Armia zagra Legendę we Wrocławiu

Newsy
Armia zagra Legendę we Wrocławiu

Z okazji 20-lecia wydania albumu "Legenda" zespół Armia gra jubileuszową trasę koncertową.

"Legenda", wydana w roku 1991, to niezwykle spójna w warstwie muzycznej i tekstowej płyta, opowiadająca w metaforyczny sposób o ludzkich pragnieniach i duchowości. Nieprzewidywalna, pełna ciekawych harmonii i wykraczająca daleko poza hardcore’owe schematy muzyka, okraszona grą klarnetu, fletu i trąbki afrykańskiej, nadała płycie niepowtarzalny, oniryczno-baśniowy klimat. Płyta odniosła duży sukces i zdobyła uznanie zarówno wśród słuchaczy, jak i recenzentów - znalazła się m. in. na 62. miejscu listy płyt wszechczasów magazynu Teraz Rock, w bezpośrednim sąsiedztwie Mike’a Oldfielda i Davida Bowiego. Album, który ktoś trafnie określił jako symfonia punkowa, zaliczany jest do klasyków polskiej muzyki rockowej.

Na koncertach można w całości usłyszeć "Legendę", a także utwory z innych płyt zespołu.

17.02.2012  godz.20.00
Klub Muzyczny Łykend, Podwale 37/38, Wrocław


bilety:

30 zł - przedsprzedaż,
35 zł - w dniu koncertu

Armia powstała w 1984 roku na skutek zetknięcia trzech osobowości polskiej sceny niezależnej: Tomasza Budzyńskiego (wówczas wokalisty kultowego zespołu Siekiera), Roberta Brylewskiego (gitarzysty Kryzysu, Brygady Kryzys i Izraela) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego. W muzyce zespołu od początku jego istnienia pojawiają się różne nietypowe dla współczesnego rocka instrumenty - fortepian, flet, wiolonczela, skrzypce, instrumenty etniczne, jak didgeridoo, dzwonki czy dzbanki, a przełomowym stał się moment, gdy gdy w instrumentarium pojawiła się waltornia, która zdefiniowała unikalne brzmienie Armii.

Mistyczno-bajkowe teksty Tomasza Budzyńskiego skłaniają ku głębokiej refleksji nad sensem życia i kondycją duchową współczesnego człowieka, liczne są w nich odwołania do mistrzów literatury światowej, takich jak Dante, Beckett, Rimbaud czy Kafka, jak również do Starego i Nowego Testamentu. Ich połączenie z rozbudowanym instrumentarium i wyrafinowaną, ekspresyjną muzyką, synergią energetycznego rocka, folku, free jazzu i szeroko rozumianej awangardy, zawierającą cytaty z muzyki klasycznej, sprawiło, że Armia stała się oryginalnym i niemożliwym do zaszufladkowania zespołem.

Zespół nagrał kilkanaście płyt, z których "Legenda" i "Triodante" zaliczane są do klasyki polskiej muzyki rockowej. Obecnie Armia nagrywa i koncertuje w składzie: Tomasz Budzyński - śpiew, Rafał Giec - gitara, Paweł Piotrowski - bas, Daniel Karpiński - perkusja, Jakub Bartoszewski - waltornia, instrumenty klawiszowe.

Pozostałe koncerty w ramach trasy "Armia gra Legendę":

11.02.2012 - Poznań
Rock in Arena - Hala Arena, ul. Wyspiańskiego 33
bilety: 75/85 PLN

18.02.2012 - Katowice
Odjazdy - Spodek, al. Korfantego 35
bilety: 69-89 PLN

19.02.2012 - Zduńska Wola
Monster Garage, ul. Łaska 43

25.02.2012 - Gdynia
Rock Fest - Hala Sportowo-Widowiskowa, ul. K.Górskiego 8
bilety: 69/79 PLN

01.04.2012 - Zielona Góra
4 Roże dla Lucienne, Stary Rynek 17

13.04.2012 - Piła
Klub Muzyczny Barka, ul. Wodna

22.04.2012 - Koszalin
Klub Studencki Kreślarnia, ul. Rejtana 17

18.05.2012 - Elbląg
Klub Muzyczny Mjazzga, ul. Kowalska 1-2C

19.05.2012 - Suwałki
Na starówce