Avant Art Festival 2012 - znamy pierwsze gwiazdy

Newsy
Avant Art Festival 2012 - znamy pierwsze gwiazdy

Znamy już pierwsze nazwy wykonawców, którzy w październiku wystąpią w ramach piątej edycji Avant Art Festival, przebiegającego w tym roku pod hasłem "Niemcy".

DAF, Caspar Brötzmann Massaker i Moritz von Oswald Trio to pierwsze gwiazdy Avant Art Festival 2012. 5. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 2-7 października we Wrocławiu pod hasłem "Niemcy".

W stolicy Dolnego Śląska nie zabraknie przedstawicieli Raster-Noton - jednej z najbardziej prestiżowych wytwórni muzycznych w Europie. 5. AAF to ponad 100 artystów, 30 projektów i 6 dni festiwalowych. Polsko-niemieckie koprodukcje, koncerty, filmy, literatura, showcase’y, panele, warsztaty i happeningi.

W ramach 5. edycji Avant Art we Wrocławiu zaprezentuje się śmietanka niemieckiej sceny awangardowej. DAF, niekwestionowana gwiazda festiwalu, to niemieccy pionierzy elektropunka, EBM i wielu odmian tanecznej elektroniki. Ten istniejący już ponad trzydzieści lat zespół jest jedną z najbardziej wpływowych grup w dziejach muzyki - do inspiracji ich twórczością przyznają się tacy wykonawcy jak Soft Cell, Pet Shop Boys czy Nitzer Ebb. Z kolei Caspar Brötzmann Massaker to gratka dla zwolenników brutalnych i brudnych gitarowych brzmień, opartych na  czystej i nieskrępowanej ekspresji, improwizacji i uwolnionej pasji twórczej. Fanów elektroniki czeka natomiast uczta z elektroniczną supergrupą - Moritz von Oswald Trio, złożoną z najważniejszych twórców i filarów berlińskiej sceny techno i dub - Moritza von Oswalda, Vladislava Delaya i Maxa Loderbauera.

Nie byłoby niemieckiej edycji bez wirtuozów nowoczesnych brzmień ze stajni Raster-Noton - jednej z najbardziej prestiżowych europejskich wytwórni, powstałej z inicjatywy trzech tuzów współczesnego dźwiękowego eksperymentu - Olafa Bendera, Carstena Nicolaia (Alva Noto) i Franka Bretschneidera. Muzyka Raster-Noton to radykalny minimalizm, glitchowe kliki i stuki, ale też stylowość, elegancja i specyficzna filozofia w podejściu do materii dźwięku. We Wrocławiu zobaczymy aż trzech reprezentantów berlińskiej wytwórni.

W tym roku Avant Art stworzy prawdziwą przestrzeń dla kultury. Prócz koncertów odbędą się liczne warsztaty i panele, spotkania z  literaturą,  pokazy filmowe, happeningi, showces’y.

"Można zaryzykować stwierdzenie, że to już nie jest sam festiwal, lecz przestrzeń dla sztuki i kultury, często sztuki wykluczonej z mainstreamowego obiegu. Avant Art staje się coraz bardziej otwarty, proedukacyjny, społeczny, uliczny, interdyscyplinarny. Coraz bardziej interesuje nas też aktywność jako koproducenta i animatora sztuki - na AAF 2012 współprodukujemy kilka projektów polsko-niemieckich. To daje nam świeżość i witalność, tworzy "połączenia" i "kontynuacje", jednak Muzyka zawsze będzie dla nas najważniejsza i będzie ona obecna we wszystkich projektach, które pokażemy" - zapowiada Kostas Georgakopulos, dyrektor AAF.

5. Avant Art Festival
po raz pierwszy wyjdzie poza Wrocław - w ramach zagranicznych showcase’ów poszczególne koncerty i prezentacje odbywać się będą również w Berlinie i Kolonii.

AAF kontynuuje założenia poprzednich edycji, tj. multidyscyplinarność, eksperymentatorstwo, eklektyzm i nowatorstwo. Dotychczas we Wrocławiu odbyły się koncerty m.in.: The Thing, Kena Vandermarka, Pierre'a Bastiena, Phila Mintona, Zu, Marka Ribota, Blixy Bargelda, Kid606, Nihilist Spasm Band, Maji Ratkje, Arve Henriksena, Alva Noto, Radian czy The Bug; swoje performansy i spektakle zaprezentowali m.in. Pal Frenak, Verdensteatret, Stéphane Vecchione, Minimetal, MaisonDahlBonnema & Needcompany czy Gergő Borlai i Andrea Ladányi.

Więcej informacji na stronach: www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival