Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla Leszka Cichońskiego

Newsy
Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla Leszka Cichońskiego

Pomysłodawca Gitarowego Rekordu Guinnessa i Thanks Jimi Festival - Leszek Cichoński - świętuje w tym roku 40-lecie kariery scenicznej oraz swoje 65 urodziny. Doceniając jego artystyczny i edukacyjny dorobek, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Wręczenie tej prestiżowej nagrody miało miejsce podczas jubileuszowego koncertu w Sali Koncertowej Radia Wrocław:

Leszek Cichoński to gitarzysta, kompozytor i pedagog, a także inicjator i spiritus movens Gitarowego Rekordu Guinnessa. Z jego inicjatywy od 20 lat tysiące gitarzystów gra co roku we Wrocławiu razem „Hey Joe” i inne utwory Jimi’ego Hendrixa. Artysta występował na największych festiwalach bluesowych na świecie – m.in. w Narooma w Australii i Monterey Bay Blues Festival w Kalifornii. Dzielił scenę z największymi gigantami gitary, jak Steve Morse (Deep Purple), Jennifer Batten i Steve Vai. Współpracował m.in. z Tadeuszem Nalepą, Wojciechem Karolakiem, Jerzym Styczyńskim, Tomaszem Szukalskim oraz amerykańskimi bluesmanami, takimi jak Carlos Johnson, Stan Skibby i John “Broadway” Tucker. Cztery ostatnie płyty Leszka Cichońskiego miały nominacje do prestiżowej Nagrody Fryderyków. Artysta od pięciu lat promuje ideę znaku Uni-Vibe – Jednoczącej Wibracji Muzyki. W roku 2017 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medalem „Zasłużony dla Miasta Wrocławia”.

12 stycznia w Sali Koncertowej Radia Wrocław odbył się wyjątkowy koncert urodzinowy artysty. Na „Potrójny Jubileusz” składały się 65 urodziny i jubileusz 40 lat na rockowej scenie Leszka Cichońskiego oraz okrągłe 80 urodziny Jimiego Hendrixa. Na scenie pojawili się specjalni goście: m.in. Sebastian Riedel, Łukasz Drapała - finalista The Voice of Poland 2022, Marek Raduli, Łukasz Łyczkowski, a także Jose Torres z formacją VIVA SANTANA, którą Torres założył wspólnie z Leszkiem Cichońskim pięć lat temu. Podczas koncertu można było usłyszeć najbardziej znane przeboje największego gitarzysty Wszechczasów – Jimiego Hendrixa: „Foxy Lady”, „Little Wing”, „Voodoo Child” i oczywiście „Hey Joe”. Nie zabrakło rockowych i bluesowych hitów z lat siedemdziesiątych m.in. Tadeusza Nalepy, Carlosa Santany, a także autorskich kompozycji Leszka Cichońskiego. Podczas wydarzenia artysta został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagroda ta jest przyznawana osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

LINKI: