17 Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny EVENTUS

Newsy

Pod patronatem medialnym Magazynu Gitarzysta i Magazynu Perkusista odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny.

Pod patronatem medialnym Magazynu Gitarzysta i Magazynu Perkusista odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny.

UWAGA, wiadomość z ostatniej chwili - planowany na 1 października koncert Terry Bozio został odwołany. Management przekazał nam następującą wiadomość: "I cannot apologise to you enough for all of the trouble with this booking. And now I have even worse news. Terry Bozzio has injured his back and suddenly has to cancel all of his gigs for the next three weeks. I have to give this news to two other festivals too... I'm SO very sorry.I wish it were a joke. But unfortunately Terry will not be able to come to Poland."

Od 1 do 19 października odbywać się będzie XVII Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny - największe tego typu wydarzenie muzyczne, nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowej. W ciągu kilkunastu dni w Opolu, Katowicach i Wrocławiu będzie można zobaczyć występy wirtuozów perkusji oraz wszelakich instrumentów perkusyjnych, basu, klawiszy, instrumentów dętych.

Oprócz koncertów, będą prowadzone też warsztaty muzyczne i jam sessions z udziałem zaproszonych gości. Nie zabraknie także konkursów. Podzielone będą na dwie kategorie - dla młodych perkusistów grających na tradycyjnym zestawie perkusyjnym i dla młodych wibrafonistów.

Tegoroczny festiwal odwiedzą takie gwiazdy jak Tony Levin (King Crimson, Liquid Tension Experiment), Jordan Rudess (Dream Theater, Liquid Tension Experiment), Johnny Rabb, Rod Morgenstein (Winger, Dixie Dregs), Chester Thompson (Frank Zappa, Genesis), Mark Ford, Nick D`Virgilio (Spock`s Beard), Pat Mastelotto (King Crimson), Terri Lyne Carrington (Pat Metheny, Herbie Hancock) oraz wielu innych zagranicznych i Polskich wykonawców.

Sam festiwal został wymyślony przez Wojciecha Laska, ówczesnego dyrektora i nauczyciela klasy perkusji Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu w 1988r. Początkowo impreza miała charakter typowo szkolny, lecz już trzecia edycja była dużą imprezą o międzynarodowym wymiarze. W 1997r. organizatorzy otrzymali z rąk przedstawiciela Percussive Arts Society okolicznościowy dyplom, w dowód uznania największej organizacji perkusistów na świecie, dla starań i dokonań organizatorów w dziedzinie popularyzacji twórczości perkusyjnej.

Festiwal organizowany jest już po raz siedemnasty, a na przestrzeni tych kilkunastu lat odwiedziło go wielu znakomitych i uznanych muzyków, między innymi Bill Bruford (Yes, Genesis, Earthworks), Ian Paice (Deep Purple), Virgil Donati (Planet X), Omar Hakim (Duke Ellington, Miles Davies), Nicko McBrian (Iron Maiden), Kenny Aronoff, Carl Palmer (Emerson, Lake and Palmer), Gregg Bissonette (Joe Satriani, David Lee Roth), Mike Mangini (Steve Vai), Tony Royster Jr. oraz dziesiątki innych.

W tym roku podczas festiwalu zagrają między innymi:

Johnny Rabb:
Johnny Rabb jest amerykańskim perkusistą charakteryzującym się niebywałą prędkością i możliwością grania przejść na tomach jedną ręką, jak również nowoczesnymi biciami w stylu Drum and Bass co przychodzi mu z łatwością. Johnny obecnie występuje z Ten Finger Orchestra & Johnny Rabb, rockowym zespołem U.S.S.A (razem z nim grają Duane Denison, Paul Barker and Gary Call) i z jego grupą Drum`n`Basową BioDiesel (grają z nim Clay Parnell i Borahm Lee). Rabb również dodał talerze gramofonowe do swojego aresnału innowacyjnych dźwięków. Johnny określa swój cały zestaw jako DrumJockey. Jest posiadaczem tytułu najszybszego perkusisty świata i jest uwzględniony w Księdze Rekordów Guinessa, zagrał 1071 pojedyńczych uderzeń w ciągu 60 sekund, w transmitowanym na żywo na kanale VH1 programie Rock and Roll Guitar Breakers.

Tony Levin:
Urodzony w Bostonie, zaczął od muzyki klasycznej grając na basie w Filharmonii Rochester. Później przeniósł się w stronę jazzu i rocka grając z takimi sławami jak Peter Gabriel, John Lennon, Pink Floyd, Yes, Alice Cooper, Lou Reed, Buddy Rich, Chuck Magnione, Gary Burton, Steve Gadd oraz James Taylor. Napisał też książkę, jak również wydał dwa albumy ze zdjęciami oraz miał wystawy fotograficzne na całym świecie. Levin wydał siedem albumów solowych i od 1981 roku jest członkiem King Crimson.

Więcej informacji na stronie
http://www.MiędzynarodowyFestiwalPerkusyjny.pl/