N.A.O. powracają z nowym albumem

Newsy
N.A.O. powracają z nowym albumem

"Fog Electric" to najnowszy krążek North Atlantic Oscillation, który pojawi się w sklepach w połowie maja.

Szkocki North Atlantic Oscillation zadebiutował w 2010r. znakomicie przyjętą płytą "Grappling Hooks". Obecnie NAO tworzą: Sam Healy (śpiew, gitara, bas, instr. klawiszowe, programowanie), Ben Martin (perkusja, syntezatory, programowanie), Bill Walsh (bas, śpiew) i Chris Howard (bas, syntezatory). Od początku tworzą muzykę pełną pięknych harmonii, głośnych gitar, ciężkiej perkusji i bardzo ciekawych efektów. Twierdzą, że grają na swoich instrumentach w skomputeryzowanej fali dźwięków. Ich nastrojowe melodyjne utwory zwróciły uwagę samego Stevena Wilsona z Porcupine Tree, który zaprosił NAO na wspólną trasę wiosną 2010.

Nazwa grupy nawiązuje do zjawiska klimatycznego wywoływanego przez zmienne ciśnienie atmosferyczne pomiędzy niżem znad Islandii i wyżem znad Azorów; to zderzenie gorąca i zimna. Wydaje się, że jest to idealna nazwa dla zespołu tak pełnego kontrastów, łączącego w swojej twórczości ponadczasowy rock i najnowsze zdobycze techniki. W jego kompozycjach niespodzianki czają się za każdym rogiem.

Nie inaczej jest w przypadku najnowszego albumu. Tytuł pochodzi z tekstu tytułowego utworu "Mirador" i wprowadza od razu burzliwy temat, który przewija się przez całość - w grzmiącej elektronice, delikatnych melodiach, tajemnicy i ukrytej głęboko duszy; swoje odbicie znalazł też w stylowej okładce.

Sam Healy tak mówi o płycie: "To album opowiadający o wątpliwościach i stracie, ale kryje się w nim również poczucie spokojnej rezygnacji, a nawet cień optymizmu. Jednym z jego głównych tematów jest poszukiwanie sensu w naukowym, post-religijnym świecie. Nauka jest zdecydowanie pozytywną siłą, ale po tym jak pokazała nam, że tak naprawdę istnieje tylko świat realny, fizyczny i odarła doświadczenia z aury tajemnicy, przez co stały się jeszcze bardziej tajemnicze, pozostawiła nas samym sobie i sami musimy stworzyć zaimprowizowany dramat, którym jest życie bez żadnego boga".

Album nagrał i razem z muzykami wyprodukował Tony Doogan (Super Furry Animals, Mogwai, Teenage Fanclub, Belle& Sebastian).

"Fog Electric" ukaże się w Polsce 14 maja dzięki firmie Wydawnictwo "Rock-Serwis" Piotr Kosiński.

Tracklista:

1. Soft Coda 4:20
2. Chirality 4:04
3. Mirador 4:36
4. Empire Waste 5:45
5. Savage With Barometer 5:32
6. Interval 4:04
7. Expert With Altimeter 5:16
8. The Receiver 5:57
9. Downhill 3:54
10. (Theory Of Tides) 4:16