Europe gwiazdą Gitarowego Rekordu Guinnessa

Newsy
Europe gwiazdą Gitarowego Rekordu Guinnessa

1 i 2 maja we Wrocławiu odbędzie się jubileuszowa 10-ta rocznica Gitarowego Rekordu Guinnessa. Gwiazdą tego wydarzenia będzie Europe.

Już dziś zaczynamy finałowe odliczanie do startu imprezy wspólnie z twórcami nieśmiertelnego hitu "The Final Countdown".

Każdego roku Gitarowy Rekord Guinnessa, odbywający się w ramach Thanks Jimi Festival, gromadzi na wrocławskim Rynku tysiące gitarzystów i dziesiątki tysięcy fanów imprezy, a próbę bicia Rekordu Guinnessa we wspólnym graniu na gitarze "Hey Joe" Jimiego Hendrixa oglądają widzowie najważniejszych telewizji na całym świecie. Od 2 lat uczestnicy Festiwalu próbują pobić swój rekord z 2009 roku, w którym uczestniczyło 6 346 gitarzystów. Rok później "Hey Joe" wykonało 4 597 osób, a w 2011 r. zagrało wspólnie 5 601 gitar.

Gitarowe święto potrwa w tym roku aż dwa dni - tradycyjne już bicie Rekordu Guinnessa odbędzie się 1 maja na wrocławskim rynku, a koncerty towarzyszące 1 i 2 maja na Wyspie Słodowej.

"Gitarowy Rekord Guinnessa to nie tylko święto gitarzystów. To wydarzenie, w którym biorą udział seniorzy, młodzież, dzieci, biznesmeni, nauczyciele, całe rodziny... - słowem: ci wszyscy, którzy chcą włączyć się do imprezy i poczuć jej niesamowitego ducha" - mówi Leszek Cichoński, pomysłodawca Rekordu.

Nie trzeba być wirtuozem muzycznym, żeby pojawić się na wrocławskim Rynku z gitarą. Wystarczy instrument i dobra energia. A tej na pewno nie zabraknie, ponieważ gwiazdą Gitarowego Rekordu Guinnessa będzie w tym roku zespół Europe. Grupa powstała w 1979 roku i zyskała światową sławę dzięki takim hitom jak: kultowe już "The Final Countdown" czy rockowa ballada "Carrie". W 1992 r. zespół zawiesił działalność i wznowił ją w 2003 r. Rok później wydał album "Start from the Dark", z którego pochodzi m.in. singiel "Hero". Ich ostatnia płyta "Last Look at Eden", ukazała się w 2009 r. i zyskała bardzo pozytywne recenzje na całym świecie, a UK's Classic Rock Magazine nominował ją do nagrody "Najlepszy album roku".

Przypomnijmy, że drugiego dnia Thanks Jimi Festival wystąpi m.in. Marcus Miller, światowej sławy basista, znany ze współpracy z takimi artystami, jak: Miles Davis, Aretha Franklin czy Luther Vandross.

Rezerwujcie czas, strójcie instrumenty - Wrocław Miastem Gitary!

Więcej informacji o Gitarowym Rekordzie Guinnessa oraz materiały do nauki "Hey Joe" i innych wykonywanych wspólnie utworów na stronach: www.heyjoe.pl