Festiwal Blues nad Bobrem ’11 - warsztaty muzyczne

Newsy
Festiwal Blues nad Bobrem ’11 - warsztaty muzyczne

Ruszyły zapisy na warsztaty w ramach XXI Festiwalu Blues nad Bobrem.

Można już zapisywać się na warsztaty bluesowe odbywające się w trakcie trwania tegorocznej edycji festu. Do wyboru są klasy wokalu, gitary, gitary akustycznej, basu, perkusji, harmonijki, klawiszy oraz fotografii. Impreza po raz drugi odbędzie się w Zamku Kliczków koło Bolesławca.

XXI Festiwal Blues nad Bobrem potrwa od 8 do 15 sierpnia. Tradycyjnie już głównym punktem imprezy będą warsztaty bluesowe im. Wojtka Seweryna. Przyjazd wszystkich uczestników zaplanowany jest już na 7 sierpnia. Tego dnia organizatorzy zapraszają na pierwszą kolację i pierwsze wspólne jam session. Warsztaty wokalne poprowadzą Krystyna Prońko, Jacek Siciarek oraz Aleksandra Sozańska-Kut. Mistrzami gitary będą m.in. Artur Lesicki, Krzysztof "Puma" Piasecki, Katarzyna Maliszewska. Na gitarze akustycznej uczyć grać będzie Roman Puchowski. Za warsztaty basowe odpowiedzialni będą Wojciech Pilichowski i Tomasz Grabowy. Grę na perkusji poćwiczyć można będzie na lekcjach Tomasza Łosowskiego i Zbigniewa Lewandowskiego, a Bartosz Łęczycki i Roman Badeński poprowadzą zajęcia z gry na harmonijce. Umiejętności klawiszowe warsztatowiczów rozwijać będzie Paweł Serafiński, a tajniki fotografii będzie można zgłębić na zajęciach Grzegorza Sidorowicza.

W tym roku obecność WOJTKA PILICHOWSKIEGO na warsztatach będzie związana z jeszcze jednym ważnym przedsięwzięciem. 12 sierpnia w Zamku Kliczków odbędzie się sesja nagraniowa, w trakcie której zostanie zarejestrowany na płycie DVD koncert live zespołu "Pi Band", którego Wojtek jest filarem. W przedsięwzięciu uczestniczyć będą także warsztatowicze, którzy wejdą w skład chórków i zasilą grupę instrumentalistów. Przez kilka dni będzie można obserwować przygotowania do nagrania, co dla przyszłych muzyków może okazać się ciekawym doświadczeniem.

Ważnym elementem tegorocznych warsztatów będą również wykłady. Warsztatowicze dowiedzą się na nich m.in., na czym polega praca w zespole muzycznym oraz jak go zakładać i nim zarządzać. Zaplanowane są wystąpienia na temat historii muzyki rozrywkowej oraz zagadnień prawnych zwianych z rynkiem muzycznym. Odbędą się zajęcia logopedyczne, które zrealizuje Ola Sozańska-Kut, a tajniki realizacji dźwięku przybliży warsztatowiczom Błażej Domański. Zajęcia typu combo, polegające na praktycznym ćwiczeniu w zespole, poprowadzi specjalista w tym zakresie, mający doświadczenie wyniesione z innych odbywających się w kraju tego typu warsztatów Tomek Świerk.

Rok 2010 okazał się być przełomowym dla Festiwalu, który został przeniesiony do neorenesansowego Zamku Kliczków, a liczba warsztatowiczów sięgnęła 183 uczestników - wspaniałych, czujących bluesa ludzi w bardzo różnym wieku. Najmłodszy uczestnik liczył sobie 10 lat, a najstarszy blisko 70. Ta wielopokoleniowość stanowi jedną z największych wartości warsztatów bluesowych w Kliczkowie. Spotykają się na nich ludzie, którzy kochają muzykę i to uczucie łączy ich trwale, pokonując wszelkie możliwe podziały. Na zeszłoroczny Festiwal zjechała się również plejada wybitnych polskich muzyków. Większość z nich przez lata związana była z Festiwalem Blues nad Bobrem. Stawili się oni ponownie, by uczcić jubileuszową XX edycję.

Dla uczestników warsztatów stworzone zostały 3 pakiety - brązowy w cenie 600 zł, zapewniający udział w warsztatach, srebrny w cenie 1000 zł, gwarantujący dodatkowo 9 noclegów w pensjonatach w Kliczkowie oraz pakiet złoty za 1500 zł, zawierający 9 noclegów w Zamku Kliczków wraz z pełnym wyżywieniem, dostępem do basenu oraz sauny. Każdy z pakietów zawiera ponadto ubezpieczenie.

Warto zaznaczyć, że festiwal odbywa się w zabytkowym Zamku Kliczków, otoczonym przez piękne Bory Dolnośląskie oraz rzekę Kwisę. Uczestnicy Festiwalu mogą liczyć więc na świeże powietrze oraz ekologiczną przestrzeń. Ćwiczenia odbywają się w zamkowych komnatach. Warsztatowicze mogą korzystać z romantycznego dziedzińca zamkowego, na którym mogą ćwiczyć, siedząc na ławeczce w cieniu drzewa. Pakiet złoty, obok wspomnianych już atrakcji, gwarantuje zdrowe jedzenie w nieograniczonych ilościach (stół szwedzki) oraz dostęp do wody mineralnej przez cały dzień bez ograniczeń, co jest wspaniałym udogodnieniem w upalne dni. Ponadto stwarza znakomitą atmosferę i możliwość przebywania w jednym miejscu z muzykami i wykładowcami. Organizatorzy wyszli na przeciw sugestiom i oczekiwaniom zeszłorocznych uczestników festiwalu i dlatego do prowadzenia zajęć typu combo zatrudnili specjalnie Tomasza Świerka.

Aby zapisać się na warsztaty, należy do 30 czerwca wypełnić formularz znajdujący się na stronie:
www.bluesnadbobrem.pl