Black Wine - Grzywacz, Nakamura, Penn

Newsy
Black Wine - Grzywacz, Nakamura, Penn

"Black Wine" to najnowsza płyta nagrana przez trio złożone z wybitnych muzyków: Maćka Grzywacza, Yasushi Nakamurę i Clarence’a Penna.

Oddajmy głos Rafałowi Szyjerowi, gitarzyście i dyrektorowi artystycznemu gdańskiej szkoły muzycznej Musicollective:

"Czasami jest tak, że trudno określić to, czego doświadczamy. Nie zawsze mamy pod ręką terminy, słowa opisujące nasze doznania… Tak jest z tą płytą. Oryginalność tego wydawnictwa wymagałaby adekwatnego opisu, a nie jestem przekonany  czy to jest możliwe. Słuchając kompozycji zawartych na płycie w pierwszym momencie nie wiemy z czym mamy do czynienia. Czujemy jednak, że jest to coś wyjątkowego, niespotykanego. Nowego. Siłą tej muzyki jest jej nieokreśloność, a zarazem perfekcjonizm - co w wypadku klasy muzyków nie powinno dziwić. Na pewno nie uwiedzie Was ona od razu, jest na to zbyt wyrafinowana. Niczym doskonały trunek zdobywa nas powoli ale całkowicie, dogłębnie. Tytuł dobrany zatem celnie! Doskonałe, wielowarstwowe, oryginalne  kompozycje oraz świetna realizacja tworzą osobliwy i oryginalny  charakter płyty. Nie jest to Jazz lansowany ostatnimi czasy…daleko mu do smooth, fusion czy world. Jest to muzyka bezkompromisowa, miejska, zdystansowana. ‘Industrial jazz’ chciało by się rzec… Nie oznacza to jednak, że jest beznamiętna - wręcz przeciwnie! Czasami zaskakuje niespotykanymi zwrotami, rozwiązaniami czy cytatami ale zawsze jest opanowana i nie poddaje się - z pozoru- emocjom. Bowiem dopiero po kilkukrotnym przesłuchaniu zauważamy drugą płaszczyznę, zwracamy uwagę na logikę utworów i ich ładunek - nie tylko intelektualny. Nawiązujemy dialog z tym co się dzieje i możemy w pełni partycypować w całym spektrum tego zjawiska, jakim jest ‘Black Wine’."

Maciej Grzywacz - gitarzysta, kompozytor i aranżer. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Wyższą Szkołę Muzyczną w Monachium. Ma na swoim koncie trzy autorskie płyty. Ostatnia z nich to Fourth Dimension z udziałem Macieja Obary, Michała Barańskiego i Łukasza Żyty. Wcześniejsze albumy to Things Never Done, w nagraniu którego wziął udział wybitny kontrabasista z Nowego Yorku Avishai Cohen, oraz Forces Within z udziałem kanadyjskiego perkusisty Tylera Hornby. Maciek Grzywacz był dwukrotnie nominowany do Fryderyka.
www.maciekgrzywacz.art.pl

Yasushi Yakamura - kontrabasista i kompozytor, urodził się w Tokio, a dorastał w Seattle (USA). Ukończył słynną jazzową uczelnię w Berklee, a jego nauczycielami byli Whit Browne, Hal Crook, Ron Mahdi, John Lockwood i Phil Wilson. Następnie kontynuował studia pod kierunkiem Bena Wolfe w Juliard School. Ma na swoim koncie występy na North Sea Jazz Festival, w Carnegie Hall, i na Monterey Jazz Festival. Współpracował z takimi artystami, jak Carl Allen, Darren Barrett, David Berger, Victor Goines, Wycliff Gordon, Benny Golson, Barbara Lea, Jon Hendricks, Eddie Henderson, Hank Jones, John Pizzareli, Wynton Marsalis, Myron Walden, Loren Schoenberg, Frank Wess, Richard Wyands, Jackie Williams and Phil Wilson. Obecnie zamieszkuje w Nowym Yorku, gdzie występuje w takich miejscach, jak Blue Note, Birdland, Town Hall, Jazz at Lincoln Center.
www.yasushinakamura.com

Clarence Penn - zaliczany jest do grona najwybitniejszych światowych perkusistów. Dzięki swej wszechstronności i umiejętnościom porusza się swobodnie w wielu stylach muzycznych. Swoją karierę rozpoczynał jako piętnastolatek, a w jej trakcie koncertował i nagrywał płyty z prawdziwymi gwiazdami na muzycznym firmamencie: Dave Douglas, Betty Carter, Ellis Marsalis, Wynton Marsalis, Jacky Terrasson, Roberta Flack, Dizzy Gilespie, Dianne Reeves, Michael Brecker, Randy Brecker, Freddie Hubbard, Kenny Barron, Steps Ahead, Mike Stern, Adam Rogers, David Sanchez, Makoto Ozone, Maria Schneider, Joshua Redman. Clarence Penn ma na swoim koncie trzy solowe płyty i wiele albumów z największymi nazwiskami świata jazzowego.
www.clarencepenn.com

Magazyn Gitarzysta jest patronem płyty.