Już w poniedziałek: JOE BONAMASSA W WARSZAWIE!

Newsy
Już w poniedziałek: JOE BONAMASSA W WARSZAWIE!

Joe Bonamassa przyszedł na świat 8 maja 1977 roku w Utice w stanie Nowy Jork, dokładnie w 66-te urodziny Roberta Johnsona. Dzięki temu, że jego ojciec Len posiadał sklep z instrumentami, Joe zaczął grać na gitarze Chiquita o pomniejszonej skali już w wieku czterech lat.

Siedem lat później zaczął pobierać lekcje gry, po raz pierwszy występował na scenie przed B.B. Kingiem w wieku 12 lat, a w dwa lata później został zaproszony do udziału w festiwalu Fendera. Wraz z Berrym Oakley'em Juniorem, synem basisty zespołu The Allman Brothers Band, założył zespół The Bloodline, którego członkami byli też m.in.: syn Milesa Davisa Erin Davis i syn Robby'ego Kriegera z grupy The Doors, Waylon Krieger. Zespół wydał jeden album, na którym gościnnie zagrał Warren Haynes. Ale ten zespół znanych muzycznych dzieci to tylko pierwszy etap w karierze Joe, trampolina do wielkiej kariery. O toku, jaki przybrało jego życie zadecydowała miłość do gitar: graniem na tym instrumencie nie tylko zarabia na życie, i zaskarbia sobie miłość tysięcy ludzi na całym świecie (gra ponad 200 koncertów rocznie!), ale też i zwyczajnie sprawia sobie przyjemność. Od najmłodszych lat kolekcjonuje gitary - ma ich ponad 215! Do nagrania płyty zawierającej 11 utworów potrafi użyć 22 różne gitary i 5 wzmacniaczy, natomiast podczas koncertów używa średnio od 5 do 8 różnych instrumentów. W tym Gibsona sygnowanego swoim własnym nazwiskiem, o numerze seryjnym 001, choć, jak mówi, wolałby, żeby to było 007...

Jego muzykę zgrabnie określono "postmodernistycznym bluesem": w muzyce Bonamassy słychać zarówno wpływy bluesa z Delty Missisipi, brytyjskiej Inwazji Bluesowej lat 60-tych, jak i czysto rockowe zagrywki. Tym, co łączy te elementy w spójną całość, jest wirtuozeria, nad którą młody mistrz nieustannie pracuje. Lubi też swoją wiedzą dzielić się z małymi adeptami gitary, i muzyki w ogóle: uczestnicząc w programie "Blues in the Schools" podróżuje po amerykańskich szkołach, by zachęcać dzieci do zainteresowania bluesem. Jak mówi, dawno temu poświęcił się muzyce, i, choć to wymaga wyrzeczeń, nie żałował tej decyzji ani przez chwilę. Z tej decyzji są też zadowoleni jego fani, którzy swego mistrza obdarzają nieziemskim uwielbieniem, tłumnie zjawiając się na wszystkich jego koncertach.

Bonamassa jest częstym gościem na listach przebojów: wydana w 2003 roku płyta "Blues Deluxe", promująca obchodzony wtedy Rok Bluesa, dotarła do pierwszego miejsca na bluesowej liście Billboardu, podobnie, jak wydany w 2006 roku album "You & Me". Wszystkie dotychczasowe płyty Bonamassy święciły wielkie sukcesy: te, które nie znalazły się na pierwszym miejscu listy Billboardu, docierały przynajmniej do pierwszej dziesiątki. W maju 2009 roku Joe Bonamassa zagrał koncert w słynnej londyńskiej Royal Albert Hall, na który bilety wyprzedane zostały w ciągu niecałego tygodnia! To niezwykłe wydarzenie, które sam artysta opisuje jako kulminacyjny punkt 20 lat spędzonych na scenie, wydane zostało na płycie DVD. Tamtego wieczoru obok Bonamassy na scenie pojawili się też goście specjalni, legendy brytyjskiej sceny muzycznej, Eric Clapton i Paul Jones.

21 września ukazała się nowa płyta artysty, promująca projekt o nazwie "Black Country", który oprócz Joe Bonamassy firmują: Glenn Hughes (Deep Purple, Black Sabbath, Trapeze), Jason Bonham (Led Zeppelin) i Derek Sherinian (Dream Theater). Niedługo też w sklepach ukaże się zapis CD koncertu z Royal Albert Hall, który w ubiegłym roku wydany został jako dwupłytowe DVD.

Pełna dyskografia Joe Bonamassy zawiera następujące tytuły: "A New Day Yesterday" (2000), "So, It's Like That" (2002), "A New Day Yesterday Live" (2002), "Live At The Cabooze" (2002), "Blues Deluxe" (2003), "Had To Cry Today" (2004), "A New Day Yesterday: Live" (2005), "Live At Rockpalast" (2005), "You & Me" (2006), "Sloe Gin" (2007), "Live From Nowhere In Particular" (2008), "The Ballad of John Henry" (2009), "Joe Bonamassa: Live From Royal Albert Hall" - DVD (2009), "Black Rock" (2010), "Black Country", "Joe Bonamassa: Live From Royal Albert Hall" - CD (19 października 2010).

Joe Bonamassa - gitara i wokal
Carmine Rojas
- gitara basowa
Bogie Bowles -
perkusja
Rick Melick
- instrumenty klawiszowe i wokal

Gdzie: klub PALLADIUM, Warszawa
Kiedy: w poniedziałek, 25 października 2010 r., godz. 20.00

ZAPRASZAMY!

(MNK)