Koronawirus: wracają koncerty! Przywileje dla osób zaszczepionych

Newsy

Magazyn Gitarzysta

Koronawirus: wracają koncerty! Przywileje dla osób zaszczepionych

25 maja 2021 roku ukazało się rządowe rozporządzenie, z którego wynika, że od 4 czerwca 2021 będzie można brać udział w koncertach. Jakie są wytyczne?

W Dzienniku Ustaw pojawiła się znowelizowana wersja rozporządzenia, która zainteresuje z pewnością ogromną rzeszę fanów chodzących na koncerty. Wynika z niej, że od 4 czerwca możliwe będzie prowadzenie działalności "związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki". Przypominamy, że w chwili obecnej imprezy w plenerze mogą się odbywać z wyjątkiem koncertów zespołów muzycznych i występów grup cyrkowych. Od 21 maja działalność z udziałem publiczności wznowiły kina, teatry, opery oraz filharmonie.

Od dnia 4 czerwca 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0) jest dopuszczalne na otwartym powietrzu.

- czytamy w rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw.

Koncerty wracają. Jakie są nowe wytyczne?

Od 4 czerwca będzie można prowadzić działalność "związaną z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki" na otwartym powietrzu.

Wraca możliwość organizacji koncertów oraz spotkań i wydarzeń bibliotecznych. Ogłoszono też kolejne ułatwienia dla organizatorów wydarzeń sportowych.

- poinformowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Jednak koncerty wracają przy spełnieniu konkretnych warunków. Co drugie miejsce musi pozostać wolne, a jeśli miejsca nie są wyznaczone, trzeba będzie zachowywać min. 1,5 metra odległości od innych osób. Maksymalna liczba uczestników to 250 osób. Konieczne jest też "aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa" oraz zapewnienie, "aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów, lub posiłków". Do limitu uczestników wydarzenia nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.