostałe recenzje wykonawcy Saxon
Recenzje
2012-08-03
Saxon - Heavy Metal Thunder - Live - Eagles Over Wacken Saxon - Heavy Metal Thunder - Live - Eagles Over Wacken
Nasza ocena:
9 /10

Gratka dla wielbicieli europejskiego heavy metalu. Legenda gatunku, brytyjska grupa Saxon, wydała właśnie poszerzoną wersję swego koncertowego wydawnictwa z zeszłego rocku.

Na załączonym krążku DVD znalazły się wybrane przez fanów najlepsze fragmenty występów kapeli podczas kilku edycji festiwalu Wacken. Saxon ma na koncie podobnego typu wydawnictwa. Czym szczególnym wyróżnia się "Heavy Metal Thunder - Live - Eagles Over Wacken"?

Koncertówki mają to do siebie, że są obiektem zainteresowania dwóch grup odbiorców: wiernych fanów oraz młodych, początkujących wielbicieli. Tym razem mamy do czynienia z wydawnictwem o tyle szczególnym, że na jego zawartość odbiorcy mieli niemały wpływ. Zapewne głosujący będą najbardziej zainteresowani składankowym DVD, którego "menu" sami ułożyli. Tego rodzaju "best of" to zresztą prawdopodobnie najlepsze, esencjonalne rozwiązanie. Jak ujmują to sami muzycy: nikt nie przebrnąłby przez rejestracje wszystkich koncertów Saxon na Wacken. A tak mamy esencję. Ogląda się te koncertowe fragmenty, swoisty wybór hitów, bardzo dobrze i co najważniejsze jakość dźwięku jest znakomita (w przypadku nagrań live nie zawsze jest oczywiste).
Równie mile zaskakują nagrania audio. Koncertowe wersje hitów Saxon, zagrane w Glasgow, tak naprawdę brzmią równie mocno jak te, które znamy z płyt studyjnych. Jest szczypta patosu w otwierającym całość "Intro", ale potem mamy już czystej wody heavy metal ze wszystkimi jego dobrodziejstwami. Frontman formacji zachęca do zabawy, nierzadko wulgarnie, ale w 100% w konwencji rock`n`rollowego show, jaki serwują. Słychać, ze ten zespół to koncertowa maszyna i dość długiego występu słucha się z nieustającą przyjemnością.

Właściwie nie ma co się zbytnio rozpisywać o muzyce. Każdy fan Saxon i ogólnie heavy metalu będzie usatysfakcjonowany porywającymi wersjami "Batalions Of Steel", "Metalhead", "747 (Strangers in the Night)", "Heavy Metal Thunder", "Motorcycle Man" czy "Lion Heart". Bardzo dobra produkcja, okrzyki między utworami, radość publiczności - to wszystko sprawia, że wydawnictwo "Heavy Metal Thunder - Live - Eagles Over Wacken" należy uznać za bardzo udane. To pokaz tego, czy mogą być albumy "live". Gratka dla fanów i w ogóle wszystkich sympatyków klasycznego metalu. Polecam.    

Krzysztof Kołacki