King Crimson - rocznicowe wznowienia

Newsy
King Crimson - rocznicowe wznowienia

Już w najbliższy poniedziałek premiera kolejnych albumów King Crimson wznowionych w ramach popularnej jubileuszowej serii "40th Anniversary Series"

Tym razem zostaną wydane płyty "Discipline" i "Starless & Bible Black" wzbogacone o dodatkowe krążki DVD-ANa CD "Starless & Bible Black" zamieszczono pełny miks stereo albumu autorstwa Stevena Wilsona i Roberta Frippa, a na DVD-A znalazł się pełny miks 5.1 surround opracowany przez Wilsona, nowy oraz pierwszy miks albumu, oba w wersji hi-res oraz pełną wersję obu części "Law of Maximum Distress" i "The Mincer" w pierwotnej wersji. Znalazły się tam również utwory "Lament", "The Night Watch" i "Fracture" pochodzące z tego samego koncertu w Zurychu, koncertowe nagranie "Dr. Diamond" z 1973r. oraz odnowione bootlegowe nagranie wykonanego tylko raz utworu "Guts On My Side". Całość uzupełniają fragmenty koncertu z nowojorskiego Central Parku z 1973r.

"Starless & Bible Black", który ukazał się w 1974r., był - z czego publiczność nie zdawała sobie sprawy - w większości wydawnictwem koncertowym, eksperymentem łączącym improwizacje koncertowe z materiałem nagranym w studiu. Tylko dwie kompozycje ("The Great Deceiver" i "Lament") zostały w całości zarejestrowane w studiu, "Night Watch" zawierał wstęp nagrany podczas koncertu, a instrumentalna ścieżka "The Mincer" została "wymontowana" z koncertowej improwizacji i później uzupełniono ją o partie wokalne. Reszta kompozycji to nagrania koncertowe zarejestrowane podczas występów w Zjednoczonym Królestwie i Europie, z których starannie wycięto reakcje publiczności.

Tracklista:
1. The Great Deceiver
2. Lament
3. We'll Let You Know
4. The Night Watch
5. Trio
6. The Mincer
7. Starless And Bible
8. Black
9. Fracture
bonus tracks:
10. Law Of Maximum Distress (Parts 1 & 2)
11. The Mincer (improv)
12. Dr. Diamond
13. Guts On My Side

John Wetton - Bass, Vocals
Robert Fripp - Guitar, Mellotron, Devices,
David Cross - Violin, Viola, Keyboards
William Bruford - Drums"Discipline" to już siódme wydawnictwo z jubileuszowej serii. Na CD zamieszczono pełny miks stereo albumu autorstwa Stevena Wilsona i Roberta Frippa oraz dwa alternatywne miksy Wilsona jako bonusy. Na DVD-A znalazł się pełny miks 5.1 surround autorstwa Stevena Wilsona, nowy oraz pierwszy miks albumu, oba w wersji hi-res oraz surowe wersje utworów w pierwotnym układzie. Dodatkową atrakcją są również fragmenty występu zespołu w programie "The Old Grey Whistle Test".

Kiedy w 1974r. Robert Fripp oświadczył, że King Crimson przestał istnieć, nikt nie mógł przewidzieć, że muzycy siedem lat później przerwą milczenie albumem, który miał więcej wspólnego z panującą ówcześnie post-punkową nową falą niż z progresywno-rockową przeszłością grupy. Robert Fripp, Bill Bruford, Adrian Belew i Tony Levin postanowili bowiem zastąpić długie kompozycje znacznie krótszymi utworami o minimalistycznym podejściu, w których wyróżniały się partie gitarowe, charakterystyczny wokal Belewa, nowa elektroniczna perkusja Bruforda oraz łagodny bas. Zespół promował nową płytę koncertami w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Tracklista:
1. Elephant Talk
2. Frame By Frame
3. Matte Kudasai
4. Indiscipline
5. Thela Hun Gingeet
6. The Sheltering Sky
7. Discipline
bonus tracks:
8. The Sheltering Sky [mixed by Steven Wilson]
9. Thela Hun Ginjeet [mixed by Steven Wilson]

Adrian Belew - Guitar, Lead Vocal
Robert Fripp - Guitar
Tony Levin - Stick, Bass Guitar, Support Vocal
Bill Bruford - Drums

Płyty ukażą się w Polsce dzięki firmie Wydawnictwo "Rock-Serwis" Piotr Kosiński.