Jesse Cook ponownie w Polsce

Newsy
Jesse Cook ponownie w Polsce

Jesse Cook, uznany przez magazyn "Acoustic Guitar" drugim, po Paco de Lucíi, najlepszym gitarzystą flamenco, ponownie odwiedzi Polskę.

Artysta wystąpi 23 września we wrocławskiej Hali Stulecia. Bilety są już w sprzedaży.

Jesse Cook wśród muzyków jest postacią wyjątkową, między innymi dlatego, że będąc Kanadyjczykiem, reprezentuje gatunki muzyczne raczej niekojarzące się z zimną Kanadą. Te najbardziej charakterystyczne dla Cooka to rumba flamenco, a także funky jazz i szeroko pojęta muzyka świata. Na jego muzyczną drogę olbrzymi wpływ miało dzieciństwo spędzone w południowej Francji oraz Barcelonie, gdzie dorastał w otoczeniu muzyki Południa. W prowansalskim Arles poznał Nicolasa Reyesa, wokalistę Gipsy Kings i miał unikatową przyjemność jammowania z nim na dachu domu swojego ojca. Swój naturalny talent muzyczny kształcił w Eli Kassner Guitar Academy w Toronto oraz w legendarnym Berklee College of Music w Bostonie.

Niezwykłość Cooka jako gitarzysty tkwi również w tym, że doskonale brzmi w zestawieniu z przeróżnymi stylami muzycznymi. Otwierał koncerty największych legend jazzu i bluesa, takich jak: B.B. King, Ray Charles, Diana Krall, ale koncertował również z kultową irlandzką grupą folkową The Chieftains oraz z zespołem Afro Celt Sound System, łączącym nowoczesną muzykę taneczną z muzyką celtycką i afrykańską. Ponadto utwory Cooka chętnie wykorzystywane są przez telewizję, niejednokrotnie można je było usłyszeć w serialu "Seks w wielkim mieście" oraz w popularnym programie The Chris Isaak Show.

Dotychczas Jesse Cook nagrał siedem studyjnych płyt, z których każda kolejna okazywała się większym sukcesem. Debiutancki album "Tempest" osiągnął 12 pozycję listy przebojów Billboardu, kolejny krążek "Gravity" doszedł już do miejsca 5 i otrzymał status złotej płyty. Złotem pokrył się również "Vertigo", a nagrany dwa lata później album "Freefall" stał się pierwszą w karierze Cooka platynową płytą, która przyniosła mu także, przyznawaną przez kanadyjski przemysł fonograficzny, nagrodę Juno w kategorii najlepszy instrumentalny album roku. Sam Jesse Cook, przez gremium przyznające Canadian Smooth Jazz Awards, trzykrotnie został uznany gitarzystą roku.  

Jego dotychczasowe koncerty we Wrocławiu, czy to podczas Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego w 2009 i 2010 r., czy też w 2010 w Warszawie, stały się wydarzeniami, które na długo zapadły w pamięć nie tylko fanom muzyki gitarowej.

Bilety: 60/90/130/150/180 PLN, dostępne: sklep WTG, ticketpro.pl, eventim.pl,

Informacje: www.jessecook.pl

Organizatorzy: T-Box, KA
Współorganizator: Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe