Kenny Wayne Shepherd po raz pierwszy w Polsce

Newsy
Kenny Wayne Shepherd po raz pierwszy w Polsce

Kenny Wayne Shepherd jeden z najbardziej znanych blues-rockowych gitarzystów młodego pokolenia wystąpi w listopadzie w Chorzowie na festiwalu Blues Alive.

Kenny Wayne Shepherd urodził się w Shreveport w Luizjanie 12 czerwca 1977 roku. Jest samoukiem, a wiedzę o muzyce zdobywał słuchając płyt z przepastnej kolekcji ojca, radiowego DJ'a i organizatora koncertów. Gitarą na poważnie zainteresował się w wieku 7 lat, po usłyszeniu gry Steviego Ray'a Vaughana. Szybko zaczął zdzierać kolejne płyty, nieskończoną ilość razy słuchając nagrań Vaughana, Muddy'ego Watersa oraz Alberta Lee, starając się nuta po nucie rozszyfrować ich grę.

Pierwszy kontrakt płytowy podpisał w wieku 13 lat. Dziś ma lat 34 i w dorobku siedem albumów, pięć nominacji do Nagród Grammy, dwie Billboard Music Awards, dwie Blues Music Awards oraz rekordową czasowo obecność na bluesowej liście Billboardu z albumem "Trouble Is...". Utwór "Blue on Black" z tej płyty spędził 17 tygodni jako numer 1 rockowej listy tego czasopisma! Najnowszy album, "How I Go", ukazał się w sierpniu 2011. W 2008 roku Fender wyprodukował sygnowanego jego nazwiskiem Stratocastera.

Kenny Wayne Shepherd zdaje sobie sprawę, że każdy etap kariery stawia przed nim nowe wyzwania: "Jestem teraz w momencie kariery, w którym ludzie którzy znają moje nazwisko wiedzą już, że potrafię grać na gitarze. Dlatego na ostatniej płycie nie staram się już udowodnić, ile potrafię zagrać, ale starałem się skupić na wyborze najwłaściwszych dźwięków i zagraniu ich w najwłaściwszych momentach. Tak, żeby każdy dźwięk wnikał głęboko w słuchacza, silnie go poruszając, a nie 'ślizgał się po powierzchni'". Muzyka jest nie tylko jego miłością, ale i - zdaje się - misją; "Co wieczór wychodzę na scenę by swoją muzyką oddać publiczności całe serce i wprowadzić w ich życie trochę światła. Jeśli w trakcie półtoragodzinnego koncertu udaje mi się poprawić komuś nastrój, sprawić, że zapomni o swoich troskach, znaczy, że dobrze wykonałem swoją pracę".

Jest ojcem dwóch synów i córki, oraz mężem Hannah Gibson (najstarszej córki Mela Gibsona).

Koncert 19 listopada w Chorzowie będzie jego pierwszym i jedynym jak dotąd polskim występem. Zagra ze swym stałym zespołem w składzie:

Noah Hunt - wokal
Chris Layton - perkusja
Tony Franklin - bas
Riley Osbourn - B-3, klawisze

Bilety na koncert The Kenny Wayne Shepherd Band w cenie 100 (stojące) i 130 zł (siedzące) będą dostępne w sieci Ticketportal od poniedziałku 22 sierpnia. Można je też nabyć osobiście w Domu Kultury "Batory" w Chorzowie, ul. Batorego 6, lub poprzez wpłatę na konto MDK "Batory": 73 1050 1243 1000 0010 0011 4429. Bilety opłacone przelewem na konto będą do odbioru przed koncertem na nazwisko, podane w tytule przelewu. Informacja o cenach biletów na pozostałe koncerty zostanie podana niebawem.

 

Listopadowy koncert Shepherda odbędzie się w ramach polsko-czeskiego festiwalu Blues Alive.

Odbywający się od 15 lat w miejscowości Šumperk festiwal Blues Alive jest największą bluesową imprezą w Czeskiej Republice. Od ośmiu lat, dzięki współpracy z Kwartalnikiem Twój Blues oraz Miejskim Domem Kultury "Batory" w Chorzowie, jest festiwalem czesko-polskim. Tradycją stało się, że ostatni z głównych festiwalowych koncertów ma miejsce w Chorzowie. Tegoroczny Blues Alive odbędzie się w Šumperku w dniach 17-19.11. Program polskiej części będzie obszerniejszy niż w latach ubiegłych, i potrwa także 3 dni. Oto szczegółowy plan:

19.11., godz. 19'00, MDK "Batory" (Chorzów)
The Kenny Wayne Shepherd

20.11., godz. 18'00 MDK "Batory" (Chorzów)
Kajetan Drozd & The South Silesian Brass Band (PL)
The Kingsize Boogiemen (CZ)
Pat Smillie Band (USA)


21.11., godz. 18'00 Ośrodek Kultury "Andaluzja" (Piekary Śląskie)
Żalman Brothers Band (SK)
Przytuła & Kruk (PL)
Juwana Jenkins & Mojo Blues Band (USA/CZ)