Roomful Of Blues

Hook, Line & Sinker

Gatunek: Blues i soul

Pozostałe recenzje wykonawcy Roomful Of Blues
Recenzje
2011-03-15
Roomful Of Blues - Hook, Line & Sinker Roomful Of Blues - Hook, Line & Sinker
Nasza ocena:
7 /10

W dzisiejszych czasach przemycenie płyty Roomful Of Blues na imprezę klubową z pewnością nie byłoby dobrym rozwiązaniem. Nawet gdyby DJ dał się omamić i zezwolił na puszczenie kilku kawałków, to z pewnością już po kilku taktach znaleźlibyśmy się na czarnej liście klientów lokalu. Nie ma co się oszukiwać - dźwięki sprzed ponad 60 lat w żaden sposób nie stanowią atrakcyjnego towaru dla żądnej współczesnych brzmień młodzieży.

Roomful Of Blues istnieje od roku 1967. Już wtedy jego brzmienie można było uznać za archaiczne, bowiem muzycy czerpali swe inspiracje ze swingu, jumping bluesa i jazzu lat ‘40 i ’50. Mimo dużych i częstych zmian personalnych, kapela przetrwała do dzisiaj, a jej konwencja muzyczna pozostała taka sama. Wciąż najważniejszym celem jest tworzenie muzyki tanecznej.

"Hook, Line & Sinker" to ostatni album w dorobku amerykańskiej grupy Roomful Of Blues. Zawiera on dwanaście juke-jointowych klasyków autorstwa m.in. Little Richarda, Dave’a Bartholomew, Amos Milburna, czy Floyda Dixona. Wszystkie zagrano z niezwykłą precyzją, świetnie oddając klimat czasów ich świetności. Instrumentarium zespołu odznacza się najwyższą jakością, począwszy od rasowego wokalu, a kończąc na swingującej sekcji rytmicznej. Oczywiście nie zabrakło też wybornej sekcji dętej.

Próżno szukać współczesnych dźwięków na płycie "Hook, Line & Sinker". Każdy, nawet najdrobniejszy szczegół został tak zaprojektowany, by słuchacz miał wrażenie podróży w czasie. Zagorzali fani gatunku, nie zważając na totalny brak oryginalności interpretacyjnej kompozycji, pewnie i tak nie przejdą obojętnie obok tego produktu. Śmiało można jednak płytę polecić również osobom niezaznajomionym z tematem swingu i jump bluesa, bowiem wśród wykonawców tych gatunków Roomful Of Blues należą do niekwestionowanych mistrzów.

Kuba Chmiel