Gwiazda world music Susana Baca we Wrocławiu

Newsy
Gwiazda world music Susana Baca we Wrocławiu

Susana Baca, bosonoga królowa world music z Peru, laureatka nagrody Grammy we wrześniu po raz pierwszy odwiedzi Polskę.

Susana Baca jest jedną z postaci, które odegrały kluczową rolę w odrodzeniu popularności muzyki afroperuwiańskiej zarówno w Peru jak i na całym świecie. Jej głos nie bez powodu porównywany jest często z głosem Cesarii Evory i Celii Cruz. Gazeta The New York Times napisała o niej "Wyrosły z tradycji afrykańsko - peruwiańskich głos Susany Baca tworzy swoją własna tradycję. Piękny, zimny, doniosły głos."

Muzyka artystki stanowi połączenie tradycji z tym, co współczesne. Podczas występów zespół towarzyszący Susanie korzysta z typowego dla tamtego rejonu instrumentarium, takiego jak cajón ("drewniane pudło", oryginalnie odwrócona do góry nogami skrzynka na owoce), guapeo (wykonany z gliny garnek) oraz quijada (wykonana z oślej żuchwy). Całości dopełniają kontrabas oraz gitara akustyczna. Baca chętnie korzysta też z bogactwa brzmień brazylijskich, bądź kubańskich.

Artystka tak mówi w jednym z wywiadów o swoich muzycznych fascynacjach: "Dla mnie muzyka Kuby, Kolumbii, Ekwadoru, Argentyny, Wenezueli czy Portoryko jest równie bliska jak moja rodzima. Bywałam w wielu miejscach Ameryki Łacińskiej zamieszkałych przez potomków kultury afrykańskiej. Większość z nich stanowią biedne i zapomniane miejsca. (...) Staram się spisywać, a potem prezentować pieśni pochodzące właśnie z tamtych rejonów, oddając tym samym cześć obecności kultury afrykańskiej, która nadała kształt Ameryce Łacińskiej.(...)"

Wypełnione po brzegi liryką pieśni Susana Baca pisze często we współpracy ze znanymi latynoskimi poetami, a opisy niezwykle sugestywnych obrazów i sytuacji wyśpiewuje delikatnym i nieco melancholijnym głosem. Razem z mężem, Boliwijczykiem Ricardo Pereyrą, Baca założyła fundację The Instituto Negrocontinuo. W ich posiadłości w Chorillos para szerzy wiedzę o muzyce, tańcu kulturze afroperuwiańskiej. W 2002 roku jej album "Lamento Negro" został uznany przez akademię Latin Grammy Award za najlepszy album folkowy roku. Ten sam album otrzymał nominację w kategorii "Best World Music Album".

Susana Baca uczestniczyła również, w nagrodzonym kolejną Grammy, projekcie super-grupy folkowej Los Super Seven razem z meksykańskimi gwiazdami z zespołu Los Lobos oraz legendą brazylijskiej sceny Caetano Veloso. Jednak największy sukces odniosła wydaną w 2000 roku płytą "Eco de Sombras". Wraz ze specjalnymi gośćmi na płycie (m in.John Medeski i Tom Waits) udało jej się połączyć wrażliwość tych nowoczesnych artystów z problemami czarnych niewolników i walce o przetrwanie peruwiańskich rolników.

Do Wrocławia Baca przyjedzie promować swój najnowszy album "Afrodiaspora". Zgodnie z zapowiedzią składający się z 11 utworów materiał napisany został we współpracy z grupą wybitnych kompozytorów, Javierem Ruibalą, Ivanem Benavidesem oraz Javierem Lazo, a w warstwie muzycznej na "Afrodiasporze" usłyszymy między innymi rytmy portorykańskie, meksykańskiego walczyka, kubańską salsę i kolumbijską cumbię.

Ethno Jazz Festival - Muzyka Świata
19.09.2011

Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław
godz.20.00

Ceny biletów:
100 zł - I miejsca,
75 zł - II miejsca,
50 zł - balkon,
30 zł - wejściówki (studenci i uczniowie)

rezerwacje: bilety@o2.pl