Suwałki Blues Festival 2011

Newsy
Suwałki Blues Festival 2011

W dniach 14-16 lipca 2011 odbędzie się czwarta edycja Suwałki Blues Festival.

Suwałki Blues Festival to prawdziwe, trzydniowe święto bluesa w tej części Europy. Wystąpi ponad 30 wykonawców z USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Serbii, Belgii, Francji, Niemczech, Słowacji, Danii, Holandii, Czech, Estonii, Łotwy i Polski. Po bardzo pozytywnych doświadczeniach z lat ubiegłych liczymy na jeszcze większe zainteresowanie mieszkańców miasta i turystów z Polski i z zagranicy.

W tym roku festiwal potrwa trzy dni. Rozpocznie się w czwartek 14 lipca koncertem w patio Urzędu Miasta. Wystąpią śpiewające i grające damy polskiego i europejskiego bluesa: Magda Piskorczyk (PL), Beata Kossowska & United Blues Experience (PL/DE) i Maggie Bell & Dave Kelly (UK). A wieczorem zapraszamy na koncerty w klubach jednej z najlepszych rodzimych formacji Boogie Boys i reprezentujących lokalną scenę bluesową Corner Band.

Powtarzamy jak w roku ubiegłym cieszącą się dużym powodzeniem formę prezentacji muzyki bluesowej tzw. śniadania bluesowe, które proponujemy w dniach 15 i 16 lipca. Zapraszamy do spędzenie porannych chwil przy akustyczno-elektrycznej muzyce bluesowej na żywo w suwalskich restauracjach i pubach. Zaprezentują się m.in.: Louie Fontaine & Black Horses (DK), Bluespoint (PL), Doktor Blues i inni. A w menu restauracji znajdą się specjalne śniadaniowe potrawy związane z bluesem.

W godzinach po południowych zapraszamy na mniejsze koncerty plenerowe w centrum miasta. Dwie sceny na ul. Chłodnej i scena przy ul. Kościuszki. Wystąpią zespoły znane już w polskim środowisku bluesowym jak: Easy Rider, Free Blues Band, Zydeco Flow, Tortilla, F.B.I Blues Band, Blues Maszyna i Mississippi Blues Band.

Główne koncerty, jak w roku ubiegłym, odbywać się będą 15 i 16 lipca na dwóch dużych scenach w centrum miasta (scena przy ratuszu miejskim i scena w parku Konstytucji 3 Maja). Usłyszymy tam gwiazdy festiwalu z USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Serbii, Francji, Niemczech i Polski czyli:

The Blues Band (UK) - legenda brytyjskiego bluesa, uznawany w całej Europie i poza nią za jeden z najlepszych rhythm & bluesowych zespołów, był inspiracją dla wielu innych wykonawców bluesowych. The Blues Band czyli: Paul Jones, Dave Kelly, Tom McGuiness, Gary Fletcher i Rob Townsend

Ana Popović Band (CS/NL) - serbska gitarzystka i wokalistka bluesowa, nagrywa płyty w USA, w środowisku bluesowym nazywana kobiecym wcieleniem Jimiego Hendrixa

Julian Sas (NL) - jeden z najbardziej znanych europejskich gitarzystów bluesowych

Martyna Jakubowicz (PL)

Maggie Bell & Dave Kelly (UK) - szkocka wokalistka blues-rokowa, nazywana brytyjska odpowiedzią na Janis Joplin, w duecie z Dave Kelly (The Blues Band).

Shakin’ Dudi (PL)

Perfect (PL)

B.B. & The Blues Shacks (DE) - jeden z najlepszych europejskich zespołów bluesowych

Juwana Jenkins (USA) & The Mojo Band (CZ/SK) - energetyczna, bluesowo-soulowa wokalistka z Philadelphii, z towarzyszeniem najlepszych muzyków z Czech i Słowacji

Innes Sibun Band (UK) - brytyjski gitarzysta, współpracował z Robertem Plantem

Ag Weinberger Band (RO/PL) - gitarzysta,  kompozytor, wokalista i producent, pochodzący z Transylwanii jeden z najbardziej znanych bluesmanów w Europie Wschodniej

Prowadzący koncerty główne:

Jan Chojnacki (dziennikarz, Program III PR)
Andrzej Jerzyk (Radio Centrum Kalisz, Forum Okolice Blues, portal www.blues.com.pl)

Wieczorem zapraszamy na koncerty klubowe i jam session, w restauracjach i pubach. Wystąpią tam: Innes Sibun Band (UK), Ad Acta (SK), Blues Déja Vu (EE) i inni oraz zespoły z naszego regionu: Mahoń Blues Café i Gaz Blues Grupa.

Dla wielbicieli akustycznych dźwięków przygotowano wieczorne małe koncerty akustyczne, które umiejscowione będą w trzech miejscach w centrum miasta. To propozycja dla tych, którzy wolą bardziej klimatyczną odmianę bluesa. Wystąpią m.in.: Michał Kielak & Roman Puchowski (PL), Yellow Cab (PL), Jostein Forberg & Mortne Omlit (NO) i inni.

Jako imprezy towarzyszące w sobotnie (16.07) przedpołudnie proponujemy pokazy sprzętu muzycznego połączone z prezentacją wydawnictw bluesowych.

W sumie w ciągu trzech dni festiwalu, w ramach wszystkich wydarzeń wystąpi ponad 30 wykonawców, około 160 muzyków. Liczymy na udział ponad kilku tysięcy słuchaczy (mieszkańców Suwałk, turystów z kraju i z zagranicy).

Magazyn Gitarzysta jest patronem festiwalu.