Riverside

Newsy
RIVERSIDE to zespół, który z powodzeniem eksportuje polskiego art rocka w najdalsze zakątki świata. Ich ostatni album, Second Life Syndrome, zbiera znakomite recenzje w najważniejszych progresywnych magazynach nie bez przyczyny.
RIVERSIDE to zespół, który z powodzeniem eksportuje polskiego art rocka w najdalsze zakątki świata. Ich ostatni album, Second Life Syndrome, zbiera znakomite recenzje w najważniejszych progresywnych magazynach nie bez przyczyny. Jest mocno, melodyjnie i niezwykle ekspresyjnie. Zbierają więcej pochlebnych recenzji niż nowy Marillion. Wystarczy przywołać kilka opini na ProgArchives' po premierze 'Second Life Syndrome': 'This band is a sensation! What a stunning album!' 'Essential: a masterpiece of progressive music'

Sami o sobie: "Riverside to sposób na dźwiękową ekspozycję obrazów, snów, fantazji i marzeń. To pomysł na uzewnętrznienie emocji, na ucieczkę od szarości i przekoloryzowanej nienaturalności dnia powszedniego. To muzyka inspirowana czasem, miejscem, myślą i słowem, wytworem wyobraźni własnej i innych ludzi. To radość i smutek, szept i krzyk".

Pierwsze od momentu wydania "Out Of Myself" występy na żywo odbyły się 6 i 7 marca 2004 w zaprzyjaźnionym warszawskim klubie "Progresja" oraz 27 marca we wrocławskim klubie "Kolor", gdzie, ku zaskoczeniu wszystkich, na koncert "nieznanego" zespołu przybyło prawie 600 osób. W maju (1-15 maja 2004) ruszyła pierwsza trasa koncertowa Riverside - "Progressive Tour" obejmująca 12 miast.
W międzyczasie Riverside zaczął gościć w audycjach radiowych w kraju i za granicą. Okazało się, że nie tylko tych prezentowanych w późnych godzinach wieczornych i nocnych. "Loose Heart" zagościło na liście przebojów radiowej Trójki zaś utwór "Out Of Myself" dotarł m.in. do pierwszego miejsca warszawskiego Radia 94 oraz Rockowej Listy Przebojów radiowej Jedynki. Ciekawostką był również fakt, że jeszcze przed premierą światową, płyta "Out Of Myself" uznana została przez brazylijski zin internetowy "Progressive Rock & Progressive Metal" płytą miesiąca lipca 2004.
21 września 2004 "Out Of Myself" doczekało się swojego światowego wydania nakładem amerykańskiego wydawnictwa Laser's Edge, w zmienionej szacie graficznej autorstwa Travisa Smitha (znanego z okładek m.in. Opeth, Anathema). W związku z tym, 3 października Riversajdzi pokazali się na swoim pierwszym zagranicznym koncercie podczas festiwalu Progpower 2004 w miejscowości Baarlo w Holandii.
Riverside wystąpił u boku takich gwiazd jak Devin Townsend i The Gathering i został okrzyknięty największą niespodzianką festiwalu. Jeszcze w trakcie występu sprzedały się w sklepie wszystkie płyty i koszulki zespołu.
Ukoronowaniem roku 2004 było bardzo dobre przyjęcie "Out Of Myself" we wszelkich notowaniach i podsumowaniach roku 2004 w mediach, zarówno w kraju jak i za granicą. Zespół zyskał sobie m.in. tytuły debiutanta roku (miesięcznik Metal Hammer) oraz nadziei roku (belgijska witryna Prog-Nose).
Rok 2005 to na dobry początek premiera minialbumu "Voices In My Head" oraz pierwsza w historii zespołu europejska trasa koncertowa.

Znamy już oficjalne daty premiery nowej płyty Riverside "Rapid Eye Movement".
Ostatnia części trylogii "Reality Dream", pojawi się w naszym kraju we wszystkich dobrych sklepach muzycznych 24 września 2007 r. nakładem wydawnictwa Mystic Production.
Natomiast światowa premiera nowego albumu to 28 września (Europa) i 9 października (Stany Zjednoczone).

Skład zespołu:
Mariusz Duda - wokal, bass
Piotr Grudziński - gitary
Michał Łapaj - instrumenty klawiszowe
Piotr Kozieradzki - perkusja

16 października 2007 roku o godz. 20:00 zespół Riverside wystąpi w Zabrzu w CK Wiatrak. Będzie to koncert w ramach trasy "Rapid Eye Movement".
Bilety: 28 pln (przedsprzedaż) i 33 pln (w dniu koncertu).

{LINK:www.riverside.art.pl}