Polacy w plebiscycie Guitar Idol 2011

Newsy
Polacy w plebiscycie Guitar Idol 2011

Z początkiem sierpnia tego roku ruszył kolejny, trzeci już etap międzynarodowego konkursu gitarowego Guitar Idol III Competition. W drodze głosowania oraz decyzją jury wybrano setkę utalentowanych gitarzystów, który walczą o miejsca w ścisłym finale. Jest wśród nich trzech reprezentantów naszego kraju!

W trzecim etapie konkursu Guitar Idol III Competition znalazła się trójka wspaniałych polskich gitarzystów: Jacek Wenclewski, Konrad Jeremus oraz Maciek Pankiewicz.

Udział w kolejnym etapie konkursu to niewątpliwa szansa dla każdego z nich, bowiem finałowa dziesiątka zaprezentuje swoje umiejętności przed szeroką publicznością na jednej z najbardziej znanych światowych aren, jaką jest stadion Wembley w Londynie. Tam zostanie wyłoniony zwycięzca, który swym talentem, przy wsparciu głosów internautów, wywalczy prestiżowy tytuł Guitar Idol, otwierający drogę do międzynarodowej kariery muzycznej.

Wraz z początkiem półfinałowego etapu, w wyniku połączenia sił naszych reprezentantów powstała inicjatywa, której celem jest wsparcie promocji tego konkursu na polskim runku muzycznym i zwiększenie szans na dotarcie naszych reprezentantów do finału, a tym samym promocję polskiej muzyki za granicą. Jest to wielka szansa na wsparcie kariery muzycznej naszych gitarzystów, których muzyka na polskim rynku uchodzi  za mało popularną.

Poniżej prezentujemy sylwetki naszych reprezentantów wraz z ich konkursowymi utworami, które pod kątem kompozycji i warsztatu gitarowego niczym nie ustępują najwyższej światowej półce. Aby zwiększyć ich szanse na zdobycie tytułu Guitar Idol zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w solidarnym głosowaniu na naszych reprezentantów!

Maciek Pankiewicz

Maciek Pankiewicz to nieszablonowy gitarzysta, którego muzyka to efektowne połączenie melodyjnych zagrywek z ponadprzeciętną techniką i opanowaniem instrumentu. Jego utwory są utrzymane w melodyjnej stylistyce i pełne emocji, czym udaje mu się z nawiązką zrekompensować brak wokalu.

"Muzyka instrumentalna nie święci aktualnie wielkich triumfów - być może dlatego, że jest trudniejsza w zrozumieniu: nie ma przecież tekstu, który tłumaczy, o co chodziło twórcy utworu. Być może jednak to właśnie muzycy nie potrafią bez słów zbudować odpowiedniego nastroju wspomagającego przekaz? Staram się, aby muzyka, którą tworzę miała wyraźnie zarysowaną melodię. To ten pierwszy krok do zbudowania nastroju. A czy mnie ktokolwiek po jej odsłuchaniu zrozumie - tego mogę sobie jedynie życzyć."

Konkursową kompozycję Maćka można obejrzeć niżej:

Głos na Maćka w konkursie Guitar Idol można oddać odwiedzając poniższy link:
http://www.guitaridol.tv/video/maciek-pankiewicz/374

***

Jacek Wenclewski

To nasz drugi reprezentant w konkursie. Jacek to uczestnik G3 Plus 2006 w Poznaniu z Markiem Radulim, Wojtkiem Hoffmannem i Leszkiem Cichońskim, pierwsze miejsce w plebiscycie dziennikarzy i czytelników Top Guitar w kategorii "Nowa nadzieja", laureat "Thanx Jimi Festival". Gitarzysta zespołu AGE, solowego projektu, który rusza od września.

Kompozycję Jacka możecie przesłuchać poniżej:

Głos na jego konkursowa kompozycję można oddać klikając w ten link:
http://www.guitaridol.tv/video/jacek-wenclewski/117

***

Konrad Jeremus

Jest trzecim reprezentantem w konkursie. Zaczął grać na gitarze w wieku 9 lat pod okiem starszego brata Mariusza Jeremusa, współzałożyciela znanego zespołu Rezerwat. Konrad grał m.in. w takich zespołach jak Leafless Tree czy chociażby w legendzie polskiego heavy metalu - zespole Proletaryat, z którym to zagrał mnóstwo udanych koncertów jak i brał udział w największych, krajowych festiwalach(w roli gwiazdy oczywiście). Muzyk ten jest też znanym i cenionym nauczycielem gry na gitarze... Ktoś kiedyś powiedział "że adepci sztuki gitarowej dzielą się na tych, co uczyli się... uczą się, bądź będą się uczyli u Konrada Jeremusa".

Umiejętności zazdroszczą mu młodzi jak i o wiele starsi od niego. W swojej 25-letniej karierze muzyk ten zyskał szacunek najlepszych instrumentalistów w naszym kraju, którzy uważają go za jednego z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych instrumentalistów. Sam Jason Becker wyraża się bardzo pochlebnie o Konradzie a to już nie lada osiągnięcie!

Konkursowego utworu można posłuchać niżej:

Na Konrada można oddać głos klikając na ten link:
http://www.guitaridol.tv/video/konrad-jeremus/59

***

Wszystkich zainteresowanych konkursem zapraszamy do śledzenia polskiej strony wspierającej naszych reprezentantów oraz oficjalnego fanpage'u, gdzie pojawiają się aktualne informacje o przebiegu konkursu, a dla szczególnie zainteresowanych pojawią się konkursy z cennymi nagrodami w postaci warsztatów gitarowych oraz sprzętu muzycznego.

http://www.guitaridol.pl/
http://www.facebook.com/GuitaridolPL

Całej akcji patronują obecnie: Magazyn Gitarzysta, Antyradio, Chords.pl, Crow Guitars, Gitarzyści.pl oraz SP Radio.

(krn)