Bluestracje 2012 - program festiwalu i konkursy

Newsy
Bluestracje 2012 - program festiwalu i konkursy

Już w środę startuje festiwal Bluestracje - najdłuższy i najbardziej demokratyczny festiwal bluesowy w Polsce.

W ramach tej imprezy zobaczymy m.in. koncerty i warsztaty:

19.04 Sztygarka / Chorzów - Harmonijkowy Atak
20.04 MDK Batory / Chorzów - Young Blood (Moreland & Arbuckle, Jesse Martens & Band, Loveblade)
21.04 Teatr Rozrywki / Chorzów - Gala Blues Top (Laureaci ankiety Blues Top + Earl Thomas w Paddy Milner & the Big Sounds)
24.04 Sztygarka / Chorzów - Moreland & Arbuckle: Warsztaty

Mamy do wygrania po jednym podwójnym zaproszeniu na ww. imprezy. Wystarczy wysłać maila z tytułem koncertu, lub warsztatu, którym jesteście zainteresowani. Maile piszcie na adres: kubicki@magazyngitarzysta.pl. W treści koniecznie podajcie imię i nazwisko.

Losujemy jutro ok 12:00

Szczegółowy program i więcej informacji o festiwalu Bluestracje znajdziecie na http: www.bluestracje.pl19.04.2012 - Harmonijkowy Atak
Chorzów, Sztygarka
godz. 19:00


Termin "Bluesowa supergrupa" byłby zapewne dobrym określeniem dla fenomenu Harmonijkowego Ataku... gdyby nie fakt, że wyobraźnia muzyczna członków zespołu dawno wyłamała się z ram czystego bluesa. Zamiast ograniczać się do jednego muzycznego stylu, oferują nam wybuchowy międzygatunkowy koktajl, w którym liczy się finezja, wirtuozeria, a przede wszystkim - dobra zabawa.

W skład grupy wchodzi ekstraklasa polskiego blues-rocka. Jej trzon stanowi kwartet wytrawnych harmonijkarzy: Tomek Kamiński, Michał Kielak, Bartek Łęczycki i Łukasz Wiśniewski. Wspierają ich dwaj najlepsi w Polsce (według ankiety Blues Top 2011) gitarzyści Jacek Jaguś i Piotr Grząślewicz, oraz atomowa sekcja rytmiczna w składzie: Aleksander Sroka - bas i Adam Partyka - bębny.

Firmowana przez Harmonijkowy Atak, wydana w 2011 roku, płyta Harpcore znalazła duże uznanie fanów, czego przejawem jest m.in. tytuł "Płyty roku" we wspomnianej ankiecie. Krążek można polecić wszystkim tym, którzy stronią od schematów i szukają w muzyce nowych rozwiązań. Blues, rock, jazz i funky łączą się na nim w jedno, tworząc prawdziwy muzyczny dynamit.

20.04.2012 - Young Blood: Loveblade (F/SK), Jessy Martens & Band (D), Moreland & Arbuckle (USA)
Chorzów, Miejski Dom Kultury Batory
godz. 18:00


Jessy Martens & Band
Głos pochodzącej z Hamburga Jessy Martens wielbiciele jej talentu określają krótko: "zapierający dech w piersiach". Ma 24 lata, a na koncie ponad 500 koncertów i 4 albumy! Te liczby zapewniają jej dobrą pozycję na europejskiej scenie bluesowej. Potwierdzają ją nominacje do German Blues Award oraz do udziału w konkursie German Blues Challenge.

Jej przepis na sukces? Mieszanka bluesa i rocka, doprawiona szczyptą funku i całkiem sporą ilością soulu. Przepis sprawdza się tak w kompozycjach własnych, jak i w interpretacjach utworów Ray’a Charlesa, czy Duffy.

Skład zespołu:
Jessy Martens - śpiew
Roman Werner - gitara
Jan Fischer - klawisze
Tom Rohloff - bas
Christian Kolf - perkusja

Loveblade

Powstali w 2004 roku jako kwartet, ale od kilku lat funkcjonują w formie power tria. Grają głównie własne kompozycje utrzymane w klimacie blues rocka, rocka psychodelicznego oraz hard rocka lat 70. Są gospodarzami bratysławskiego festiwalu "Rock v Muzeu".

Skład:
Noël Philipponnat - śpiew, gitara (FR)
Jozef Hladny - bas (SK)
Marcel Juck - perkusja (SK)

Moreland & Arbuckle
Gitarzysta Aaron Moreland i harmonijkarz oraz wokalista Dustin Arbuckle już od dekady eksplorują teren zwany "muzyką rdzennie amerykańską". W tym czasie stworzyli własny styl, łączący bluesa, folk oraz rocka z... ogromną dozą własnej inwencji twórczej. Powstał konglomerat określany przez nich samych jako roots rock. Obecne brzmienie współtworzy z nimi perkusista Kendall Newby.

Skład i koncepcja zespołu zmieniały się wielokrotnie. Początkowo grał z nimi basista, jednakże ostatecznie okazało się, że w trzyosobowym składzie pozbawionym basisty ich brzmienie nie tylko nie traci na atrakcyjności, ale ale wręcz zyskuje, nabierając nowej jakości. Dużą rolę ma tutaj gitarowa technika Morelanda: jej bogactwo sprawia, że nieobecność basisty nie jest słyszalna. Atrakcyjności brzmieniu dodaje też jeden z używanych przez niego instrumentów: gitara zrobiona z... pudełka po cygarach.

Mają na koncie pięć albumów. Ostatni, Just a Dream, ukazał się 23 sierpnia 2011 roku nakładem wytwórni Telarc i jest uznawany za najbardziej dojrzałe dzieło w ich dyskografii. “Trudno jest nam samym określić to, co robimy" - mówi Arbuckle. “Blues stanowi podstawę naszego brzmienia, ale uwielbiamy wiele różnych odmian muzyki amerykańskiej, i to z pewnością w naszej twórczości słychać. Staramy się pozostawać otwarci na jak najwięcej wpływów, jednocześnie dbając o to, by nasz styl i brzmienie były spójne i konsekwentne".

21.04.2012 - Gala Blues Top 2011 - koncert laureatów ankiety czytelników Kwartalnika "Twój Blues"
Chorzów, Teatr Rozrywki
godz. 18:00


Jak co roku o tej porze wręczamy nagrody laureatom ankiety "Blues Top" przeprowadzonej wśród czytelników Kwartalnika "Twój Blues". Głosowanie odbywało się w 13 kategoriach, z rozróżnieniem na Polskę i świat. Dwie kategorie są dziennikarskie ("Najciekawszy tekst" i "Najładniejsze zdjęcie"), reszta jest czysto muzyczna. Wybieramy też "Bluesową Osobowość roku".

Kwartalnik "Twój Blues" to jedyny ogólnopolski magazyn poświęcony w całości muzyce bluesowej, uznawany za wpływowe i opiniotwórcze źródło informacji o bluesie. Pierwszy numer ukazał się w czerwcu 2000 roku. W każdym wydaniu można znaleźć teksty biograficzne oraz wywiady z wykonawcami polskimi i zagranicznymi, relacje koncertowe i festiwalowe, recenzje płyt CD, DVD, książek, a także mnóstwo fotografii. Trzon redakcji kierowanej od początku przez redaktora naczelnego Andrzeja Matysika stanowią najlepsi polscy i zagraniczni dziennikarze muzyczni oraz fotograficy. Autorem loga oraz oprawy graficznej "Twojego Bluesa" jest światowej sławy artysta-grafik, profesor katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, Roman Kalarus. On również jest twórcą grafik nazywanych potocznie "Bluesy-Kalarusy", które w chorzowskim Teatrze Rozrywki odbiorą laureaci polskiej części ankiety.

Gość specjalny Gali Blues Top: Earl Thomas with Paddy Milner & the Big Sounds (USA / GB)

Urodzony w Tennessee wokalista i kompozytor Earl Thomas wychował się na brytyjskim rocku. Pochodzący ze Szkocji pianista i kompozytor Paddy Milner od małego kocha amerykańskiego bluesa. Gdy los splótł ich życiowe ścieżki, okazało się, że pomimo widocznych na pierwszy rzut oka różnic, łączy ich silne duchowe porozumienie. Jego owocem jest projekt “Earl Thomas With Paddy Milner & The Big Sounds" - jak również płyta zawierająca przepiękną kolekcją współczesnych blues-rockowych kompozycji.

Pierwszy raz spotkali się w styczniu 2007 roku na Legendarnym Rejsie Bluesowym po Karaibach. Wiele czasu spędzili wspólnie jamując. Muzyczna więź, widoczna od samego początku, bardzo szybko się umacniała. Po roku, gdy Thomas szukał zespołu na potrzeby europejskiej trasy, wybór był oczywisty. Decyzja o nagraniu płyty równie przyszła szybko i łatwo - jak również o tym, że płyta musi być nagrana "na setkę", by jak najpełniej oddać magię współtworzoną przez muzyków na scenie. Choć album prezentuje wokalny kunszt Thomasa i muzyczną finezję Milnera i jego muzyków, to dopiero występy na żywo w pełni oddają pozaziemską energię, jaką muzycy kreują sumą swoich talentów.

Chorzowski koncert będzie ich pierwszym i jedynym w Polsce.24.04.2012 - Moreland & Arbuckle  - Warsztaty
Chorzów, Sztygarka
godz. 19:00


Kto chce poznać tajniki gry na fascynującym instrumencie zrobionym z pudełka po cygarach, będącym połączeniem gitary elektrycznej i basowej? Dowiedzieć się jak stworzyć kompletne i atrakcyjne brzmienie przy udziale zaledwie trzech muzyków, bez basisty? Posłuchać o inspiracjach i muzycznej drodze artystów, którym udaje się stworzyć nową jakość, nie zapominając jednocześnie o korzeniach? Odpowiedzi na te, a zapewne i wiele innych pytań, dadzą nam członkowie amerykańskiego roots-rockowego tria. Opowieści będą oczywiście przeplatane dużą ilością muzyki. Znajdzie się też czas zarówno na pytania, jak i na bezpośrednią rozmowę z muzykami.

Warsztaty będą tłumaczone na język polski.

Skład zespołu:
Dustin Arbuckle - śpiew, harmonijka
Aaron Moreland - gitary
Kendall Newby - perkusja