Premiery płyt muzyków Porcupine Tree

Newsy
Premiery płyt muzyków Porcupine Tree

Wczoraj miały miejsce polskie premiery albumów nagranych przez muzyków Porcupine Tree - klawiszowca Richarda Barbieri oraz perkusisty Gavina Harrisona.

Steve Hogharth & Richard Bariberi - "Not The Weapon But The Hand"

Album "Not The Weapon But The Hand" jest efektem współpracy dwóch znakomitych muzyków, którzy spotkali się przed laty dzięki wspólnym koncertom.

Steve Hogarth znany jest przede wszystkim jako frontman Marillion, do którego dołączył w 1989 r. po krótkiej współpracy z zespołami The Europeans i How We Live. Oprócz koncertów i 12 albumów nagranych z Marillion, Hogarth rozwijał też karierę solową pod pseudonimem h.

W ciągu ostatnich lat Richard Barbieri związany był przede wszystkim z Porcupine Tree - zagrał na klawiszach na wszystkich albumach formacji od 1993 r. Ma też na swoim koncie dwa albumy solowe: "Things Buried' i "Stranger Inside". Wcześniej był członkiem zespołu Japan; to on pomógł stworzyć charakterystyczne brzmienie syntezatorów, które stało się wizytówką grupy i wywarło wielki wpływ na późniejszych wykonawców takich jak The Human League, Duran Duran, Gary Numan, Talk Talk i Kate Bush.

Zespół wywarł również wpływ na Hogartha, który grał wówczas na klawiszach w The Europeans: "Kiedy byłem po dwudziestce, album "Tin Drum" grupy Japan był jednym z moich ulubionych, to naprawdę przełomowa płyta…. Japan byli jednym z nielicznych zespołów, w którym każdy muzyk zdawał się dosłownie z dnia na dzień odkrywać na nowo swój instrument. A głównym elementem brzmienia grupy były syntezatory mojego obecnego kumpla, pana B."

Wiele lat później Porcupine Tree grali kilka koncertów z Marillion i Steve zaprosił Richarda do współpracy przy swojej solowej płycie "Ice Cream Genius" i późniejszej trasie koncertowej. "Zapytałem go: "Potrafisz zagrać dźwięk, który zaczyna się jak gong, po czym przechodzi w ryk silników odrzutowca? Zajęło mu to jakieś dwie minuty". I tak narodziła się współpraca, którą Hogarth określa jako "swobodny twórczy związek, w którym szybko osiągnęliśmy porozumienie wykraczające poza muzykę".

Nie dziwi więc, że obaj panowie postanowili popracować nad wspólnym projektem, do czego dał sygnał Richard Barbieri. Hogarth tak to wspomina: "Pamiętam, jak przed kilku laty dostałem e-mail od Richarda. Siedziałem wtedy w Starbucksie w Leeds podczas trasy koncertowej. I myśl o tym nie dawała mi spokoju. Mieliśmy tylko problem ze zgraniem terminów. Wreszcie udało się nam ukraść tydzień tu i tam. Richard przysłał mi kilka pięknych, niezwykłych melodii, a ja wpadłem na pomysły, by wypełnić je tekstem. Na tle jego muzycznych pejzaży powstały więc czasem piosenki, czasem opowieści."

"Całość wykracza też poza granice tego, czego można się po nas spodziewać…. Na albumie znalazła się muzyka czasem poruszająca, złożona, niesamowita, czasem głupia i zabawna, ale zawsze bardzo osobista."

"Jestem tak samo podekscytowany tym albumem, jak byłem podekscytowany perspektywą naszej współpracy".


W nagraniach gościnnie wzięli udział Danny Thompson, Arran Ahmun i Chris Maitland (eks-Porcupine Tree, No-Man, Blackfield). Całość "zorkiestrował" Dave Gregory z XTC.

Tracklista "Not The Weapon But The Hand ":

1. Red Kite
2. A Cat With Seven Souls
3. Naked
4. Crack
5. Your Beautiful Face
6. Only Love Will Set You Free
7. Lifting The Lid
8. Not The Weapon But The Hand

 

Gavin Harrison & 05Ric - "The Man Who Sold Himself"

Gavin Harrison przez cztery lata z rzędu został uznany za najlepszego progresywnego perkusistę w głosowaniu czytelników "Modern Drummer Magazine", a ostatnio otrzymał zaproszenie do udziału w programie Davida Lettermana, by uświetnić tydzień poświęcony perkusji. Znany najbardziej dzięki swojej współpracy z Porcupine Tree grał również z King Crimson oraz wziął udział w sesjach nagraniowych wielu znakomitych wykonawców. Jednak to dzięki współpracy z 05Rikiem mógł poświęcić się nieco innym projektom.

05Ric
wykorzystuje głos, bas i gitary, by przekładać swoją miłość do dźwięku na poruszające muzyczne obrazy. Przypadkowe spotkanie obu muzyków stało się początkiem niezwykle interesującej muzycznej współpracy. Połączenie charakterystycznego stylu 05Rica i wspaniałej gry Gavina dało już wcześniej znakomite efekty. Gavin wyjawił, że na albumie "The Man Who Sold Himself" "nadal przekraczamy granice naszych rytmicznych i harmonicznych możliwości. To chyba najdziksze rytmiczne pomysły, jakie kiedykolwiek przyszły mi do głowy i jakie 05Ric musiał wygrywać na tym swoim basie".

Od strony tekstowej album podejmuje tematy… "związane z globalnym kryzysem finansowym, pustką poszukiwania celu bez pasji i destrukcyjną siłą egoizmu. Jednak główny bohater dzięki budzącej się świadomości i odpowiedniemu postępowaniu odkrywa swoje prawdziwe powołanie".

Materiał na album powstawał przez dwa lata; nagrano go w połowie 2011 r. To pierwszy album duetu od czasu "Circles" z 2009 r.

Tracklista "The Man Who Sold Himself"

1. Prize
2. Identitas
3. The Man Who Sold Himself
4. Own
5. Body Temple
6. 107
8. Wherewithal
9. Awake
10. Water Slips
11. Way


 

Płyty trafiły do dystrybucji 27 lutego dzięki firmie Wydawnictwo "Rock-Serwis" Piotr Kosiński.