Nowa gwiazda Avant Art Festival - koncert finałowy The Thing & Otomo Yoshihide

Newsy
Nowa gwiazda Avant Art Festival - koncert finałowy The Thing & Otomo Yoshihide

Tego nikt się nie spodziewał. Avant Art Festival potrwa o jeden dzień dłużej! 4 października 2010 r. we wrocławskim Imparcie wystąpi wybitny duet:  mistrzowie improwizacji - The Thing i japoński geniusz jazzu - Otomo Yoshihide.

Jeśli ktoś sądził, że na temat  tegorocznej edycji Avant Art Festival wie już wszystko, to najwyraźniej nie docenił spontaniczności dyrektora festiwalu. Kostas Georgakopulos znany jest z tego, że lubi zaskakiwać. Tym razem postanowił przedłużyć festiwalowy weekend i zakończyć go mocnym akcentem. We Wrocławiu zagrają wspólnie The Thing i Otomo Yoshihide. - The Thing Matsa Gustafssona z Otomo Yoshihide to jedyny koncert w Polsce. Na koniec festiwalu absolutny hit, obok siebie staną chyba najwybitniejszy saksofonista barytonowy sceny improwizowanej  i najwybitniejsza postać współczesnej japońskiej awangardy i jazzu - komentuje dla Magazynu Gitarzysta Kostas Georgakopulos, dyrektor Avant Art Festival.

Szwedzko-norweska grupa The Thing rozpoczęła działalność w lutym 2000 roku podczas serii koncertów i sesji nagraniowych w Sztokholmie. Uznawani są powszechnie za jeden z dwóch (obok grupy Atomic) najciekawszych skandynawskich zespołów wykonujących muzykę improwizowaną. Ich twórczość wywodzi się z tradycji niemieckiego, brytyjskiego i amerykańskiego free jazzu lat sześćdziesiątych. Wszystkie do tej pory wydane płyty (The Thing, Action Jazz, Live At Bla, Garage, Sounds Like A Sandwich, I See You Baby) były znakomicie przyjęte zarówno przez krytyków, jak i fanów. Recenzent "All About Jazz" stwierdził: Koncerty tych trzech znakomitych improwizatorów są niesamowitą mieszanką tradycji, awangardy, energii i szaleństwa; w rezultacie otrzymujemy dawkę wspaniałej muzyki, na którą po prostu nie sposób pozostać obojętnym.

Yoshihide Otomo jest japońskim awangardowym gitarzystą, turntablistą, multiinstrumentalistą, liderem zespołów i kompozytorem. Współpracował m.in. z Billem Laswellem, Johnem Zornem i Fredem Frithem. Nagrywa i występuje również solo. W roku 1990 założył legendarną grupę Ground Zero - mieszankę noise rocka i awangardy. Znany z projektów:  Double Unit Orchestra, Filament, Otomo Yoshihide's New Jazz Ensemble. Celluloid Machine Gun - "muzyki świata w stylu filmów z Hong-Kongu", a także Mosquito Paper, którego nazwa jest slangowym określeniem tabloidu wypełnionego plotkami.

Otomo Yoshihide i The Thing połączyli swoje siły, by w 2009 roku wydać wspólną płytę zatytułowaną Shinjuku Crawl. Szaleństwo skandynawskich instrumentalistów w połączeniu z niezwykłością improwizacji Otomo przyniosło efekt w postaci wspaniałego i oryginalnego krążka, który znaczy ważny ślad  w dziedzinie kolaboracji muzycznych.

The Thing i Otomo Yoshihide zagrają ostatniego dnia festiwalu, 4 października 2010 r., w CS Impart we Wrocławiu. Oprócz nich podczas Avant Art Festival pojawią się też m.in. Maja Ratkje, James Plotkin&Mick Harris, Arve Henriksen&Jan Bang, Jono El Grande i Offonoff, a spektakl wystawi m.in. słynny Verdensteatret.

Bilety na poszczególne wydarzenia festiwalu w przedsprzedaży w cenie od 15 do 40 złotych, karnet - 110 złotych. Więcej informacji na stronie: www.avantfestival.pl

 

Magazyn Gitarzysta jest patronem wydarzenia.