Good Warning! Further & Beyond the Post-rock

Newsy
Good Warning! Further & Beyond the Post-rock

Zapraszamy na Good Warning! Nie jest to typowy festiwal, ale seria 3 koncertów połączonych jedną ideą, które pokażą różne oblicza muzyki z przedrostkiem "post-".

Zaczynając od pierwszego dnia: najłagodniejszego z pięknymi melodiami i muzycznymi pejzażami, po drugi dzień: bardziej agresywny i głośny, lecz wciąż z utworami wpadającymi w ucho, po ostatni: najbardziej posępny i przytłaczający.

Nie wszystkie występujące kapele będą trzymać się sztywno tych etykiet gatunkowych, no ale przecież wszyscy jesteśmy eklektyczni.

Część I (16.04.2012) Instrumentalnie & atmosferycznie
instrumental/math/progressive/jazz/ambient

Sleepmakeswaves (Australia)
https://www.facebook.com/sleepmakeswaves

The Samuel Jackson Five (Norwegia)
http://www.facebook.com/thesamueljacksonfive

Hunted By The Waves (Polska)
https://www.facebook.com/huntedbythewaves

Bez pośpiechu, bez łomotu, bez wokali. Instrumentalny post-rock mógłby uchodzić za współczesną muzykę klasyczną, brakuje tylko dyrygenta. Grające tego dnia kapele przez muzykę odnajdują pokłady lub chociażby resztki tkwiącej w ludziach wrażliwości, sprawiają by pęczniała i rozrywała od środka przyjemnym, bliżej nieokreślonym uczuciem. To już nawet nie motyle w brzuchu, ale kudłate, kolorowe pterodaktyle.

The Samuel Jackson Five prócz pomysłowej nazwy i drum’n’bassowych początków serwują jazz, przede wszystkim jazz i dużo matematycznej precyzji w swych kompozycjach. Sleepmakeswaves, których muzyka jest określana m.in mianem "cinematic" - cokolwiek by to miało znaczyć. Jeśli jednak łączy się to z kinem - to mogliby z powodzeniem zrobić soundtrack do jakiegoś filmu, dajmy na to "Melancholii" Larsa Von Triera. Hunted By The Waves to młody łódzki zespół, dopiero co wchodzący w przepastny świat instrumentalnej muzyki. Możliwe, że niebawem Polska na świecie nie będzie musiała chwalić się tylko Tides From Nebula, jeśli chodzi o post-rock.

Część II (29.04.2012): Drapieżnie & emocjonalnie
post-hardcore/progressive/indie rock/metalcore

Closure In Moscow (Australia)
http://www.facebook.com/closureinmoscow

The Elijah (Wielka Brytania)
https://www.facebook.com/theelijahuk

Mouga (Polska)
https://www.facebook.com/events/237899729609589/

Porównując te zespoły do bardziej znanych ekip, można powiedzieć, że Closure In Moscow jest jak stara The Mars Volta, ale bez zbędnych improwizacji - z domieszką Dance Gavin Dance. The Elijah to odpowiednik tworzonego z wielkim rozmachem Devil Sold His Soul i epickiego, japońskiego Envy, a Mouga to nasze rodzime, bardziej energiczne At the Drive-in wsparte emocjonalnością Senses Fail(?). Porównania porównaniami, ale fakt faktem - kapele przejadą szmat drogi (oczywiście nie bezpośrednio, lecz na trasie) by zagrać dla łódzkiej publiki. Closure In Moscow, wbrew pozorom nie z Rosji, ale wprost z Krainy Kangurów, The Elijah z Krainy Beatlesów, a Mouga z… Internetu - bo to oni wygrali w facebookowym plebiscycie na zespół, który ma wystąpić na tej imprezie. Ciekawe, czy tych kilkuset głosujących przyjedzie, by przekonać się na własnej skórze, kogo wybrali.

Część III (20.05.2012): Mrocznie & dołująco
post-metal/sludge/drone/industrial/post-hardcore/noise/doom

Dirge (Francja)
https://www.facebook.com/pages/Dirge/310458224008

Pedigree (Estonia)
http://www.myspace.com/pedigree1

45 Revolutions Per Minute (Polska)
https://www.facebook.com/pages/45-Revolutions-Per-Minute/216200295119547

Dirge i Pedigree mogą być zupełnie w Polsce nieznani, jednak w swoich ojczyznach osiągnęły status kultowych. Obydwa zespoły mają niemal dwudziestoletni staż artystycznej pracy. Pierwszy powstał w 1994 roku w stolicy Francji, drugi - rok wcześniej w stolicy… Estonii. Obydwie kapele zaczynały od industrialnego metalu, co więcej - Pedigree jest uznawane za pioniera "przemysłowej" muzyki nad Bałtykiem. Drogi muzyczne u obydwu zespołów w późniejszych latach rozeszły się. Dirge tworzy w tym momencie depresyjny, posępny post-metal, który pod przykrywką surowości skrywa prawdziwie czułe piękno. Pedigree z kolei poszło nieco w stronę nu metalu, nieco w stronę post-hardcore’u utrzymanego cały czas w stylistyce lat 90. XX wieku. Jest więc i brud i melodie.

A w grobowy nastrój tego wieczoru wprowadzą Was noise’owi łodzianie z 45 Revolutions Per Minute. Szykuje się rewolucja?


DOM (Off Piotrkowska - dawne łódzkie "Chinatown")
ul. Piotrkowska 138/140, Łódź

Bilety:

Część I - 16.04.2012 >> 25/30 PLN
Część II - 29.04.2012 >> 20/25 PLN
Część III - 20.05.2012 >> 15/20 PLN

Karnet - wszystkie dni >> 50 PLN

Punkty sprzedaży:
- Klub DOM, ul. Piotrkowska 138/140, Łódź
- Strefa Biletów, ul. Piotrkowska 60, Łódź
- http://strefabiletow.pl/

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym koncertów.

https://www.facebook.com/events/237899729609589/
http://www.lastfm.pl/festival/3149372+Good+Warning!+far+-+beyond+the+post-rock