Charlie Haden's Quartet West - kolejna zmiana terminu koncertu

Newsy
Charlie Haden's Quartet West - kolejna zmiana terminu koncertu

Zaplanowany na 27 października koncert Charlie Haden's Quartet West z powodu problemów zdrowotnych artysty został przesunięty na luty 2012.

Charlie Haden przeszedł w ostatnim czasie kilka operacji, które uniemożliwiają mu granie koncertów w najbliższych miesiącach. Wszystkie zaplanowane występy zostały odwołane.

Nowa data wrocławskiego koncertu została ustalona na na 27 lutego 2012 r. Koncert odbędzie się w Centrum Sztuki Impart przy ul. Mazowieckiej 17.

Wszystkie zakupione bilety zarówno termin majowy jak i październikowy zachowują ważność. Możliwy jest zwrot biletów w miejscu ich zakupu.

Charlie Haden urodził się w Iowa i wzrastał w muzykalnej rodzinie, która występowała czasem w radiu grając muzykę country i amerykańskie piosenki folkowe. Haden zadebiutował śpiewając z rodziną, gdy miał dwa lata, i śpiewał do czternastego roku życia. Kilka lat wcześniej zainteresował się jazzem i zaczął grać na kontrabasie swojego starszego brata.

W połowie lat pięćdziesiątych przeprowadził się do Los Angeles i szybko rozpoczął profesjonalną karierę muzyczną, w tym współpracę z pianistą Hamptonem Hawesem i saksofonistą Artem Pepperem. Haden zyskał sławę grając z Ornette'em Colemanem pod koniec lat pięćdziesiątych i w latach sześćdziesiątych, kiedy Coleman wchodził w etap eksperymentowania, któremu wyraz dał na płycie The Shape of Jazz to Come. Poza współpracą z Ornette'em Colemanem, Haden był członkiem tria Keitha Jarretta i "amerykańskiego kwartetu" między 1967 a 1976 z Paulem Motianem i Deweyem Redmanem i w zespole Old and New Dreams.

Był liderem Liberation Music Orchestra w latach siedemdziesiątych. Ich muzyka, aranżowana w znacznej mierze przez Carlę Bley, była eksperymentalna, kierując się jednocześnie w stronę free jazzu i "muzyki politycznej"; na przykład: pierwszy album LMO koncentrował się na hiszpańskiej wojnie domowej. Poszukiwanie inspiracji w różnorodnych gatunkach muzycznych, nie ograniczając się do czerpania z tradycji jazzowych, było znakiem rozpoznawczym Hadena również później, gdy występował ze swoim zespołem Quartet West.

W założonym w roku 1987 zespole Quartet West grali: Ernie Watts na saksofonie, Alan Broadbent na fortepianie i Larance Marable na perkusji. Grupa wykonywała romantyczne aranżacje Broadbenta, często z sekcją smyczkową, i była obsypywana nagrodami. Potem, prawie w tym samym składzie, Haden tworzył inspirując się hymnami religijnymi na płycie American Hymns, konwencją film noir na Always Say Goodbye i kubańską muzyką ludową na Nocturne.

W roku 1997 grał w duecie z gitarzystą Patem Methenym, zgłębiając muzykę, którą obaj pamiętają z dzieciństwa w Missouri, określaną przez nich mianem Americana. Ta współpraca zaowocowała wydaniem albumu Beyond the Missouri Sky (Short Stories) i wspólnymi trasami koncertowymi na całym świecie.

Charlie Haden jest znany z charakterystycznych partii basowych i jest dziś jednym z najbardziej szanowanych kontrabasistów i kompozytorów muzyki jazzowej. Na jego najnowszej płycie "Sophisticated Ladies" nagranej z Quartet West, pojawiają się znakomite wokalistki: Cassandra Wilson, Diana Krall, Melody Gardot, Norah Jones, Renee Fleming oraz żona Charliego - Ruth Cameron.

Podczas  wrocławskiego koncertu, obok Charliego Hadena, zagrają Alan Broadbent na fortepianie, Rodney Green na perkusji i  Ernie Watts na saksofonie.

Ethno Jazz Festival prezentuje:
Charlie Haden's Quartet West - 25th Anniversary Celebration

27.02.12

godz.20.00
C.S.Impart ul.Mazowiecka 17

bilety:
200 zł - I miejsca,
150 zł - II miejsca,
120 zł - III miejsca,
90 zł - balkon,  
50 zł - wejściówki (studenci i uczniowie)

rezerwacje: bilety@o2.pl