Paul Gilbert: The Dio Album

Newsy
Paul Gilbert: The Dio Album

Paul Gilbert celebruje jedną z największych ikon heavy-metalu! Album z hołdem dla DIO dostępny będzie od 7 kwietnia 2023 roku…

Inspiracja chadza zwykle nieprzewidywalnymi ścieżkami. Okazuje się, że wirtuoza gitary do nagrania płyty może nakłonić… czapeczka bejsbolowa. Paul Gilbert jechał akurat swym samochodem, kiedy widok takiej czapeczki z naszytym logo DIO wywołał szybsze bicie serca i nagłą falę wspomnień. Już w drodze powrotnej do domu, plan był skrystalizowany – "dlaczego by nie nagrać płyty z ulubionymi kawałkami Ronniego Jamesa Dio i uchwycić na niej tą czystą heavy-metalową energię?"

Pierwszych efektów tej heavy-metalowej inspiracji można posłuchać na opublikowanym właśnie singlu 'Holy Diver':


"The Dio Album" składa się z 10 tracków, a wśród nich takie hity jak ‘Neon Knights’, ‘Long Live Rock ‘N’ Roll’, wspomniany ‘Holy Diver’ czy ‘Man On The Silver Mountain’. Oprócz analizowania i przekładania na gitarę elektryzujących melodii Dio, Paul rozkoszował się także interpretacją partii gitarowych trzech legend metalowej gitary. Tony Iommi, Ritchie Blackmore i Vivian Campbell mieli bowiem niebagatelny wpływ zarówno na Gilberta jak i pokolenia gitarzystów z całego świata. Jak sam mówi:

"Granie wszystkich tych metalowych riffów, jak ‘Stand Up And Shout’, ‘Neon Knights’ czy ‘Kill The King’, przyprawiało mnie o ciarki na plecach, a gitarowe partie Tony’ego, Ritchiego i Viviana powodowały gęsią skórkę. Te niesamowite riffy to stalowe młyny, na których opiera się reszta elementów tych piosenek. Minęło już trochę czasu odkąd zagłębiałem się tak w metalową gitarę rytmiczną i teraz czułem się jakbym co chwila odnajdywał złote bryłki ognia magicznym, platynowym szpadlem, mając jednocześnie na głowie ozdobiony gwiazdami kapelusz czarodzieja. Solówki w tych kawałkach nadeszły z odległych szczytów górskich. Ritchie, Tony i Vivian ustawili poprzeczkę na wysokości zapierającej dech w piersiach. Jak mówi piosenka: ‘Świat pełen jest królów i królowych, którzy cię oślepią i skradną twe marzenia… To Niebo i Piekło! Dzięki Ronnie i niech rock and roll żyje wiecznie!"

The Dio Album : spis utworów

 1. Neon Knights
 2. Kill The King
 3. Stand Up And Shout
 4. Country Girl
 5. Man On The Silver Mountain
 6. Holy Diver
 7. Heaven And Hell
 8. Long Live Rock ‘N’ Roll
 9. Lady Evil
 10. Don’t Talk To Strangers
 11. Starstruck
 12. The Last In Line