Wanda Johnson w trasie od piątku

Newsy
Wanda Johnson w trasie od piątku

Już w najbliższy piątek koncertem w Krakowie rozpocznie się trasa Wandy Johnson, w ramach której wokalistka odwiedzi 12 polskich miast.

Jej pierwsza wizyta w Polsce, w listopadzie 2008 roku, okazała się olbrzymim sukcesem. Wandzia, jak pieszczotliwie ochrzcili ją towarzyszący jej polscy muzycy, absolutnie podbiła polską publiczność! Podobnie było, gdy powróciła z koncertami latem 2009 roku. W marcu 2012 przyjedzie znów, tym razem ze swoim amerykańskim zespołem.

Urodziła się w 1963 roku w Południowej Karolinie w licznej rodzinie (ma osiem sióstr) o muzycznych tradycjach. Sama jednak śpiewać zaczęła dopiero w drugiej połowie lat 90., a debiutancką płytę "Call Me Miss Wanda" wydała dopiero w roku 2003. Jej talent eksplodował trzy lata później, kiedy to wydała drugą w swej karierze płytę "Natural Resource", co zaowocowało zaproszeniem do udziału w jednej z najbardziej znaczących imprez bluesowych świata, Pocono Blues Festival. W pofestiwalowej recenzji w wydawanym w Teksasie SouthWest Blues Magazine Tim Holek napisał m.in. Johnson była niespodzianką weekendu. Zaprezentowała świetne własne piosenki. Regularnie obdarzała nas promiennym uśmiechem, który mógłby rozjaśnić najczarniejszą jaskinię. Z cudowną łatwością nawiązywała kontakt z zachwyconą publicznością, dla której stała się ulubionym tematem rozmów. Sama określa się jako 'nowy głos soulu i bluesa z Południowej Karoliny', ale jej bogate wibrato na pewno przyniesie jej tytuł 'nowego głosu soulu i bluesa' i kropka.

Postacią ważną w jej zawodowym życiu jest pianista, bandleader i kompozytor Gary Erwin, znany też jako Shrimp City Slim. Jest on producentem jej obu płyt. Ich wspólny występ na Chicago Blues Festival 2007 duża część krytyków uznała za największe wydarzenie tej imprezy - pochlebne recenzje wyliczały, że natychmiast ujmuje swoją bezpretensjonalną osobowością, i przypomina młodą Irmę Thomas. Na pewno jest na drodze do zdobycia pozycji jednej z najlepszych wokalistek naszych czasów.

Wanda Johnson - śpiew
Gary Erwin - instrumenty klawiszowe i śpiew
Silent Eddie Phillips - gitara
LaMont Garner - perkusja

09.03 Kraków, Milestone Jazz Club
10.03 Rybnik, Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik Blues Festival
11.03 Jaworzno, Jazz Club Muzeum
13.03 Chorzów, Szuflada 15
14.03 Poznań, Blue Note
15.03 Gdynia, Blues Club
16.03 Strzelinko k.Słupska, Dolina Charlotty
17.03 Gorzów Wlkp., Jazz Club Pod Filarami
18.03 Oleśnica, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu
20.03 Mszana Dolna, Folwark Stara Winiarnia
21.03 Grodków, OKiR
22.03 Chemnitz (D), Kieselstein
23.03 Sumperk (CZ), Dom Kultury, Blues Aperitiv
24.03 Bratysława (SK), Living Blues Festival
25.03 Gomunice,Klub Bogart

Organizator: Agencja Koncertowo-Wydawnicza Delta

Zdjęcie: Ewa Jodko