Suwałki Blues Festival 2011 - start już jutro

Newsy
Suwałki Blues Festival 2011 - start już jutro

Czwarta edycja Suwałki Blues Festival rozpoczyna się już jutro, 14 lipca. To będzie kolejne prawdziwe święto bluesa w tej części Europy.

Wystąpi ponad 30 wykonawców z USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Serbii, Belgii, Francji, Niemczech, Słowacji, Danii, Holandii, Czech, Estonii, Łotwy i Polski. Po bardzo pozytywnych doświadczeniach z lat ubiegłych organizatorzy liczą na jeszcze większe zainteresowanie mieszkańców miasta i turystów z Polski i z zagranicy.

W tym roku festiwal potrwa trzy dni. Rozpocznie się w czwartek 14 lipca koncertem w patio Urzędu Miasta. Wystąpią śpiewające i grające damy polskiego i europejskiego bluesa:  MAGDA PISKORCZYK (PL), BEATA KOSSOWSKA & UNITED BLUES EXPERIENCE (PL/DE) i MAGGIE BELL & DAVE KELLY (UK). A wieczorem zapraszamy na koncerty w klubach jednej z najlepszych rodzimych formacji BOOGIE BOYS i reprezentujących lokalną scenę bluesową CORNER BAND.

Powtarzamy jak w roku ubiegłym cieszącą się dużym powodzeniem formę prezentacji muzyki bluesowej tzw. śniadania bluesowe, które proponujemy w dniach 15 i 16 lipca. Zapraszamy do spędzenie porannych chwil przy akustyczno-elektrycznej muzyce bluesowej na żywo w suwalskich restauracjach i pubach. Zaprezentują się m.in.: LOUIE FONTAINE & STARLIGHT SEARCHERS (DK/LV), BLUESPOINT (PL), DOKTOR BLUES i inni. A w menu restauracji znajdą się specjalne śniadaniowe potrawy związane z bluesem.

W godzinach po południowych zapraszamy na mniejsze koncerty plenerowe w centrum miasta. Dwie sceny na ul. Chłodnej i scena przy ul. Kościuszki. Wystąpią zespoły znane już w polskim środowisku bluesowym jak: EASY RIDER, FREE BLUES BAND, ZYDECO FLOW, TORTILLA, F.B.I BLUES BAND, BLUES MASZYNA i MISSISSIPPI BLUES BAND.

Główne koncerty, jak w roku ubiegłym, odbywać się będą 15 i 16 lipca na dwóch dużych scenach w centrum miasta (scena przy ratuszu miejskim i scena w parku Konstytucji 3 Maja). Usłyszymy tam gwiazdy festiwalu z USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Serbii, Francji, Niemczech i Polski czyli:

 • THE BLUES BAND (UK) - legenda brytyjskiego bluesa, uznawany w całej Europie i poza nią za jeden z najlepszych rhythm & bluesowych zespołów,  był inspiracją dla wielu innych wykonawców bluesowych.
 • ANA POPOVIC BAND (CS/NL) - serbska gitarzystka i wokalistka bluesowa, nagrywa płyty w USA, w środowisku bluesowym nazywana kobiecym wcieleniem Jimiego Hendrixa
 • JULIAN SAS (NL) - jeden z najbardziej znanych europejskich gitarzystów bluesowych
 • MARTYNA JAKUBOWICZ (PL) - jedna z najbardziej znanych postaci w Polskiej muzyce blues-rockowej,  jest jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią ballad, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego najlepszego rocka.
 • MAGGIE BELL & DAVE KELLY (UK) - szkocka wokalistka blues-rokowa, nazywana brytyjską odpowiedzią na Janis Joplin, w duecie z Dave Kelly (The Blues Band)
 • SHAKINDUDI (PL) -  legendarna już formacja Ireneusza Dudka, jednego z najbardziej znanych i cenionych osobowości muzycznych na polskiej scenie bluesowej
 • PERFECT (PL) - jeden z najbardziej znanych i legendarnych zespół rockowy w Polsce
 • B.B. & THE BLUES SHACKS (DE) - jeden z najlepszych europejskich zespołów bluesowych
 • JUWANA JENKINS (USA) & THE MOJO BAND (CZ/SK) - energetyczna, bluesowo-soulowa wokalistka z Filadelfii, z towarzyszeniem najlepszych muzyków z Czech i Słowacji
 • INNES SIBUN BAND (UK) - brytyjski gitarzysta, współpracował z Robertem Plantem
 • DAVID GERALD BAND (USA/PL) - sięgający do korzeni bluesa amerykański gitarzysta z Detroit

Prowadzący koncerty główne:

 • Jan Chojnacki  (dziennikarz, Program III PR)
 • Andrzej Jerzyk (Radio Centrum Kalisz, Forum Okolice Blues, portal www.blues.com.pl)

Wieczorem zapraszamy na koncerty klubowe i jam session, w restauracjach i pubach. Wystąpią tam:  INNES SIBUN BAND (UK), AD ACTA (SK), BLUES DÉJA VU (EE) i inni oraz zespoły z naszego regionu: MAHOŃ BLUES CAFÉ i GAZ BLUES GRUPA.

Dla wielbicieli akustycznych dźwięków przygotowano wieczorne małe koncerty akustyczne, które umiejscowione będą w trzech miejscach w centrum miasta. To propozycja dla tych, którzy wolą bardziej klimatyczną odmianę bluesa. Wystąpią m.in.: JOSTEIN FORSBERG & MORTEN OMLIT (NO), MICHAŁ KIELAK & ROMAN PUCHOWSKI (PL), YELLOW CAB (PL) i inni.

Jako imprezy towarzyszące w sobotnie (16.07) przedpołudnie proponujemy pokazy sprzętu muzycznego połączone z prezentacją wydawnictw bluesowych.

W sumie w ciągu trzech dni festiwalu, w ramach wszystkich wydarzeń wystąpi ponad 30 wykonawców, około 160 muzyków.

Bilety i karnety do nabycia: www.ticketpro.pl
Bilety na koncerty czwartkowe do nabycia przed koncertem

Magazyn Gitarzysta jest patronem festiwalu.

Zapraszamy!