Blues Top 2011

Newsy
Blues Top 2011

Znamy wyniki ankiety "Blues Top 2011" przeprowadzonej wśród czytelników Kwartalnika "Twój Blues".

Głosowanie odbywało się w 13 kategoriach, z rozróżnieniem na Polskę i Świat. Oto wyniki:

Polska

Zespół roku: Boogie Boys
Wokalistka roku: Magda Piskorczyk
Wokalista roku: Adam Kulisz
Gitarzysta roku: Piotr Grząślewicz
Harmonijkarz roku: Łukasz Wiśniewski
Pianista Roku: Bartek Szopiński
Instrumentalista roku (instrumenty różne): Szymon Szopiński (perkusja)
Odkrycie: Kajetan Drozd Acoustic Trio
Płyta roku: Harmonijkowy Atak - "Harpcore"
Wydarzenie roku: Rawa Blues Festival

Świat

Zespół roku: Tedeschi Trucks Band
Wokalistka roku: Susan Tedeschi
Wokalista roku: Buddy Guy
Gitarzysta roku: Joe Bonamassa
Harmonijkarz roku: Charlie Musselwhite
Pianista Roku: Dr John
Instrumentalista roku (instrumenty różne): Robert Randolph - gitara pedal steel
Odkrycie: Moreland & Arbuckle
Płyta roku: Beth Hart & Joe Bonamassa "Don't Explain"
Wydarzenie roku: International Blues Challenge (Memphis, Tennessee, USA)

Polscy laureaci - jak co roku - wystąpią w koncercie "Gala Blues Top", który odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 18.00 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie w ramach festiwalu "Bluestracje". Oprócz niepowtarzalnych występów (laureaci zagrają nie ze swymi stałymi zespołami, ale z innymi laureatami), dodatkową atrakcją "Gali" jest wręczenie nagród: "Bluesów-kalarusów", czyli grafik autorstwa światowej sławy artysty-plastyka, profesora katowickiej ASP, Romana Kalarusa. Gościem specjalnym "Gali" będzie projekt Earl Thomas with Paddy Milner & the Big Sounds.

Festiwal "Bluestracje" będzie też gościł zwycięzcę kategorii "Odkrycie - Świat", zespół Moreland & Arbuckle (wystąpią 20 kwietnia w chorzowskim MDK "Batory", 23 kwietnia w chorzowskiej "Sztygarce", oraz 25 kwietnia w MOKu w Tychach), oraz zwycięzcę kategorii "Płyta roku - Polska", projekt "Harmonijkowy Atak", który 19 kwietnia pojawi się na scenie chorzowskiej "Sztygarki".

Earl Thomas with Paddy Milner & the Big Sounds

Urodzony w Tennessee wokalista i kompozytor Earl Thomas wychował się na brytyjskim rocku. Pochodzący ze Szkocji pianista i kompozytor Paddy Milner od małego kocha amerykańskiego bluesa. Gdy los splótł ich życiowe ścieżki, okazało się, że pomimo widocznych na pierwszy rzut oka różnic, łączy ich silne duchowe porozumienie. Jego owocem jest projekt “Earl Thomas With Paddy Milner & The Big Sounds" - a zarazem płyta zawierająca przepiękną kolekcją współczesnych blues-rockowych kompozycji.
Pierwszy raz spotkali się w styczniu 2007 roku na "Legendarnym Rejsie Bluesowym" po Karaibach. Wiele czasu spędzili wspólnie jamując. Muzyczna więź, widoczna od samego początku, bardzo szybko się umacniała. Po roku, gdy Thomas szukał zespołu na potrzeby europejskiej trasy, wybór był oczywisty. Decyzja o nagraniu wspólnej płyty przyszła szybko i łatwo - jak również o tym, że płyta musi być nagrana "na setkę", by jak najpełniej oddać magię współtworzoną przez muzyków na scenie. Choć album prezentuje wokalny kunszt Thomasa i muzyczną finezję Milnera i jego muzyków, to dopiero występy na żywo w pełni oddają pozaziemską energię, jaką muzycy kreują sumą swoich talentów.

Chorzowski koncert będzie pierwszym i jedynym w Polsce.

Kwartalnik "Twój Blues" to jedyny ogólnopolski magazyn poświęcony w całości muzyce bluesowej, uznawany za wpływowe i opiniotwórcze źródło informacji o bluesie. Pierwszy numer ukazał się w czerwcu 2000 roku. W każdym wydaniu można znaleźć teksty biograficzne oraz wywiady z wykonawcami polskimi i zagranicznymi, relacje koncertowe i festiwalowe, recenzje płyt CD, DVD, książek, a także mnóstwo fotografii.

www.twojblues.com
www.delta.art.pl.