Tenhi wraca z nową płytą

Newsy
Tenhi wraca z nową płytą

Po pięciu latach milczenia z nowym albumem wracają fińscy mistrzowie jesiennej melancholii z Tenhi.

Jesienna aura sprzyja nastrojowej, czasem smutnej muzyce, a Tenhi jak mało kto wie jak tworzyć taki nastrój."Smutek jest piękny" - twierdzą muzycy i od piętnastu lat wcielają w życie swoją artystyczną wizję i kreują dźwiękowe krajobrazy, gdzie słońce nie zagląda zbyt często.

"Tenhi jest podróżą" - dodają. Czerpiąc z fińskiego dziedzictwa kulturowego i natury Krainy Tysiąca Jezior, zespół porusza się między różnymi krajobrazami i uczuciami. "Nasza muzyka jest jak sceneria obrazu. Utwór jest płótnem, na którym instrumenty, niczym pędzle, malują wizje, które można zobaczyć wewnętrznym okiem. Swobodnie używamy instrumentów, żeby nasycić kompozycje takim nastrojem, jakiego potrzebujemy, dlatego nie kierujemy się żadnymi regułami."

Ostatni album Tenhi "Maaäet" ukazał się w 2006 roku, w tym samym roku światło dzienne ujrzała płyta "Airut:aamujen", będąca reedycją materiału, który dwa lata wcześniej pojawił się pod szyldem Harmaa. Prace nad następcą tych krążków zespół rozpoczął już cztery lata temu, by wreszcie zakończyć je w czerwcu 2011 roku.

Najnowszy album zatytułowany "Saivo" pojawi się w sklepach 25 listopada nakładem Prophecy Productions. Oprawą graficzną płyty ponownie zajął się lider Tenhi Tyko Saarikko.

Saivo to określenie pochodzące z mitologii Lapończyków i oznacza krainę zmarłych, gdzie wszyscy, którzy odeszli wiodą szczęśliwe życie u boku rodziny i przodków - budują namioty, łowią ryby, prowadzą takie same życie jak na Ziemi.

Tracklista albumu:

1. Saivon Kimallus
2. Pojan Kiiski
3. Uloin
4. Pienet Purot
5. Sateen Soutu
6. Haaksi
7. Surunuotta
8. Savoie
9. Vuoksi
10. Paluu Joelle
11. Sees
12. Siniset Runot