Slow Electric zadebiutuje w październiku

Newsy
Slow Electric zadebiutuje w październiku

Na październik zaplanowano premierę debiutanckiego albumu Slow Electric, projektu Tima Bownessa znanego z No-Man.

Slow Electric to nagraniowy debiut formacji, która powstała w 2010 r., by zagrać trzy koncerty na festiwalu jazzowym w Estonii. W jej składzie znaleźli się Tim Bowness (No-Man) i Peter Chilvers oraz eksperymentalny estoński duet UMA: Robert Jurjendal i Aleksei Saks. Wykorzystując nagrania z koncertów jako podstawę Bowness nagrał nowe wokale, a Chilvers partie instrumentów klawiszowych. Tony Levin znany m.in. z King Crimson uzupełnił niektóre kompozycje o swoje charakterystyczne partie basowe, a wszystko zmiksował w Zurychu perkusista i producent Andi Pupato.

Całość to sześć nastrojowych kompozycji, które wymykają się jakiekolwiek kategoryzacji.

Tim Bowness znany jest przede wszystkim z długiej współpracy ze Stevenem Wilsonem z Porcupine Tree, z którym tworzy duet No-Man. Tim współpracował tez z włoską wokalistką Alice, Robertem Frippem, Hugh Hopperem z Soft Machine, OSI i Memories Of Machines. Razem z Richardem Barbierim w 1994 r. nagrał album "Flame", jest też współproducentem i współautorem znakomicie przyjętego albumu Judy Dyble (eks-Fairport Convention) "Talking With Strangers" z 2009r.

Peter Chilvers jest muzykiem i projektantem software'u, a ostatnimi czasu pracował przede wszystkim jako muzyczny i techniczny asystent Brian Eno przy kilku projektach wśród których znalazły się m.in. ścieżka dźwiękowa do filmu "Nostalgia anioła" i "Spore". Peter stworzył też bardzo popularne aplikacje na iPhone'a oraz współpracował z No-Man, Chrisem Martinem z Coldplay i Natalie Imbruglią. Nagrał też kilka albumów z wokalistką Sandrą O'Neill i Timem Bownessem oraz kilka solowych albumów instrumentalnych.

Robert Jurjendal uczestniczył w gitarowych kursach organizowanych przez Roberta Frippa i jest wykładowcą na Viljandi Cultural Academy. Mieszka i pracuje w Estonii, gdzie poświęca swój czas muzyce klasycznej, rockowej, elektronicznej oraz wielu eksperymentom. W 1993 r. założył Weekend Guitar Trio, które w 1995 r. zdobyło pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Lozannie, nagrało sześć albumów i koncertowało na całym świecie.

Aleksei Saks jest estońskim muzykiem, producentem i kompozytorem. Po ukończeniu studiów na Akademii Muzycznej grał w narodowej orkiestrze symfonicznej w Estonii i w orkiestrze kameralnej na Litwie. Dodatkowo współpracował z takimi sławami jazzu jak New York Voices, Frank Foster, Dennis Rowland, Randy Brecker i Elaine Delmar. Od 2007 r. razem z Robertem Jurjendalem gra w UMA, zespole łączącym jego zainteresowania muzyką klasyczną, ambient i jazzem.

Tracklista "Slow Electric"

1. Towards The Shore / Towards An Ending 7:23     
2. Criminal Caught In The Crime 7:43     
3. Days Turn Into Years 9:35     
4. Slow Electric Hum / Also Out Of Air 5:24     
5. Another Winter 5:04     
6. Between The Silent Worlds 6:37     

Tim Bowness - Vocals, Piano (5), Mellotron (6)
Peter Chilvers - Keyboards, Piano
Robert Jurjendal - Guitar
Aleksei Saks - Trumpet
+
Tony Levin - Bass (1,3), Chapman Stick (1,3)

Płyta ukaże się w Polsce 10 października dzięki firmie Wydawnictwo "Rock-Serwis" Piotr Kosiński.