Mike Stern Band na dwóch koncertach w Polsce

Newsy
Mike Stern Band na dwóch koncertach w Polsce

Mike Stern, jeden z najlepszych gitarzystów jazzowych wystąpi wraz z zespołem w Polsce w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego Drum Fest.

Dzięki swojej karierze, która sięga już trzech dekad i dyskografii zawierającej ponad tuzin eklektycznych i innowacyjnych nagrań, pięciokrotnie nominowany do nagrody Grammy, Mike Stern uznawany jest za jednego z najlepszych jazzowych gitarzystów oraz kompozytorów swojej generacji.

Mike Stern urodził się w Bostonie w styczniu 1953 roku. Studiował na Berklee College of Music. Po studiach, rozpoczął karierę gitarzysty w Blood, Sweat & Tears, miał wtedy 22 lata. Po krótkim epizodzie w zespole fusion Billiego Cobhama w latach 1979-1980, przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie został wytypowany przez Milesa Davisa do grania kluczowej roli w świętowaniu powrotu zespołu Davisa w 1981 roku (w zespole grali również basista Marcus Milles, perkusista Al Foster, perkusista Mino Cinelu oraz saksofonista Bill Evans). W czasie trzyletniej współpracy z Milesem, Stern zagrał na trzech jego płytach. W latach 1983-1985 występował podczas tras koncertowych z zespołem Jaco Pastoriusa Word of Mouth Band.

Latem 1986, Stern wyruszył w trasę z Davidem Sanbornem, a następnie dołączył do elektryzującej edycji Steps Ahead, grając z Mikem Mainierim, Michaelem Breckerem, Darrylem Jonesem i Stevem Smithem.

Lata 90. okazały się dla Sterna bardzo płodne i udane. Jego nagranie z 1993 "Standards (And Other Songs)", pozwoliły mu uzyskać tytuł najlepszego gitarzysty roku gazety Guitar Player. W 1994 i 1986 roku został nominowany do nagrody Grammy za "Is What It Is oraz The Lines".

W 1997, Stern nagrał "Give And Take" z Johnem Patituccim, Jackiem DeJohnettem, Donem Aliasem oraz ze specjalnymi gośćmi Michaelem Breckerem oraz Davidem Sanbornem. Utwory z tej płyty pozwoliły Sternowi zdobyć nagrodę Orville’a W. Gibson dla najlepszego gitarzysty jazzowego. Jego kolejna płyta "Voices" z 2001 roku dała Sternowi kolejną nominację do nagrody Grammy.

Kolejny album "Who Let The Cats Out", tym razem z zespołem Heads Up International w składzie Richard Bona, Anthony Jackson, Meshell Ndegeocello, Chris Minh Doky, Victor Wooten, Roy Hargrove, Bob Franceschini, Bob Malach, Dave Weckl, Kim Thompson, Gregoire Maret, Jim Beard, przyniosło czwartą już dla Sterna nominację do nagrody Grammy.

W 2007 roku, na Międzynarodowym Festiwalu Jazz de Montreal, Stern został uhonorowany nagrodą Milesa Davisa, za swój znaczący wkład w muzykę jazzową. W trakcie tego Festiwalu, Stern dołączył także do sławnych za swoje elektryzujące koncerty Yellowjackets. Ich wspólna płyta "Lifecycle" jest przez wielu uważana za najbardziej innowacyjny oraz zapadający w pamięć album jazzowy. "Lifecycle" został później nominowana do nagrody Grammy z najlepszy dotychczasowy album jazzowy.

Krążek Sterna z 2009 "Big Neighborhood", zawiera długa listę utalentowanych muzyków: Steve Vai, Eric Johnson, Esperanza Spalding, Richard Bona, zespół Medeski Martin & Wood, Dave Weckl, Terri Lyne Carrington, Cindy Blackman, Lionel Cordew, Chris Minh Doky, Lincoln Goines, Bob Franceschini, Bob Malach, Randy Brecker oraz Jim Beard. Muzycy ci, pomogli Sternowi w jego nigdy niekończącej się pogoni za nowym i lepszym groovem.

"Stern jest jednym z najlepszych gitarzystów elektrycznych swojego pokolenia..." - Mike Zwerin

Mike Stern Band w składzie: Mike Stern (gitara), Dave Weckl (perkusja), Chris Minh Doky (bass), Bob Malach (saksofon) wystąpi 29 października we Wrocławiu i dzień później w Opolu.

29.10.2011 - Wrocław, Filharmonia Wrocławska, godz 19.00
30.10.2011 - Opole, Teatr im. Jana Kochanowskiego, godz. 19.15

Cena biletów: 89 zł w przedsprzedaży i 99 zł w dniu koncertu.