Rawa Blues - wyniki konkursu

Newsy
Rawa Blues - wyniki konkursu

Od początku ubiegłego tygodnia rozdawaliśmy wejściówki na Rawę Blues 2011. Sprawdźcie listę zwycięzców. Festiwal już w najbliższą sobotę.

W sobotę, 8 października w katowickim Spodku w trakcie 31. edycji Rawa Blues Festival będzie miała miejsce premiera nowego albumu Shakin` Dudi. Irek Dudek i jego rock'n'rollowe kommando po raz pierwszy na żywo zaprezentują zupełnie nowe piosenki z albumu "...bo ładnym zawsze lżej...". Dodatkowo na Rawie będzie można kupić płytę na parę dni przed oficjalną premierą sklepową.

2011 to rok szczególny w karierze Ireneusza Dudka. Artysta w maju obchodził 60. urodziny, jednocześnie minęło 40 lat jego profesjonalnej kariery. 2 dni po urodzinach Irek Dudek został uhonorowany Fryderykiem 2011 za album "Dudek Bluesy". Kolejnym etapem jego twórczości jest nowa płyta Shakin` Dudi zatytułowana "...bo ładnym zawsze lżej...".

Premierowy album Shakin` Dudi to trzynaście przebojowych, melodyjnych piosenek nawiązujących do klimatu klasycznego rock`n`rolla. Piosenek dynamicznych, energetycznych, z chwytliwymi refrenami. Takimi jak największe przeboje Shakin` Dudi, takie jak "Au sza la la la" czy "Oh, Ziuta", które stały się klasykami polskiej muzyki rozrywkowej.

Nowością jest wykorzystanie akustycznej gitary, na której gra Irek, w utworach z pogranicza rockabilly i psychobilly. Album pokazuje wszystkie barwy i odcienie rock`n`rolla. Perfekcyjnie zaśpiewane i perfekcyjnie zagrane piosenki wyróżnia oryginalne brzmienie. Jak zwykle ważną rolę odgrywają ironiczne, zabawne teksty. Teksty pełne dowcipnych zwrotów i zabawnych puent. Irek wciela się m.in. w rolę ojca, namawiającego córkę, by zamiast Chopina słuchała disco-polo, a wolny czas spędzała w sklepie. Inną piosenkę zaczyna od słów: "Dzień dobry, nazywam się Heniek, jestem anonimowym abstynentem". W następnym utworze twierdzi że 'artyście wolno wszystko". W kolejnym nuci: "Sąsiad ma, sąsiad ma, muszę mieć ja!"


Tegoroczna edycja tej festiwalu Rawa Blues będzie jedynym koncertem w Europie celebrującym jubileusz 40-lecia legendarnej amerykańskiej wytwórni bluesowej - Alligator Records.

To spore wyróżnienie dla tego festiwalu, jubileusz Alligatora jest wielkim wydarzeniem w świecie amerykańskiego bluesa. Na Rawie zagrają największe gwiazdy gatunku związane z Alligatorem - Marcia Ball, C.J. Chenier & Red Hot Louisiana Band, Corey Harris oraz Lil' Ed & The Blues Imperials. Artystów podczas koncertu finałowego będzie przedstawiać Bruce Iglauer, założyciel i prezes tej amerykańskiej wytwórni. Wszystkie gwiazdy Festiwalu przyjeżdżają specjalnie z USA na jedyny występ w Europie w tym czasie.

"Wspaniale jest być częścią festiwalu, który już 30 lat pomaga propagować bluesa i budować jego historię. Rawa Blues jest bardzo ważnym elementem w naszym muzycznym świecie." - tak o polskim festiwalu mówi jedna z najważniejszych kobiet tworzących bluesa, główna gwiazda Rawy Blues Marcia Ball.

Ośmiokrotna laureatka Blues Music Awards, czterokrotnie nominowana do Grammy, zdobywczyni niezliczonych nagród i bohaterka genialnych recenzji w branżowych magazynach - od "Rolling Stones" po "Living Blues" stała się legendą za życia. Jest jedną z najważniejszych kobiet tworzących bluesa. Te kilka wymienionych osiągnięć świadczy dobitnie z jakiego kalibru Artystką mamy do czynienia. Marcia Ball zagra po raz pierwszy w Polsce i będzie to jej jedyny koncert w Europie w tym czasie.

Podczas Rawy Marcia Ball będzie świętować nie tylko jubileusz 40-lecia wytwórni Alligator ale również swoją trwającą już 10 lat współpracę z Alligatorem. Chociaż początek nie zapowiadał się dobrze. Ball śmieje się, że sama droga negocjacji trwała 12 lat. Jednak było warto. "Nagraliśmy razem cztery albumy. Trzy z nich dostały nominacje do Grammy. Zawdzięczam to wspaniałej ekipie, z którą mogłam pracować."

Marcia nie ukrywa radości z możliwości zagrania obok bluesowych artystów nie tylko ze Stanów, ale również z Polski. Shakin’ Dudi, Dżem czy nawet Breakout nie są obce artystce: "Znam te zespoły. Bardzo aktywnie działały i budowały polską sceną bluesa."

Marcia Ball w rozmowie porusza również ważną kwestię dotyczącą muzyki i Internetu. Żyjemy w czasach, gdzie po usłyszeniu ciekawego utworu w radiu, chwile później możemy go mieć w pamięci swojego mp3. "Uważam, że jest to dobre do czasu, kiedy płaci się za to. Ja sama wolę mieć płytę w ręku, poczuć ją. Lubię szukać i czytać informacje o muzykach i ich albumach. Nie ma rzeczy w świecie, która mogłaby mi zastąpić kolekcję płyt." I na ile pozwala czas na tyle udaje się do sklepu Waterloo Records w rodzinnym Austin w Teksasie i "tak po prostu chodzę po moim ulubionym sklepie aż w końcu znajdę coś ciekawego."

A co z samym bluesem? "Na pewno nigdy nie był to gatunek mainstreamowy. Zawsze należał do niszy." Jednak to nie zmienia faktu, że ciągle pojawiające się nowe postacie jak Gary Clark, Jr. and the Peterson Brothers, Carolyn Wonderland i Ruthie Foster dodają pewności, iż blues nigdy nie zginie. Prawdziwa muzyka zawsze znajdzie swoich odbiorców!

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się "in-door" (pod dachem).

Bilety na 31. edycję festiwalu są sprzedawane w kilkuset punktach sieci Ticketpro w całej Polsce oraz w internecie poprzez serwis Ticketpro.pl.

Ceny zaczynają się od 65 PLN. Szczegóły na temat festiwalu można znaleźć w oficjalnym serwisie.

Rozwiązanie konkursu:

Wejściówki we wszystkich konkursach związanych z Rawą Blues wylosowali:

Olaf Bertman
Bartosz Odrobiński
Marcin Folusiak
Anna Wiluś         
Lukasz Rusiecki
Małgorzata Hutnik
Artur Żak
Marek Mizgała
Wojciech Trzewik
Szymon Krawczyk
Katarzyna Rek
Adam Jawień
Mateusz Frydrych
Karol Duda
Marcin Wołosz

Gratulujemy!

Zwycięzcy powinni stawić się po odbiór biletów z dowodem tożsamości pod bramą nr 7.

Magazyn Gitarzysta jest patronem Festiwalu.