Rafael Cortés odwiedzi Wrocław

Newsy
Rafael Cortés odwiedzi Wrocław

Hiszpański wirtuoz gitary flamenco, Rafael Cortés z zespołem będzie kolejną gwiazdą WrocLove Fest organizowanego z okazji Święta Wrocławia.

Artysta wystąpi 18 czerwca przed gwiazdą flamenco chill - hiszpańską grupą Chambao, przenosząc wrocławską Wyspę Słodową w bardziej gorące rejony świata.

Rafael Cortés to artysta zaliczany do ścisłej elity hiszpańskich mistrzów gitary flamenco. Błyskotliwa kariera tego młodego gitarzysty ma, jak twierdzą jego wielbiciele, podłoże astrologiczne. W myśl bowiem hiszpańskiego porzekadła: "kto urodził się 21 grudnia, ten będzie muzykiem albo bandytą" - kariera muzyczna była mu przeznaczona w dniu urodzin. Musi mieć to jakieś znaczenie skoro dokładnie tego samego dnia ćwierć wieku wcześniej przyszedł na świat Paco de Lucía. Rafael urodził się w 1973 roku jako syn emigrantów z Andaluzji. Miał to wielkie szczęście, że jego dom był swego rodzaju "wyspą flamenco", zawsze było tam dużo flamencosów, którzy odwiedzali jego ojca.

Dziadek Rafaela - Octavio Cortés Maya należący do słynnej dynastii muzyków flamenco (z tej rodziny pochodził też sam Manuel de Falla) był bardzo znanym gitarzystą w Granadzie. Młodziutki Rafael w wieku 4 lat zagrał u boku swojego ojca przed grupą Sangre Gitana podczas festiwalu muzyki hiszpańskiej. Rafael okazał się ponadprzeciętnie utalentowany i awansował szybko na cudowne dziecko, wzbudzając podziw swą niezwykłą wirtuozerią i muzykalnością. Jako dwunastoletni chłopiec zagrał swój pierwszy, solowy koncert dla kilkuset słuchaczy. W tym czasie nauczycielem gitary był El Macareno, który o swoim wówczas 14 letnim uczniu powiedział -" Nie ma już niczego więcej, czego mógłbym Cię nauczyć". Od tego czasu młody Rafael podążał własną drogą ćwicząc całymi dniami i "rozgryzając" po kolei wszystkie utwory swego idola - Paco de Lucii. Rafael Cortés należy dziś do elity najlepszych instrumentalistów, grających bardzo nowoczesne, pełne gitarowej wirtuozerii flamenco.

Zapraszany był do współpracy przez takie wielkie gwiazdy sceny flamenco, jak Javier Barón, Domingo Patricio, Concha Vargas, Carmen Ledesma, Tomás de Madrid, Salva del Real i Maria Serrano wzbudzając wielkie uznanie nawet u samego Paco. Jego gra wypełniona jest pasją i odrobiną szaleństwa, które sprawia, że jego flamenco jest naprawdę ogniste i emocjonujące. W muzyce Rafaela słychać charakterystyczny koloryt Paco de Lucii oraz wyjątkowy poziom techniczny, który sprawia, że wydaje się, że nie ma dla tego gitarzysty rzeczy nie do wykonania. Nic dziwnego, że zdobył ogromną popularność na hiszpańskich scenach flamenco jak i europejskich.

Koncerty Rafaela to barwne widowisko, zawierające muzykę o bardzo różnorodnym zabarwieniu emocjonalnym i artystycznym, zaaranżowane w stylu nowoczesnego flamenco z elementami jazzu i latynoamerykańskimi. Rafael Cortés to nie tylko techniczny czarodziej gitary, ale także wrażliwy muzyk, który potrafi ze swojego instrumentu wykrzesać wszystkie uczucia i emocje.

Chambao
Rafael Cortés z zespołem


18.06.2012 godz.18.00
Wyspa Słodowa, Wrocław

bilety:

50 zł - do 15 kwietnia,
60 zł - do 15.05,
70 zł - przedsprzedaż ,
80 zł - w dniu koncertu

Bilety do nabycia w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach www.biletin.pl, www.ticketpro.pl i www.eventim.pl

www.wrockfest.pl