Avant Art Festival 2011 - start już jutro

Newsy
Avant Art Festival 2011 - start już jutro

Już w czwartek, 29 września, we Wrocławiu rusza 4. edycja Avant Art Festival "Szwajcaria", w ramach którego odbędzie się m.in. koncert THE BUG.

Podczas konferencji prasowej z 27 września 2011 r. Kostas Georgakopulos - dyrektor AAF zapowiedział m.in. międzynarodową premierę projektu IN BETWEEN. Oficjalnie ogłosił także wstęp wolny na MINIMETAL i koncert MIR pierwszego dnia festiwalu. "Jesteśmy otwarci na sztukę i jej odbiorców, chcę, żeby każdy, kto poszukuje nowej jakości w sztuce miał szansę ją poznać. Stąd niskie ceny biletów i wstęp wolny na otwarcie festiwalu" - tłumaczył Georgakopulos.

Pierwszy weekend festiwalu (29.09-02.10) będzie najbogatszą prezentacją awangardowej sztuki szwajcarskiej w naszym kraju, m.in. z udziałem Stephane Vecchione, Oy, MIR, Reverse Engineering, Sudden Infant czy Papiro. Z kolei 7 i 8 października we Wrocławiu wystąpi gwiazda AAF 2011 - Kevin Martin z projektem THE BUG.

Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu będzie międzynarodowa premiera IN BETWEEN. Dance And Music destroyer - man born out of M.A.D.D - efektu kooperacji polsko - szwajcarskiej i jednego z najciekawszych projektów tegorocznej edycji festiwalu. Widowisko odbędzie się dla 99 osób.

IN BETWEEN to projekt taneczno-muzyczny - szczególnego rodzaju interdyscyplinarna żywa instalacja z elementami muzyki, tańca, światła, sztuki video oraz scenografii. Kilkunastu artystów - tancerzy, muzyków, artystów sztuki designu i światła z Polski i  Szwajcarii kreują to pełne emocji przedstawieniu. To gra, a nawet strategia - tancerze nie tańczą do muzyki - to "oddzielenie" jest  podstawowym założeniem reżyserskim  tego spektaklu. W IN BETWEEN bardzo istotne jest również użycie scenografii, świateł i sztuki video jako równoległych narzędzi tworzenia performance. Punktem wyjścia do choreograficznego myślenia w IN BETWEEN jest interakcja z widzami oparta na bardzo wyrazistych i pełnych emocji oddziaływaniach. Wykonawcy nie występują na scenie, widownia nie siedzi na widowni, przestrzeń jest jedna i ta sama dla obu grup.

"Chcemy bardzo wyraźnie przekroczyć podział na oglądających i oglądanych" - tłumaczy Kostas Georgakopulos, reżyser performance’u. "Przestrzeń zastosowana" to nie normalna przestrzeń teatralna, tylko 4 różne “pokoje", w których znajdują się i wykonawcy i widzowie, którzy symultanicznie doświadczają czterech różnych światów.  "Zależy nam na estetycznym i emocjonalnym artystycznym ataku na publiczności, ma być  to proces zmienny, interwałowy. To musi dać efekt wspólnego budowania przez artystów i publiczność narracji i końcowego znaczenia. Widowisko odbędzie się dla 99 osób. To warunek konieczny, żeby performance został wystawiony" - dodaje.

IN BETWEEN Dance And Music destroyer - man born out  of M.A.D.D to wspólny projekt kolektywu kNoiseEarEye Kompanie, fundacji Avant Art oraz  Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia.  Za reżyserię w oparciu o teksty Friedricha Nietzsche odpowiada Kostas Georgakopulos, choreografią i aranżacją taneczną zajął się Rafał Dziemidok, muzyką - Kostas Georgakopulos i Bartłomiej Kuźniak, światłami - Wojciech Łysik, a scenografią - Gabriela Kowalska.

Performance odbędzie się 30 września 2011 r. o godz. 20:00 w Sali Kameralnej CS Impart we Wrocławiu.

Program pierwszego weekendu Avant Art Festival.

29.09.2011

Galeria BWA Studio, ul. Ruska 46 a, Wrocław
godz. 19.00 Inauguracja festiwalu / Wernisaż
Minimetal [CH]:  Velvet Underground - instalacja
wstęp wolny

Przestrzeń Muzyczna Puzzle, ul. Przejście Garncarskie, Wrocław
godz. 21.15 Mir [CH] - koncert  
wstęp wolny

30.09.2011

Galeria BWA Studio, ul. Ruska 46 a, Wrocław
godz. 15.00 - 18.00 Minimetal [CH]:  Velvet Underground  - instalacja
wstęp wolny  

Galeria BWA  Awangarda, ul. Wita Stwosza 32, Wrocław
godz. 18.30  Deviation [CH]: Alptraum -  performance  
wstęp wolny

CS IMPART/ Sala Kameralna, ul. Mazowiecka 17, Wrocław
godz. 20.00 kNoiseEarEye Kompanie [PL, CH]:  IN BETWEEN, Dance And Music destroyer - man born out of M.A.D.D - performance

CS IMPART / Sala Teatralno-Koncertowa, ul. Mazowiecka 17, Wrocław
godz. 21.00 Papiro [CH] -  koncert    
godz. 22.15 Reverse Engineering [CH] -  koncert   

bilet całodniowy: 20 zł przedsprzedaż / 25 zł w dniu imprezy

01.10.2011

Galeria BWA Studio, ul. Ruska 46 a, Wrocław
godz. 15.00 - 18.00 Minimetal [CH]: Velvet Underground - instalacja  
wstęp wolny

Galeria BWA Awangarda, ul. Wita Stwosza 32, Wrocław
godz. 18:30 Strotter inst. [CH]: - instalacja, performance  
wstęp wolny

CS IMPART/ Sala Teatralno-Koncertowa, ul. Mazowiecka 17, Wrocław
godz. 20.00 Minimetal [CH]: Never Hang Around - performance

CS IMPART/ Sala Kameralna, ul. Mazowiecka 17, Wrocław
godz. 21:15 Syg Baas [CH] - koncert      
godz. 22:30 Dimlite [CH] - koncert           

bilet całodniowy: 20 zł przedsprzedaż / 25 zł w dniu imprezy

02.10.2011

Galeria BWA  Awangarda, ul. Wita Stwosza 32, Wrocław
godz 18:30 Stéphane Vecchione [CH]: Eddy - performance
wstęp wolny

CS IMPART/ Sala Kameralna, ul. Mazowiecka 17, Wrocław
godz 20.00 Alexandra Bachzetsis [CH]: Gold - performance

CS IMPART / Sala Kameralna, ul. Mazowiecka 17, Wrocław
godz. 21.15 Sudden Infant [CH] - koncert, performance
godz. 22.15 Oy [CH] - koncert

bilet całodniowy: 20 zł przedsprzedaż / 25 zł w dniu imprezy

Magazyn Gitarzysta jest patronem festiwalu.