PROGRESSIVE TOUR VOL.III

Newsy
PROGRESSIVE TOUR VOL.III

PROGRESSIVE TOUR VOL.III - pod taką nazwą w październiku br. odbędzie się seria koncertów zespołów: DIVISION BY ZERO, DISPERSE oraz IN THE TWILIGHT.

Division by Zero to formacja stworzona przez artystów, dla których muzyka stała się częścią ich życia. Droga do powstania Division by Zero była długa i kręta, poszczególni członkowie zespołu grywali ze sobą w różnych projektach i kombinacjach: Leszek Trela wraz z Michałem Wieczorkiem założyli swój pierwszy zespół o nazwie Abnormal Fiction, po rozpadzie bandu Leszek wraz z Patrykiem Kumorem założyli zespół o nazwie Hollow, natomiast Michał Wieczorek wszedł w skład grupy Bronx, w której grał już Mariusz Prętkiewicz. W marcu 2003 roku cała czwórka powołała do życia zupełnie nowy zespół - Division by Zero. Nazwa ma charakter symboliczny.

Division by Zero to zdolność do pokazywania myśli za pomocą dźwięków i podziałów, które teoretycznie są błędne i niemożliwe do zrealizowania. Nazwa ta odnosi się też bezpośrednio do gatunku muzycznego, prezentowanego przez grupę, to jest progresywnego rock-metalu. Początkowo aranżacje utworów miały charakter instrumentalny, gdyż z rozmaitych powodów zespół nie potrafił znaleźć odpowiedniej osoby na miejsce wokalisty. W tym czasie DBZ zarejestrował pierwszy promocyjny krążek pt. 'Code of Soul'. Dopiero w lutym 2005 roku, po dwóch latach poszukiwań, w szeregi Divsion by Zero wstąpił Sławek Wierny. Gdy utwory nabrały ostatecznego kształtu, członkowie zespołu postanowili zarejestrować nowy materiał w studiu nagraniowym MAQ Records. Demo promocyjne 'out of body experience' miało stać się przedsmakiem tego, co Division by Zero ma do zaoferowania. W grupie duży nacisk kładzie się na odpowiednie proporcje pomiędzy energią uwalnianą przez ciężkie gitarowe riffy, a klimatem tworzonym przez instrumenty perkusyjne, klawiszowe, bas oraz wokal. Grupa wysłała około 100 płyt do różnych zakątków świata, zespół zebrał wiele pochlebnych recenzji m.in. w Argentynie zajął 3 miejsce w portalu ENCRUCJADA, udzielił również wywiadu dla studenckiego radia EGIDA. Od wypuszczenia krążka 'out of body experience' o zespole możemy przeczytać w wielu cenionych portalach internetowych, jak Interia.pl, Independent.pl, etc. W listopadzie 2006 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią fonograficzną INSANITY RECORDS. W międzyczasie z rozmaitych przyczyn z DBZ odchodzi klawiszowiec Patryk Kumór, a na jego miejsce w grudniu 2006 roku wskakuje Robert Gajgier. W tym składzie grupa ostro pracuje nad pełnometrażowym materiałem do debiutanckiej płyty pt. 'Tyranny of Therapy', którą w marcu 2007 roku zarejestrowano w olkuskim studiu ZED.

Okładkę na nową płytę zaprojektował Mattias Noren, którego prace zdobią albumy m.in. Evergrey, Derek Sherinian czy Ayreon. Premiera płyty miała miejsce 2 maja 2007 roku. Styl muzyczny zaproponowany na płycie 'Tyranny of therapy' stał się wizytówką zespołu. Dużo pozytywnych recenzji w Polsce (m.in. 11 pozycja na najlepszą płytę roku 2007 audycji 'Noc Muzycznych Pejzaży' w III Programie Polskiego Radio) i na świecie zaowocowało zaproszeniem na jubileuszową - X edycję prestiżowego Prog Power Europe Festival w Holandii, który odbył się jesienią 2008 roku. Division by Zero zagrał tam jako drugi, po RIVERSIDE, zespół z Polski, u boku takich gigantów jak CYNIC, THRESHOLD, PAGAN MIND. Po tym festiwalu nastąpiły nieoczekiwane zmiany. Basista Michał Wieczorek z powodów osobistych opuścił zespół, a jego miejsce zajął Maciej Foryta (Thorn.s). W tym samym roku dobiegła również końca współpraca z wytwórnią INSANITY RECORDS. W roku 2009 zespół już w nowym składzie skoncentrował się na tworzeniu nowego materiału. W Studio 78 w Knurowie nagrał ścieżki na drugą płytę, a miksem i masteringiem zajął się ponownie Tomasz Zalewski (Studio ZED). Poza tym dał kilka istotnych koncertów, w tym jako gość Riverside na trasie 'Anno Domini High Definition Tour 2009'. Na początku 2010 roku DBZ nawiązał współpracę z wytwórnią ProgTeam pod wodzą Piotra 'Mitloffa' Kozieradzkiego, która zaowocowała wydaniem 5 kwietnia br. krążka pt. 'Independent Harmony'.

Grupa DISPERSE powstała w grudniu 2007 roku w Przeworsku. Inicjatorami jej narodzin byli Marcin Kicyk, Jakub Żytecki i Rafał Biernacki. Udział DISPERSE w trasie Riverside promującej album "Anno Domini High Definition" stał się przełomowym momentem w karierze zespołu. Pod opieką "Mitloffa" grupa wchodzi do Progresja Studio i pod okiem Pawła "Janosa" Grabowskiego rejestruje materiał na debiutancką płytę. Do udziału w dwóch utworach zostaje zaproszona Urszula Wójcik (Spiral). Za mix albumu odpowiedzialny jest Szymon Czech (Studio X), za mastering zaś Grzegorz Piwkowski. Materiał zatytułowany "Journey Through The Hidden Gardens" ukazał się 5 kwietnia tego roku, nakładem wytwórni PROG TEAM.

Ceny biletów:

15zł (przedsprzedaż)
25 zł (w dniu koncertu)

Początek: 19.00

Szczegółowa rozpiska trasy znajduje się na załączonym plakacie.

ZAPRASZAMY!