Peter Gabriel: Oświadczenie o konkursie AI

Newsy

petergabriel.com

Peter Gabriel: Oświadczenie o konkursie AI

Z powodu kontrowersji wokół technologii AI oraz toczącej się od jakiegoś czasu w sieci dyskusji - Peter Gabriel wydał oświadczenie, którego treść przetłumaczoną na język polski prezentujemy niżej...

"Jestem zaniepokojony negatywnymi reakcjami na konkurs prowadzony ze Stability AI i chcę mieć szansę wyjaśnienia mojego stanowiska w tej debacie.

Prawa i prawa autorskie mają kluczowe znaczenie dla wszystkich artystów, a ja od dawna jestem ich obrońcą. Kiedy dzieło artysty ma być kopiowane w celach komercyjnych, powinno istnieć prawo do odmowy jego wykorzystania lub udziału finansowego.

Jeśli ktoś w uzasadniony sposób uważa, że jego prawa autorskie zostały naruszone przez ten konkurs, my i Stability AI będziemy pracować nad usunięciem filmu do czasu rozstrzygnięcia sporu.

Nie otrzymałem żadnej zapłaty od Stability AI. Ten projekt wyrósł z rozmowy, którą przeprowadziłem z założycielem, Emadem Mostaque oraz ze spotkania uzupełniającego z jego zespołem. Miało to być zabawne, kreatywne zajęcie, a nie ćwiczenie w zarabianiu pieniędzy.

Wkraczamy w świat, który ma zostać gruntownie przekształcony przez sztuczną inteligencję. Wiele osób postrzega AI jako wroga, ale wraz z niezwykłymi narzędziami naukowymi - funkcjonalnymi i kreatywnymi - może zapewnić wspaniałą edukację i lepszą opiekę zdrowotną dla miliardów ludzi. Wiąże się z tym również wiele nieodłącznych, potencjalnych zagrożeń, którymi musimy się pilnie zająć.

Podobnie jak z wynalezienia koła czy rewolucji przemysłowej - wierzę, że zmian nadchodzących wraz ze sztuczną inteligencją nie da się powstrzymać, ale wyraźnie możemy na nie wpływać.

Dodałem swoje nazwisko do listu napisanego między innymi przez Maxa Tegmarka, Steve'a Wozniaka i Elona Muska, aby wstrzymać się z rozwojem nowej sztucznej inteligencji na sześć miesięcy, podczas gdy my spróbujemy dowiedzieć się, co powinniśmy zrobić. Ale jeśli nie użyjemy tego czasu, by bawić się i uczyć z tego, co już mamy, jak możemy mieć nadzieję, że kiedykolwiek to zrozumiemy?

Czy powinniśmy bronić praw artystów i praw autorskich przed sztuczną inteligencją? Absolutnie. Czy powinniśmy bronić praw człowieka i demokracji przed sztuczną inteligencją? Absolutnie. Sztuczna inteligencja jest produktem naszego gatunku i musimy znaleźć sposoby na wbudowanie cenionych przez nas etyki, współczucia i mądrości bezpośrednio w algorytmy, aby chronić i bronić tego, co jest dla nas ważne.

Myślę, że dla sztuki bardzo ważne jest, aby istniały inteligentne algorytmy do rozpoznawania naruszeń praw autorskich i automatycznego włączania tych informacji do załączonych danych.

Dzięki sztucznej inteligencji otwierają się niesamowite możliwości twórcze, które są naprawdę ekscytujące i transformujące. Usłyszałem ten sam szum, kiedy komputery weszły do muzyki, dając nam samplery i maszyny rytmiczne, które otworzyły kolejne nowe światy tworzenia muzyki.

Kiedy przyszłość ukazała się tak wyraźnie i płynie szybko niczym rzeka po burzy, mądrzejsze wydaje się płynięcie z prądem. AI jest już tutaj. Dowiedzmy się, co możemy zrobić, jak możemy to dostosować i rozwinąć, aby lepiej służyło nam wszystkim."

Peter Gabriel
20 kwietnia 2023 r
petergabriel.com