Dave Grohl wspomina Dimebaga

Newsy
Dave Grohl wspomina Dimebaga

W jednym z ostatnich wywiadów lider formacji Foo Fighters, Dave Grohl, podzielił się swoim odczuciami i wspomnieniami na temat zmarłego kilka lat gitarzysty kapel Pantera i Damageplan, Dimebaga Darrella Abbotta.

29 października w Key Club w Kalifornii odbyło się specjalne wydarzenie pod nazwą Dimebash 2010 upamiętniające życie i twórczość nieżyjącego już znakomitego wiosłowego m.in. kultowej Pantery.

Jednym z gości tej imprezy był Dave Grohl, który postanowił podzielić się z przybyłymi swoimi odczuciami na temat Dimebaga: "To było już naprawdę sporo czasu temu kiedy poznałem Dime’a i jego brata Vinnie’ego (brat Dimebaga i perkusista m.in. Pantery - przyp.red.). Było to chyba na Ozzfest w 1998 roku w Anglii. Było to wówczas dziwne, ponieważ Korn odwołał swój występ i w ostatniej chwili zaproponowali nam granie na imprezie. Pomyśleliśmy wtedy, że to będzie super dzielić scenę z takimi tuzami jak Slayer, Pantera czy Ozzy. Bez większego namysłu się zgodziliśmy. Kiedy dotarliśmy na miejsce festiwalu, czuliśmy się jednak trochę nieswojo, ponieważ trochę nie pasowaliśmy do reszty stawki. Ale muzycy z pozostałych kapel przyjęli nas naprawdę z otwartymi ramionami, a najbardziej właśnie Vinnie i Dime. Byli niesamowici. Od tego czasu, a wówczas mieszkałem na Wschodnim Wybrzeżu, kiedy tylko Pantera pojawiła się gdzieś w okolicach Nowego Jorku czy Filadelfii zawsze szedłem zobaczyć ich na żywo. I w ten sposób zostaliśmy przyjaciółmi. Kiedy Dime został zabity wszyscy byliśmy przerażeni. On był jednym z tych ludzi, których kochali wszyscy. Mogłeś być w Foo Fightes, w Slayer, mogłeś być też Justinem Bieberem czy kimkolwiek innym, i tak Dimebag by był twoim najlepszym kumplem. Po śmierci Darrella napisałem list do Vinnie’ego, ponieważ sam przeżyłem śmierć Kurta Cobaina i nie bardzo wtedy wiedziałem co będzie dalej. Po jakimś czasie dostałem odpowiedź od brata Dime’a i brzmiała ona tak: ‘Wiem, że po takim wydarzeniu ciężko jest sobie wyobrazić dalsze granie muzyki w tym momencie, ale to wróci, to pomoże Tobie przejść przez życie - muzyka’. Niedługo później zostaliśmy przyjaciółmi z Ritą (Haney, długoletnia dziewczyna Dimebaga). Zapraszaliśmy ją na nasze imprezy i bardzo się polubiliśmy. I kiedy dziś mieliśmy wejść na scenę i wykonać ostatni numer, pomyślałem sobie dlaczego wszyscy tu dziś jesteśmy. A jesteśmy tu dlatego, bo Dimebag był jednym z najfajniejszych ludzi na tej planecie. Także kiedy Rita zadzwoniła do mnie i powiedziała, że organizuje imprezę poświęconą Dime’owi, wiedziałem, że będę na pewno w niej uczestniczył".

Całość dochodu ze zorganizowanej imprezy (dochód z biletów, sprzedaży koszulek i innych gadżetów, a także dochód z punktów gastronomicznych) został oddany fundacji Ronnie James Dio Stand Up and Shout Cancer Fund, która walczy i pomaga ludziom chorym na raka. W niedługim czasie ukaże się także DVD z tego wydarzenia, a dochód z jego sprzedaży także zasili jedną z fundacji.

W imprezie Dimebash 2010, która była wyprzedana, wzięli udział m.in. Lemmy z Motörhead, Dave Grohl z Foo Fighters, Joey Jordison ze Slipknot, Rob Zombie z Rob Zombie, Simon Wright z Dio, Kerry King i Dave Lombardo ze Slayer, Robb Flynn i Phil Demmel z Machine Head, Chuck Billy z Testament, Tony Campos ze Static-X czy John Boecklin z Devildriver.

Poniżej można zobaczyć klip z imprezy. Jest to utwór "Ace Of Spades" z repertuaru Motörhead, a wykonują go: Lemmy (bas i wokal) i Phil Campbell (gitara) z Motörhead, Dave Grohl (gitara) z Foo Fighters i John Boecklin (perkusja) z Devildriver.

(KK)